İNGİLİZCE ” HER ŞEY DAHİL” 19 EURO

, , Sende yorum yap

Ünsal Tülbentçi’nin yönetimindeki BAB Turizm Isletmesi’nin Bodrum’da 4 oteli ve tatil köyü var. Bunlarin biri sehrin içinde, Meteoroloji Üstü’nde. Bodrum Kalesi’ne tepeden bakan yüz odali “Çomça – Manzara Oteli.” Bu otelde genelde Belçikali ve Fransiz turistler agirlaniyor. Otel Müdürü Fazil Alaybasi, simdilerde yüzde 70 doluluk oraniyla çalistiklarini, servis kalitesini korumak ve zarar etmemek için yabanci fiyati düsürmemeye ve “her sey dahil” uygulamasina geçmemeye kararli olduklarini söylüyor. Fazil Alaybasi diyor ki: “- Fiyati bir defa düsürür ve bir defa ‘her sey dahil’ uygulamasi baslatir isek, bir daha geri dönemeyiz… Biz fiyati sabit tutarak kalite ve servis ile zengin yabanci turisti çekmeye çalisiyoruz…”
Anlatildigina göre, yabanci turist sayisindaki düsme karsisinda panige kapilan bazi otelciler Bodrum’da “her sey dahil” kisi basina 19 euroya oda satmaya baslamis.
Borç alip giden var
Kisi basi “her sey dahil” 19 euroluk fiyat yabancinin en fakirinin Bodrum’a gelmesine yol açmis. Bu turlarla gelenlerin otelden disari adim atmadiklarini, yiyip içip, geri döndükleri anlatiliyor. Dört yildizli bir otelin yöneticisi “O kadar düsük gelir grubundan yabancilar gelmeye basladi ki, birakiniz üç kurus para harcamayi, bazilari ülkelerine dönerken, otel çalisanlarindan 5 milyon Türk lirasi, 10 milyon Türk lirasi para istiyor. Açik anlatimiyla yedirip içirdigimiz yetmiyor. Ceplerine bir de para koyarak geri gönderiyoruz” diyor.
“Her sey dahil” uygulamasi sadece Bodrum’da degil, her tatil yöresinde, özellikle Antalya’da sorun olmaya basladi. Bes yildizli oteller, tatil köyleri yatak doldurmak telasinda “her sey dahil” uygulamasina geçti.
“Her sey dahil” uygulamasi, alt gelir grubu yabanci turiste hitap ediyor. Orta ve üst gelir grubu, bir haftalik, iki haftalik tatilde “ayricalik” ariyor. Servise, kaliteye, huzura, önem veriyor.
“Her sey dahil” uygulamasi büyük harcamalarla yapilan Avrupa’nin en kaliteli turistik tesislerinin “yazlik tatil kamplarina dönüsmesine” neden oluyor. Tüm müsterilere ayni hizmeti en ucuz fiyat ile verme zorunlugu, oda kalitesini, yemek kalitesini, servis kalitesini asagiya çekiyor. Tesisler yipraniyor…
Bir yili böyle kurtaracagini uman isletmeci bir sonraki yil ayni fiyati devam ettirmek ve hatta asagiya çekmek zorunda kaliyor.
Türk turizm isletmecileri bu çarka kollarini kaptirdi. Kollarini kisa sürede kurtaramazlar ise, çarkin arasinda ezilip gideceklerini görüyorlar ama kollarini nasil kurtaracaklarini da bilemiyorlar.

 

Sende yorum yap