KİRA GELİRİ OLAN BU AY BEYANNAME VE VERGİ VERECEK

, , Sende yorum yap

Yillik konut kira geliri toplami 950 milyon lirayi, isyeri kira geliri toplami 6 milyar 650 milyon lirayi asanlar, ocak ayi içinde vergi beyannamesi verecek ve verginin üçte birini ödeyecek.
Ben vergi uzmani degilim ama Emlak Vergisi ile kira vergisi çok sayida okuyucumu ilgilendirdiginden devamli sorgu sual geliyor… Ben de neyin ne oldugunu, uzmanindan Sezgin Özcan dostumdan ögrenip sayin okuyucularima bilgi veriyorum.
Isyerinde 6 milyar 650 milyon lira tutarindaki istisnanin hesabinda mülk sahibi sadece kiracidan aldigi net kira bedelini toplamayacak. Buna kiracinin her ay ödemek zorunda oldugu vergiyi (yüzde 20 vergi, yüzde 10 fon payi, toplami olan yüzde 22 stopaj tutarini) ekleyecek.
Beyanname ve vergi bu ay verilecek
Konutlarini çocuklarina, anne ve babalarina, kardeslerine, büyükanne ve büyükbabalarina kirasiz tahsis edenlerin beyanname ve vergi yükümlülügü yok. Ama bunlar disinda herhangi birini konutlarinda bedelsiz bile oturtsalar beyanname vermek ve de Emlak Vergisi için belirttikleri degerin yüzde 5’ini emsal kira olarak beyannameye yazarak vergi ödemek zorundalar.
Konut disindaki (büro, dükkan, depo gibi) gayrimenkullerini (kime olur ise olsun) bedelsiz tahsis edenler (isterse çocuklarina tahsis etsinler) beyanname verecekler ve emsal kira bedeli üzerinden vergi ödeyecekler.
Sadece kira geliri olanlar, beyannameyi ve verginin ilk taksitini ocak ayi sonuna kadar verecekler. Baskaca gelirleri nedeniyle Gelir Vergisi ödemek zorunda olanlar ise, kira gelirlerini de Gelir Vergisi beyannamesine ekleyecekleri için beyannameyi ve verginin ilk taksitini mart ayinda verecekler.
Beyanname mülk sahiplerinin ikametgahlarinin bulundugu, bagli olduklari vergi dairesine verilecek.
Ödenen kira alinan kiradan indirilebiliyor.
Isyeri kira vergisi ile ilgili akil karistiracak bir özel durum var. 2002 yilinda 6 milyar 650 milyon liradan 25 milyar 840 milyon liraya kadar, üzerinden vergi kesintisi yapilmis isyeri kira geliri elde edenler, beyanname verecek ama (her ay kira bedelinin yüzde 22’si oraninda ödenen vergi stopajina ek olarak) vergi ödemeyecekleri gibi, vergi iadesi bile alabilecekler. (Bu uzun anlatim isteyen özel bir durum. Simdilik bu kadar bilgi yeter.)
Kira geliri elde edenler elde ettikleri kira tutarindan götürü veya gerçek gider adi altinda indirim yapma hakkina sahipler. Konutlarda götürü gider indirimini seçenler, kira gelirinden önce istisna tutarini (950 milyon lirayi) düstükten sonra kalan kira tutarinin yüzde 25’ini “götürü gider” olarak kira gelirinden indirebilirler.
Sahip oldugu konut veya konutlari kiraya vererek kendi baska bir konutta kira ile oturanlar gerçek gider indirimini kabul ettiklerinde, ödedikleri kirayi aldiklari kiradan düsme hakkina sahip olurlar.
Gelelim kira geliri nedeniyle ödenecek verginin miktarina. Kira gelirinden hem vergi ödeniyor hem de verginin yüzde 10’u oraninda fon payi ödeniyor. Örnegin vergi yüzde 20 ise fon payi ile toplam ödeme yüzde 22 oluyor.
Herkes kendi vergisini hesaplayabilmeli
Ilk 3 milyar 800 milyon liralik gelirde vergi yüzde 20. Bunun üstüne eklenecek 5 milyar 700 bin liranin vergisi yüzde 25.
Onun üzerine eklenecek 9 milyon 500 milyon lira için vergi orani yüzde 30, onun üzerine eklenecek 28 milyon 500 bin liralik dilimin vergi orani yüzde 35, onun üzerine eklenecek 47 milyar 500 milyon liranin yüzde 40, 95 milyar lirayi asan bölümlerin vergisi ise yüzde 45 oluyor.
Ben bunlari Sezgin Özcan’dan ögrenerek, anlatincaya kadar çok zorlandim. Halbuki bu tür vergiler her kesimden, her yastan halki ilgilendiren vergiler. Çok basit olmali ki, Ayse Hanim Teyzem, Ali Riza Bey Amcam kendi beyannamelerini kolayca doldurarak vergi oranlarini hesaplayabilmeli.
Son bir açiklama: Kira gelirleri üç taksitte ödeniyor. Birinci taksit ocak, ikinci taksit nisan, üçüncü taksit temmuz ayinda ödenecek.

 

Sende yorum yap