KAPLICA VE YAYLALARIYLA REŞADİYE BİR CENNET

, , Sende yorum yap

Belediye Baskani Hakki Ünal insaat mühendisi. Resadiye’nin termal su kaynaklarini degerlendirmek için çagdas, bes yildizli otel kalitesinde bir kaplica tesisi yaptirmak için yola çikmis. Iller Bankasi kredisi ile alti yilda 52 odali nefis bir tesis ortaya çikmis. Her odada küvetli banyo var. Küvete bir musluktan normal su, öbür musluktan sifali su akiyor.
Resadiye’deki sifali su 48 derecede kükürtlü bir su. Litresinde 4 gramin üzerinde yüksek mineral var. Her türlü romatizmal hastaliklara, cilt hastaliklarina, kadin hastaliklarina iyi geliyor. Kirik çikiktan, ortopedik ameliyatlardan sonra iyilesmeyi hizlandiriyor.
Günde 3 defadan bir haftalik banyo tedavisi insanlara sifa dagitiyor. Termal Otel tesisleri, televizyonlu, buzdolapli, balkonlu odalari, açik ve kapali yüzme havuzu, lokantasi ile tepenin üzerine kurulmus. Önündeki yemyesil vadiden kivrila kivrila Kelkit Çayi süzülerek akiyor.
Resadiye Belediye Baskani Hakki Ünal, Kelkit Platformu çerçevesinde ÇEKÜL’ün destegi ile Resadiye’yi bir kaplica ve yayla turizmi merkezi haline getirme çabasinda… Bu çaba meyvelerini vermeye baslamis. Çünkü, Resadiye halki bilinçlenmis. Resadiye’de Belediye Baskani bir halk hareketini baslatmis. Ferhat Kurtoglu isminde piril piril bir genç kaymakam Resadiye’ye bir seyler katmak için çirpiniyor. Resadiye’de savcidan hakime, emniyet müdürüne, gencecik, iyi egitim görmüs, çagdas kamu görevlileri hizmet veriyor.
Denizden 1.500 metre yükseklikte, çamlarla kapli Kelkit Çayi havzasinda kurulu Resadiye’de tarim yapilacak toprak yok. Sanayi yok. Bu nedenle Resadiye devamli göç vermis. Gençler büyüdükçe büyük sehirlere gitmis. Simdilerde Kelkit Platformu kapsaminda gelistirilen projelerle göçün durdurulmasina, göç edenlerin geri dönmelerinin saglanmasina çalisiliyor.
Resadiye’nin çok sayida yaylasi, çok sayida gölü var. Her mevsim yemyesil… Karayolu ulasimi kolay… Resadiye’de termal ve yayla turizminin gelismesi tanitima bagli… Gelip görenler hayran kaliyor, memnun oluyor ama görmeyen ve duymayan neyin ne oldugunu bilemiyor.
Resadiye’nin çok eskilere giden tarihi var. Iraniler, Büyük Iskender, Pontuslar, Romalilar, Bizanslilar, Selçuklular, Danismentler, Akkoyunlular bu bölgede hüküm sürmüs.
Resadiye’den göç edenlerin çogu okumus. Çogu büyük sehirlerde is sahibi olmus. Basariya ulasmis. Belediye Baskani Hakki Ünal simdi bunlarin destegini saglama arayisinda.
Resadiye’de bir toplum ruhu olusmus. Kimse kendi sorunundan söz etmiyor. Insanlar Resadiye nasil daha iyi olur? Onu konusuyor.

 

Sende yorum yap