KELKİT PLATFORMU “HAVZAYI” KALKINDIRIYOR

, , Sende yorum yap

Kelkit Platformu’nun hikayesi, bu ülke insaninin “her seyi devletten beklemeden” kendi yöresine sahip çikarak yöresinin gelismesini saglayabileceginin hikayesidir.
Yesilirmak Nehri’nin kollarindan biri olan Kelkit Çayi’nin uzunlugu 320 km’dir. Kaynagini Gümüshane’nin Kelkit ilçesinden aldigindan bastan sona bu adi tasir.
Gümüshane, Giresun, Erzincan, Sivas illerini geçerek Tokat’a ulasir. Resadiye’den Niksar Ovasi’na açilir. Erbaa Ovasi’ni suladiktan sonra Bogazkesen’de Yesilirmak ile bulusur.
Kelkit Çayi havzasinda medeniyetler kurulmus. Ama günümüzde çay boyu yerlesim yerleri yozlasmis, insanlar fakirlesmis. Çevre ve kültür degerleri yok olmus, çevre kirlenmeye baslamis.
“Kelkit Platformu” denilen sey, Gümüshane, Erzincan, Sivas, Giresun ve Tokat illerine bagli ve de Kelkit Çayi Platformu’nda sira sira yer alan, Köse, Kelkit, Siran, Refahiye, Çamoluk, Alucra, Gölova, Akincilar, Sebinkarahisar, Susehri, Koyulhisar, Resadiye, Niksar, Erbaa, Almus ilçelerinden olusan 14 ilçenin ve belediye baskanlari ve valilerinin bir araya gelerek olusturduklari, ÇEKÜL’ün destegi ile baslatilan ve yürütülen bir hareket. Bu hareketin yürütme kuruluna Tokat Valisi baskanlik ediyor.
Hareketin düzenleyicisi ve motoru ise basinda Prof. Dr. Metin Sözen’in bulundugu ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Degerlerini Koruma ve Tanitma Vakfi). Kelkit Platformu “kamu – sivil – yerel – özel” güçler birlikteligi ile gelisen bir hareket. Amaci, (1) Kelkit havzasi bölgesinde tüm sektörlerde sürdürülebilir kalkinmayi gerçeklestirecek projeleri yaptirmak ve uygulatmak, (2) Eko tarimi gelistirmek, organik gida üretimini desteklemek, (3) Insan kaynaklarinin egitimine ve bilinçlenmesine yönelik çalismalar yapmak, (4) Tarihi, dogal çevreyi ve su kaynaklari ile orman varligini korumak, (5) Hemserilik bilincini artirmak, bölge halkinin sorunlarinin belirlenmesine ve çözümüne katkisini saglamak, (6) Bölgeden göçü önlemek. Göç edenlerin bölgeye dönüsünü saglamak seklinde özetlenebilir.
Kelkit Platformu’na dahil il ve ilçelerde koruma amaçli imar planlarinin, anit eserler çevresindeki kentsel tasarim projelerinin, tescilli yapilarin röleve projelerinin yapilmasina ve teknik denetime ÇEKÜL yardimci oluyor.
Kelkit Platformu Kelkit havzasindaki tüm yerlesim yerlerinde öyle bir hareket yaratmis, kamu görevlileri, bölge yöneticileri ve halk hareketi öyle benimsemis ki, görmeyene yasamayana anlatilamaz. Kamu – sivil – yerel – özel ayricaligi, politik görüs, parti farkliligi unutulmus… Insanlar, “bugüne kadar ne yanlislar yaptik, bundan sonra neler yapmaliyiz?” tartismasina girmis… Her iyi gelisme ve proje sadece o kent insaninca degil, çevre kentlerde de örnek olarak benimseniyor. Simdilerde Kelkit havzasinda bir baska heyecan var…

 

Sende yorum yap