KARAMAN’DA ELMA KADAR PARA VAR

, , Sende yorum yap

Karaman’da irili ufakli 20 bisküvi fabrikasi, 8 makine fabrikasi. 4 ambalaj fabrikasi, 1 hijyenik üretim tesisi, 1 kâgit peçete tesisi, 4 yem, 6 bulgur fabrikasi, 1 otomotiv yedek parça fabrikasi, 1 çimento, 3 tekstil, 1 cips, 1 boya fabrikasi var. Nigde’ye girerken yolun iki tarafindaki tarlalar göz alabildigine lahana tarlasi. Karaman’a girerken ise, yolun iki tarafi fabrika dolu. Organize sanayi bölgesinde de 70 büyük fabrika var, Sanayi Odasi Baskam Yilmaz özcihan 93 ülkeye ihracat yaptiklarim söylüyor. Karamandaki makine fabrikalari, yabanci ülkelere anahtar teslimi bisküvi., gofret, çikulata, kek, çiklet, cips fabrikasi üretiyor, kuruyor.
Karaman’a Sümerbank iplik Fabrikasi, Tekel “Suma” Fabrikasi kurmus. Diger irislerin tamamim Karamanlilar kendi öz kaynaklari ile ortaya çikarmis.
1964 yilinda Karaman büyük yangin geçirince yurtdisina isçi göndermede Karamanlilara öncelik verilinis. Böylece Almanya, Hollanda ve Fransa’ya yüz bin Karamanli gitmis. Onlar tasarruflarini Karaman’a yollamis. O tasarruflar fabrika olmus. Tarla olmus. Bahçe olmus. Ama paralarin yarisini da “üçkâgitçilar” almis götürmüs. Yurtdisindaki Karamanlilar ile Karamanda oturanlar bugüne kadar. Ihlas, Tümelkar ve Imar’ a Karaman da gençler kültüre faaliyetlerjn olmamasindan yakiniyor.
(ben anlatanlarin yalancisiyim) en az 1.5 milyar dolar para kaptirmis. Bu rakama inanamadim. Zafer Kiziltoprak, “Hoca” dedi… “Siz Karamani ne saniyorsunuz. Karaman’da elma kadar para var Daha dogrusu var idi de… Büyük kismim üçkâgitçilar dolandirdi gitti!..”
Hasan Çimen, 100 dönümde 1100 agaçtan 400 ton elma aldigini söylüyor. Nigde’de elmacilik olurken, Kaiaman Türkiye’nin en fazla elma yetistiren bölgesi olmus. Yilda 5UU bin ton elma yetistiriyorlar. Bira, italyanlardan bodur cima Odani gciiiciek
ayni modern teknik ile dis pazar Için elma üretimine baslamis. Herkes memnun da fasulye ve nohut üreticileri mutsuz. Ekinözü’den Yasar Kalkanci, “Her evin önünde 4 – 5 römork dolusu ‘ak fasulye’ ve ‘nohut’ fiyat bekliyor. Irak ve iran’a ihracat durdugundan fiyatlar maliyeti kurtarmiyor’ diyor.
Traktör bayii Mehmet Oguz. “Ürün para etmeyince ince çiftçi traktör alamaz oldu. 1999 yilinda Karaman’da yilda 300 traktör satiliyordu. 2003 yilinin 8 ayinda 8 traktör satildi” diyor.Karaman’da issizlik sorunu yok. Sehir tertemiz ve düzgün. Ama gençlerden kültürel faaliyetlerin olmamasindan yakiniiyor. Ezgi Gizem Kiziltoprak (15) fen lisesi sinavini kazanmis. Matematik ögretmeni olmak istiyor. “Kültür merkezimiz kiraathane oldu. Tek bir sinema var. Tiyatro, konser, konferans yok. Gençlerin tek eglencesi “Afra” alisveris merkezine giderek “dolasmak” diyor.
T Fakülteden üniversiteye Nuri Çelik (17) ve Nuri Ceylan (18) Fatihi Lisesi son sinif ögrencileri. Üniversiteye hazirlik kursuna yazilmislar Birinin babasi asçi, öbürünün kI insaatçi, i milyar lira burs parasi vereceklermis. Ayda 65 milyon liradan taksit ödemeye geçen yildan baslamislar. Onlar da bilardo salonu ile internet kafe disinda gidecek yer olmadigi için parktaki bankin üzerine tüneyerek vakit geçiriyorlar. Kemal Bayir 39 yil gazete bayiligi yapmis, .Arkadaslari ile “dogumevi ve çocuk hastaliktan hastanesi” binasi insa ettirmis. Belediyenin ve valiligin hastanenin çevre düzenlemesine ilgi göstermemesinden yakmiyor.
Kararnanlilai en önemli bekleyisi, Selçuklu Üniversitesi’ne bagli fakültelerin “Karamanoglu Mehmet Bey Üniversitesine dönüsmesi. Karamandaki fakültelerde simdilerde 8 bin ögrenci okuyor. Karaman’in ekonomisinin iyiliginin rüzgâri her yana yansiyor. Binalarina, yollarina, parklarina ve yasanima… Sikâyet etmeyen, yakinmayan insanlarla birlikte olmak çok güzel bir sey…

 

Sende yorum yap