İSTANBULLU İŞADAMLARI HARP İSTİYOR

, , Sende yorum yap

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Pearson, Istanbul’da baskonsolosun evinde isadamlariyla yemek yedi. Yemekten önce medyaya yansiyan haberlerde Büyükelçi’nin isadamlarindan, hükümetin Irak konusunda ABD’nin yaninda yer almasi için Ankara’ya baski yapmalarini isteyecegi belirtiliyordu.
Bir gün önce açiklama yapan ve hükümetin ABD yaninda yer almasi konusundaki talebini kamuoyuna duyuran TÜSIAD Baskani, yemek çikisi açiklama yapti. Harbin, Türkiye için agir bir fatura getirmeyecegini vurgulayarak, Istanbullu isadamlarinin ABD’nin Irak’a müdahalesinin arkasinda oldugunu açik biçimde tekrarladi.
Bu hükümeti, AKP kurdu. Ama, bu hükümet Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti. AKP’ye oy versin, vermesin, sempati duysun, duymasin bu ülkede yasayan askeri ile sivili ile 67 milyon insani temsil ediyor. Bu hükümetin itibari, bu ülkenin itibari. Bu hükümetin basarisi, bu ülkenin basarisi. Hükümet yipratilirsa, hükümet basarisiz olursa, itibarini kaybederse, bundan hepimiz zarar görecegiz. Hükümetin Irak ve ekonomi konusunda dogru politikalar uygulamasi lazim Ama bakiyoruz, bazilari içeriden, bazilari disaridan hükümetin dis politika ve ekonomi politikasi konusundaki basarisinin önüne set çekmek için gerekeni yapiyor.
Bakan olarak Tüzmen’in Irak seferi, ne kadar hatali ise, TÜSIAD’in hükümeti ABD’nin kucagina atmaya dönük açiklamalari da ülkeye o kadar zarar veriyor.
Isadami harp istemez.
Türkiye’de büyük isadamlarinin, isi gücü birakip, bir an önce harp olsun, bu Türkiye’nin yararina sonuçlar verir, iddiasiyla ortalikta dolanmalarini anlamanin imkani yok. Harp, silah saticilari disinda herkese zarar verir. Harpten en fazla isadamlari zarar görür. Daha harp olmadan, olasilik rüzgari ekonomimizi kavurmaya basladi. Harp, istikrar programimizi rezil edecek, turizmi, ihracati çökertecek, iç ve dis kredi stokunu döndürmeyi imkansiz hale getirecek. Bu konularda Türkiye’ye kimse yardim edemez. Türkiye’nin faturasini kimse ödeyemez. Olasi bir harp, Türkiye’nin uzun yillarini ipotek altina alir.
Yeni tür “Amerikan muhibbi” medyatik isadamlarinin, “bir an önce ABD’nin koluna yapisip, harbe girelim” seklindeki çirpinislarini anlamak imkansiz. ABD dünya lideri. AB’nin Türkiye’ye soguk bakmasi karsisinda, ABD’nin dostlugu Türkiye için önem tasiyor. Türkiye, ekonomik krizi ABD’nin politik, IMF’nin parasal destegi ile atlatti. Istikrar programinin sonuçlanmasi bakimindan, ABD’nin politik desteginin sürmesi önem tasiyor. Türkiye’de kimse ABD ile iliskileri bozalim, diye düsünmüyor. Ama bütün bunlar, ülkenin yönetiminin ABD’ye teslim edilmesini gerektirmez.
Hükümet acemilik nedeniyle neyin ne oldugunu, daha anlayamamanin etkisinde belli hatalar yapiyor, ölçüyü kaçiriyor ama, bugüne kadar, ABD ile ve Irak ile iliskilerde dengeyi korumayi basardi. Bu görüste olmayanlar, Türkiye’nin bu cografyada mevcut komsularla ve o topraklarda yasayan insanlar ile yasamini sürdürecegini unutarak, Türkiye’nin bir an önce ABD’nin savas plani içinde yer almasinda israrci oluyor. Insallah, bütün bu karmasada pahali faturalar ödemek zorunda kalmayiz. Zaten bu noktadan sonra insallah ve masallahtan baska söyleyecek söz kalmadi.
p>

 

Sende yorum yap