İYİMSERLİK RİSKİ BÜYÜTÜYOR

, , Sende yorum yap

2002 yilinda enflasyon geriledi. Üretim artti, ekonomi büyüdü. Döviz sorunu olmadi. Döviz fiyatlari enflasyonun gerisinde kaldi. Iç borcu çevirmek sorun teskil etmedi. Bu olumlu göstergelere bakanlar, “Türkiye krizi atlatti… Ekonomide sorun kalmadi… IMF programina bagli kalmak anlamsiz. IMF olmasa da olur. Biraz açilalim, saçilalim” havasina girdi.
2002 yilinin olumlu göstergelerine bakarak 2003 yilinin en az 2002 kadar iyi olacagi söylenemez. Enflasyon piyasanin çökmesi pahasina frene siki ve israrli basildigi için geriledi. Ayni seyi AKP hükümetinin 2003 yilinda yapabilmesi çok güç. IMF döviz muslugunu açtigindan 2002 yilinda döviz bollandi ve fiyati düstü. 2003 yilinda IMF muslugundan ayni bollukta döviz akmayacak. Iç piyasanin canlanmamasina, iç talebin büyümemesine ragmen üretimin nasil arttigi hala anlasilamadi. Hele hele banka kredilerindeki daralmaya ragmen üretim artisinin nasil finanse edildigini kimse bilemiyor. IMF destegi olmadan Türk ekonomisinin 2003 yili iç ve dis finansman açigini kapatmasi imkansiz. Unutmayalim, 2002 yilinda Irak sorunu ekonomiye yük getirmemisti. 2003 yilina ekonomi Irak yükünü omuzlayarak girdi. Irak’ta savas olsun olmasin, Türk ekonomisi ABD’nin Irak politikasinin riskini yil boyu tasiyacak. Hele hele savas olur ise ekonomi bütünü ile rezil olacak…
Savasin ekonomiyi nasil rezil edecegini Istanbullu “tuzu kuru” isadamlarinin hala anlayamamalari sasilacak bir durumdur. Irak’ta savas halkin nakit tercihini, dövize dönme arayisini tahrik eder. Zaten en asagi düzeye inmis olan tüketim harcamalari daha da kesilir. Yabancilarin Türkiye’ye ilgisi kalmaz. Savas bölgesindeki Türkiye’ye yabancilar kredi vermez. Yatirim yapmaz. Elinde Türkiye kagidi olanlar kagitlari yok pahasina satmaya çalisir. Savas bölgesindeki Türk ihracatçisi ile kimse mal baglantisi kuramaz. Savas bölgesindeki Türkiye’ye yabanci turist gelmez. Gemiler, uçaklar, normal biçimde islemez… Ülkenin Irak sinirina yakin, terör yikintisi onarilmaya çalisilan Dogu ve Güneydogu illerinde yasam ve ekonomi rezil olur.
Savas olasiligini ve savasi para ile ölçmeye imkan yoktur. Ama savas olasiligi da, sicak savas da para yer. Ekonomilere büyük ve onarilamaz yükler getirir.
Hayal tacirleri “ABD’nin Türkiye’nin bütün hasarlarini ödeyecegini” saniyor. ABD para vermez. Veremez. Verse bile bu para askeri borçlarin silinmesinde, silah aliminda kullanilir. Harp olasiligi veya sicak harp nedeniyle oteli kapananin, isini kaybedenin, malini satamayanin cebine bes kurus girmez. Giremez.
Hemen kötümser olmaya, karalar baglamaya gerek yok ama, gevsemeye ve fazla iyimserlige de bir neden yok…

 

Sende yorum yap