İSTANBUL’DA 100 MİLYAR LİRAYA ‘MAKRO DÜĞÜN DİYARBAKIR’DA 6 KİŞİYE 3 MİLYARA MİK

, , Sende yorum yap

Makro (büyük) dügün ile Reyyan kizimiz ve Bilal oglumuz dünya evine girdi. Allah mutlu etsin. Basina yan siyan haberlere göre Bilal oglumuzun babasi Basbakanimiz Tayyip Erdogan, bu “makro dügün”ün düzenlenmesi isini arkadasi Arter Reklam’in sahibi Erol Olçak’a vermis. Erol Olçak, salon kirasi, davetiye ve nikah sekerine 40 milyar 500 bin lira ödendigini açiklamis. Dügün hazirligi için yapilan diger masraflar ile birlikte Tayyip Erdogan’in dügün faturasi en az 100 milyar lira dolayinda imis…
Imkani olan herkes, paraya kiyarak evladi için iyi bir dügün düzenlemek, dostlarini bu mutlu günde yanlarinda görmek ister. Bundan dogal bir sey olamaz. Bu bakimdan dugun sahibi Basbakan Tayyip Erdogan’i kutlamaktan baska söylenecek söz, yazilacak kelime yoktur.
3 milyarlik kredi dagitildi. Basbakanimiz, dün Istanbul’da “icra olunan” bu “makro (büyük) dügün” töreninden önce, 18 Temmuz’da da Diyarbakir’da bir baska törene “mikro (küçük) kredi” töreni ne katilmisti. Ben bugün “makro dügün” tö renini degil de Diyarbakir’daki “mikro kredi” törenini yazacagini.
Makro (büyük) dügün töreni coskusu, Diyarbakir’daki “mikro (küçük) kredi” töre ninde yoktu.
Çünkü “Dogu Anadolu’da fakirlige son vermek için” Basbakanimizin Diyarbakir’da görkemli bir törenle baslattigi bu “mikro kredi projesi” çerçevesinde dagitila dagitila 6 (evet alti) fakire kisi basi 500 milyon lira (toplam 3 milyar lira) kredi dagitilabilmisti. O günlerde “mikro kredi projesi” sayesinde .Dogu’da fakir fukara kalmayacagi, fakir fukaranin üretici olacagi “ballandirilarak” anlatildi. Ünlü “borsa spekülatörü Soros”un bu proje için 300 milyon dolar bagisladigi, Dünya Bankasi’nin
2003 yilinda dagitilmak üzere 75 milyon dolar tahsis edecegi yazildi çizildi.
18 Temmuz’dan bu yana daha baska kimler ne kadar kredi aldi? Kredi alanlar neler yapiyor? Merak edip Diyarbakirlilara sorgu sual eyledim.
Her birine 500 milyon lira kredi verilen 6 “sansli fakir” yurttasimizin sadece 3’ünün durumunu ögrenebildim. Sansli fakirlerden biri 500 milyon lira kredi ile buzagi almis, öbürü çocuguna boyaci sandigi yaptirmis. Çocugu ayakkabi boyuyormus. Üçüncü “sansli fakir” seb
ze yetistirecegim diyerek 500 milyon lira kredi kullanmis. Sebzecilikten vazgeçmis, 300 milyon lirayi iade etmis. Harcadigi 200 milyon lirayi ödemeye çalisiyormus.
Diyarbakir’da sorgu sual eyledim… “iyi de bu 6 sansli fakir vatandas disinda kaç kisi kredi kullandi?” dedim. Henüz 6 kisi disinda kimseye kredi verilememis. Çünkü “Dogu’da fakirligi sona erdirme ve fakiri üretime yönlendirme projesi” çerçevesinde dar sadece 3 milyar lira (yazi Törkis lira) para bulunabilmis. “Burasi Türkiye abicim” hem devletimiz bankalarini hortunyanlarin, hem hortumladiklari paralari helal ediyor, hem de hortumcularin ceplerine 20 milyar dolar koyuyor. Sonra da koskocaman Basbakan, Diyarbakir’da fakire 3 milyar Törkis lira ‘2 sise Petrus sarabi parasi’ dagitarak fakirligi sona erdirmeye kalkiyor!..)
Diyarbakir sorusturmamdan sonra da “mikro kredi” fikrinin babasi Diyarbakir milletvekili Prof. Dr. Aziz Akgül ile konustum. Prof. Akgül iyi niyetli, heyecanli bir kisi. Türkiye israfi Önleme Vakfi’nin baskani. Daha baska konularda da orijinal projeleri var. Bunlar küçük kitapçiklar halin de bastirilmis. Makro kredi projesinin mucidi Muhammed Yunus. Banglades’te bu projenin basarili oldugu söyleniyor.
Zekat ve kredi Prof. Akgül’ün bana anlattigina göre, bu tür kredilerde bir kisiye en fazla 500 milyon lira ödenecek. Kredi 46 haf
tada taksitlerle geri ödenecek. Krediyi alan yüzde 24 faiz ve 120 milyon lira da hizmet maliyeti ödeyecek.
500 milyon lira krediyi kullanan fakir vatandas ne yapar, nasil yapar da hemen para kazanmaya baslayabilir? Her hafta taksit, faiz ve masraf karsiligi 14 milyon lirayi nasil öder? Benim aklim almadi.
Diyarbakirli bir dostum da “Hocam” dedi, “eger bir fakir 500 milyon lira ile üretici hale gelebiliyor ise, çok sayida vatandas zekatini bu yolda kullanir… Hem de kredi olarak degil… Ama 500 milyon lira ile ne yapilabilir ki?,.”
Kimsenin hevesi kirilmasin
(Açiklamalar:
1) Mikro kredi projesinin babasi Prof. Akgül’ün çabalarini küçümsemek ve hevesini kirmak için degil, neyin ne oldugunu tartismak için bunlari yazdim.
2) Dogu Anadolu’da fakirlige son ver meyi amaçlayan bir proje için 3 milyar liracik para bulabilen bir hükümetin basbakanina üç saatte yedi bin bes yüz kisiyi agirlamak
için 100 milyar lira harcayabildigine dikkatlerinizi çekmek istedim.
Osmanli Sadrazami Sokullu, Venedik elçisine, “…Biz gerekirse gemilerin yelkenlerini atlastan, halatlarini ibrisimden yapariz…” demisti…
Basbakanimiz Erdogan da dügünün bas davetlisi Italyan Basbani’na herhalde “…Fakirlige son verme projesi için hükümetin sadece 3 milyar lira bulabildigine bakmayiniz. BIz gerekirse dügünlerimiz için cebimizden 100 milyar lira çikarip harcariz…” demis ve o da Osmanli Sadrazami Sokullu gibi tarihe geçmek istemistir.)

 

Sende yorum yap