KANUN İŞLEMEYİNCE HİÇBİR ŞEY OLMUYOR

, , Sende yorum yap

Steve Wynn, dünyanin kumar ve eglence merkezi Las Vegas’in kaderini degistiren, Las Vegas’i “kumar ve fuhus” sehri olmaktan kurtaran “tatil, alisveris ve kumar” sehri haline getiren adam.
Las Vegas’in kaderini “kanun sehri” olmak degistirmis. Las Vegas’da her alanda kanun hakimiyeti var. Her sey kanuna baglanmis. Ve de kanun “müsamahasiz uygulaniyor”. Kanuna uymayanin “kasina gözüne bakilmiyor”. Kanuna uymayanlar batiyor. Varini yogunu kaybediyor. Hapse giriyor.
Iste bu kanun hakimiyeti, mütesebbisi ve sermayeyi Las Vegas’a çekiyor. Mütesebbis ve sermaye sahibi kanuna güvenerek “riske giriyor”, büyük yatirimlar yapiyor.
Steve Wynn, her biri 3 bin 500 odali, Mirage ve Bellagio gibi büyük tatil tesislerini yaparak “çoluk çocuk tüm aileyi” Las Vegas sehrine “tatil, alisveris, eglence ve oyun için” çekme modelini baslatan mütesebbis. Simdilerde “Le Reve” adi ile 4 bin yatakli dünyanin en lüks otelini tamamlamak üzere.
Eskiden Las Vegas’a sadece erkekler kumar oynamaya gelir, kumarda ve fuhusta paralarini bitirir, soyulur, dayak yer gidermis.
Simdi çoluk çocuk aile tatile geliyor. Büyük tesislerde çocuklar için programlar var, kadinlar alisveris yapiyor, erkekler de isterler ise oyun oynuyor…
Bunlari neden uzun uzun anlatiyorum? Sunun için… Iste bu Steve Wynn isimli isadami, (kumarhanelerin açik oldugu dönemde) Istanbul’da büyük bir tatil, eglence ve oyun merkezi insaa ettirmeyi kafasina koymus. Pazar arastirmasi yaptirmis. Çevre ülke insanlarini Istanbul’a çekecek bir proje hazirlatmis…
Derken bir gün “patttt…” diye Istanbul dosyasini kapatmis.
Steve Wynn’i taniyan, Istanbul’da yatirim yapmasi için onu tesvik eden bir bankacimiz “N’oldu da dosyayi birden kapattiniz?” diye sormus.
Steve Wynn “Yaptigimiz arastirmalar sunu ortaya koydu: Türkiye’de kanun var ama… Kanun uygulanmiyor. Kanun uygulanmayan bir ülkede kumarhane isletilemez…” cevabini vermis.
Steve Wynn’in dostu bankaci bana diyor ki: “Kumarhaneler kralinin, kanun uygulanmiyor, kumarhane isletilemez dedigi ülkede biz bankacilik yapiyoruz…”
Sayin okuyucularim, sorun kanunlarin yetersizliginde degil… Sorun kanunlarin uygulanamamasinda… Bankalar, kanun olmadigi için batmadi. Batirilan ve hortumlanan bankalarin sahipleri kanun olmadigi için degil, kanun uygulanmadigi için ceza görmüyor, para ödemiyor.
Bankalar Kanunu’nda nerede ise her özel durum için bir degisiklik yapildi. Icra Iflas Kanunu degistirildi. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu degistirildi… Ama kötü niyetli, yanlis uygulamalarda kanun islemiyor.
O zaman “banka sistemi” sagliga kavusamiyor. Dogru dürüst çalisan bankalar, kötü niyetliler için ve yanlis yapanlar için kanun uygulanmadigindan, haksiz rekabet ortaminda gelisemiyor. Önlerini göremedikleri, kanuna güvenemedikleri için namuslu banka sahipleri bankalarini büyütme riskini göze alamiyor…
Saygin bir banka sahibi, dün beni aradi. “Hoca” dedi… “Hiçbir kanun uygulanmiyor. Suçlu ile suçsuz ayrilamiyor. Neyin ne oldugu belli degil. O zaman bürokratlar ve halk bütün bankacilari hortumcu olarak görüyor. Bu sartlarda dogru dürüst bankacilik yapmanin imkani kalmadi. Bir yabanci alici çiksa da bankayi satarak kurtulsam…”
Batan bankalar batti gitti… Onlarin faturasini ödeyebilmemiz için ekonominin büyümesi lazim. Geliniz görünüz ki, banka sistemi islemeden ekonomi büyümez. Ama bizler sabah aksam batan bankalarla ugrasirken, batmayanlari unuttuk gitti…

 

Sende yorum yap