‘İMAR’ 4.176’NCI DOSYA

, , Sende yorum yap

Daha önce batan bankalarda hukuk nasil islemedi ise, Imar Bankasi olayinda da hukuk islemiyor. Idari kararlarla sorunlarin çözümüne çalisiliyor. Idari kararlarla sorun çözülemez. Sorunlar daha çaprasik hale gelir. Idari kararlarla suçluyu, suçsuzu belirlemek imkansizdir. Bir süre sonra suçlular, hortumcular, “hiçbir sey olmamisçasina” kurtulur.
Örnekleri ortada… Bugüne kadar banka batirdigi, banka hortumladigi için “mahkum olan – varini yogunu kaybeden – sürüm sürüm sürünen” kim var?
O zaman ne oluyor? Halkin kafasina “…Yemeyen domuz… Burasi Türkiye abicim… Burada yiyenin ve yapanin yaptigi yanina kaliyor” inanisi yerlesiyor.
Her soygun yenilerini tesvik ediyor.
Olaylar kamuoyunda yanki yaptiginda, kamuoyunun tepkisinden güç alanlarin, “idari kararlar” ile yaptiklari müdahale, hukuki kararlarla desteklenmediginden kisa sürede sonuçsuz kaliyor. Sanki hiçbir sey olmamisçasina “eski hamam eski tas…” durumu ortaya çikiyor. “Suçlular güçlü” haline geliyor. “Kurtlar kuzu postuna bürünüyor”. Ve de saf ve bakir Türk halki, bu durumda suçlulari “mazlum – gadre ugramis zavallilar” olarak bagrina basmaya basliyor.
Bu çarpik tabloyu düzeltmenin tek bir yolu var. Hukuk isleyecek. Hukuk neden islemiyor? Rica ediyorum, hemen her sorun gibi bunu da “para”ya baglamayiniz. Bütçeden hakimlere yeterli “para” ayrilmadigindan hukukun islemedigini söylemeyiniz…
(1) Mahkemede hakim önüne getirilen dosyaya bakarak karar verir. Batan bankalar ve hortumcular ile ilgili belgeler, deliller bir araya getirilemiyor, mahkemelere dogru dürüst dosya sunulamiyor. BDDK ve emniyet güçleri ne bulursa çuvala doldurarak, evraki klasörlere geçirerek mahkemeye yolluyor. Bu çuvallari, klasörleri hakimin ayiklamasi imkansiz. O zaman is bilirkisiye sevk ediliyor. Bilirkisilik müessesesi iyi islemiyor.
(2) Cinayet, uyusturucu, kaçakçilik davalarina bakan 1’inci Agir Ceza Mahkemesi’nde Egebank davasina bakan hakimin masasina BDDK tarafindan yigilip birakilan evrak 53 klasör dolusu.
Hakim son aylarda büyük degisiklige ugrayan kanunlari izleyecek. Sonra bu 53 klasörün içindeki kagitlara bakacak… Ama diger cinayet, uyusturucu, kaçakçilik davalarini da sonuçlandiracak. Olacak is mi?
(3) Batan bankalarin hortumcularin davalari “ihtisas isteyen” davalar. Bankalar Kanunu’na 2001 Mayis ayinda eklenen bir madde ile Istanbul 1’inci Ticaret Mahkemesi bu davalara bakmakla görevlendirildi. Bu mahkemenin bir baskani, iki üyesi var.
(4) 1’inci Ticaret Mahkemesi’nde 2002 yilindan 2003 yilina 3.226 dosya intikal etti. Bu dosyalara 2003 yilinda 949 dosya eklendi. Dün dosya sayisi 4.175 idi. Imar Bankasi dosyasi bu mahkemeye gittiginde 4.176’nci dosya olacak.
Üç hakim bu 4.176 dosyayi inceleyecek, karara baglayacak… 1’inci Ticaret Mahkemesi’nde bir dosya ile ilgili olarak yilda ortalama iki durusma yapilabiliyor… Bu is yigilmasi ile hangi dava karara baglanabilir ki?
Geçmisi elestirmekte yarar yok… Bugünkü duruma bakalim… Imar Bankasi ile ilgili çok ciddi iddialar var. Açiklamalara göre çok büyük bir soygun söz konusu. Soygunun ötesinde sahtecilik var… Ama henüz hukuk isin içine giremedi. Iddialar “hukuk” tarafindan karara baglanamadi. Tüm eylemler idari kararlara bagli olarak sürdürülüyor… Eger hukuki tedbir zamaninda alinamaz ise, mal da kaçar, evrak da kaçar, insan da kaçar… Suçlu ile suçsuz ayirt edilemez… Bundan önce örnekleri çok görüldügü gibi, en sonunda “sifira sifir, elde var sifir…” olur. Büyük faturayi halk öder… Banka batiranlar ve hortumcular “halk kahramani olarak”… ortalara çikar.

 

Sende yorum yap