IMF’SİZ YAŞAMAK ZOR

, , Sende yorum yap

Arada sirada gerçekleri görerek karamsarliga kapiliyoruz. Arada sirada da gerçekleri unutarak iyimser oluyoruz.
Su güler iyimserlik rüzgarlarinin estigi günler. Büyük Türk Büyükleri gene, esiyor üfürüyor: “Türkiye IMF olmadan yoluna devam edecek!..” Iyi de… Nasil edecek? Nedir bunun hesabi, kitabi?
IMF Türkiye’ye (1) Dogrudan parasal destek sagliyor. (2) Türkiye’ye “kefil oluyor”. Türkiye’ye kefil oldugu için alacaklilar Türkiye’nin üzerine gelmiyor. Türkiye dis dünya ile parasal iliskilerini sorunsuz olarak sürdürebiliyor.
Ama IMF Türkiye’ye “kefil” olmak için, Türkiye’nin neler yapacagini bir kagida yazarak, Büyük Türk Büyükleri’ne imzalatiyor… Büyük Türk Büyükleri’nin istedikleri gibi hovardalik yapmasina izin vermiyor.
IMF’yi istemeyenler kim? “IMF’siz yola devam edecegiz…” diyenler kim? Büyük Türk Büyükleri… IMF’li yola devam etmek ile IMF’siz yola devam arasinda ne fark var? IMF’li yola devam “disiplin” demek. Gelir kadar harcama yapmak demek… IMF’siz yola devam demek “harcama musluklarini açmak” demek…
Sadece bu kadar mi? Hayir… IMF’den gelen paralarla günü kurtardigimizi ama, bu paralari geri ödemek zorunda oldugumuzu Büyük Türk Büyükleri unutuyor.
Mahfi Egilmez, IMF’den alip ödediklerimizin hesabini en iyi izleyen iktisatçidir. Mahfi Egilmez’in hesaplamalarina göre 1999 yilindan bu yana IMF Türkiye’ye 39 milyar 428 milyon dolar gönderdi. Bugüne kadar aldigimiz paranin 14 milyar 700 milyon dolarini geri ödedik. IMF’ye halen 24 milyar 700 milyon dolar borcumuz var.
Bunu 2007 yilina kadar ödemek zorundayiz. Bu yil 2.1 milyar dolar, gelecek yil 9.6 milyar dolar, 2005 yilinda 10.2 milyar dolar, 2006 yilinda 2.9 milyar dolar, 2007 yilinda 182 milyon dolar para ödeyecegiz.
Türkiye 2004 ve 2005 yillarinda sadece IMF borcu için (diger dis borçlarina ek olarak) onar milyar dolar ödemekte zorlanir ve hatta ödeyemez… Bu borç taksitlerinin ya ötelenmesi ya da baska kredilerle karsilanmasi gerekir… Bugün tartisilacak olanlar bunlar iken, bunlardan habersiz, “esmek üfürmek”, Büyük Türk Büyükleri’nin ciddiyetini ve inandiriciligini yok ediyor…

p>

 

Sende yorum yap