KAVAK KESİMİ BAŞLADI

, , Sende yorum yap

Kavak, bin yildir bu topraklar üzerinde yetisen bir agaç. Cumhuriyet’ten sonra sehirlesme hareketinde, basta Ankara olmak üzere sehirleri yesillendirmek için çok sayida kavak dikildi, dikiliyor. Fakat kavak birden “tu kaka” oldu. Sehirlerdeki kavak agaçlarini belediyeler kesmeye basladi. Bunun nedeni kavak polenlerinin astim ve bronsit hastalarini rahatsiz ettigi ve de her türlü alerjiyi azdirdigi konusunda son zamanlarda yayilan söylentiler.
Acaba isin asli nedir? Alerji yaratiyor diye, bundan sonra bütün kavaklari kesmek mi lazim? Bunlari ögrenmek için, 1962 yilinda kurulan Kavak ve Hizli Gelisen Orman Agaçlari Arastirma Enstitüsü Müdürü Dr. Taneri Zoralioglu’nu aradim. Ögrendiklerimi, sayin okuyucularima aktaracagim.
Disi polen zararli
Kavak agacinin erkegi var, disisi var.
Erkek kavak agaçlari nisan ayi içinde dallari üzerinde erkek çiçeklerini olusturur. Bu çiçekler olgunlastiginda 4 – 5 cm. uzunluk ve 1 – 2 cm. kalinliginda ve bordo renginde olur. Erkek çiçekler olgunlastiginda olusturdugu polenleri rüzgarin da yardimiyla etrafa dagitir. Polenler sari renkte toz halindedir. Görünüsleri kükürde benzer. Halkin polenden önemli sikayeti yoktur. Kavak agacinin disinda hemen hemen tüm agaçlarin erkek çiçekleri basta çam olmak üzere polen dagitir.
Disi kavak agaçlari üzerinde disi çiçekler olusur. Disi çiçekler mayis ayi sonlarinda olgunlastiginda üzüm salkimi halini alir. Salkimin taneleri nohut büyüklügündedir. Bunlara kapsül adi verilir. Disi çiçek kapsülleri olgunlastiginda içinden pamukçuklar çikar ve rüzgarin da etkisiyle çevreye dagilarak çevre kirliligine neden olur. Çevreye dagilan pamukçuklarin içinde çok küçük (toplu igne basi büyüklügünde) tohumlar vardir. Pamukçuklar topraga temas edince uygun kosullar varsa çimlenerek yeni bir kavak bireyi olusturur.
Sehirlere erkek kavak
Sehirlerde pamukçuk dagitmayan kavak isteniliyor ise, fidanliklardan kavak alirken, Samsun (melez) veya Gazi Anadolu (yerli kavak) cinsi fidan istemek gerekir. Sehirlerdeki pamukçuk kirlenmesinin nedeni, daha önce belediyelerin fidan dikerken erkek ve disi ayrimina dikkat etmemeleridir.
Disi kavaklar sehirleri pamukçuklari ile kirletiyor diye, kavak agacini kara listeye alamayiz. Çünkü, kavak agaci halkimiz için ve ekonomimiz için çok önemli bir agaç. Ülkemizde 20.2 milyon hektar orman var. Dogal ormanlarin toplam serveti yaklasik 1.2 milyar metreküp. Orman Genel Müdürlügü’nün kontrolündeki, ormanlarimizdan her yil yaklasik 7.0 – 7.5 milyon metreküp degisik türlerde agaç kesilir. Ormanlar disinda, bu topraklar üzerinde bin yildir kavak agaci dikilir. Bu agaçlardan her yil yaklasik 3.0 – 3.5 milyon metreküp kavak odunu elde edilir. Bu miktar odun Orman Genel Müdürlügü’nün bir yilda ürettigi odunun yaklasik yarisina esittir.
Orta Anadolu’da kirsal kesimde, köy ve kent çevrelerinde kavak agaci yapi ve insaatin kereste ihtiyacini karsilamak için yetistirilir.
Açik anlatimiyla, polen yayiliyor diye, sehirlerdeki bütün kavaklari kesmenin, kavak agacini bütünüyle kötülemenin geregi yok. Sehirlerde kavak poleninden sikayet ediliyor ise, sadece disi kavak agaçlari kesilebilir. Onlarin yerine erkek kavak agaci dikilebilir.

 

Sende yorum yap