HIZLAN’DA ‘EDEBİYAT DÖNENCESİ’ (hem de imzalı!..)

, , Sende yorum yap

Galatasaray’daki Yapi Kredi Yayinevi’nden içeriye girdik… Aaaa… O da nesi? Kapinin karsisindaki rafin üzerinde “Yazarlari tarafindan imzalanmis kitaplar…” diye bir yazi var… Yapi Kredi Yayini olarak bastirilan bazi yayinlarin ilk sayfalarini yazarlari imzalamis… Pek hosumuza gitti.
Karim, Cahit Uçuk’un “Yillar Sadece Sayi” isimli kitabini aldi. Ben, Dogan Hizlan’in “Edebiyat Dönencesi”ni aldim.
Bu kitap Dogan Hizlan’in Yapi Kredi Yayini olarak basilan yedinci kitabi. “Edebiyat Dönencesi”nde elestiri yazilarini bir araya getirmis.
Edebi haksizlik
Kitabin ön yazisinda diyor ki, “Kendime daha yakin buldugum, benim yazarlarim diyebileceklerim için yazdigimi itiraf edeyim… Her ne kadar siir üzerine yogunlassam da… Edebiyati her zaman bir bütün olarak düsünmüsümdür… Elestirmen bir yazara, bir saire sahip çikabilir. Onun edebi degerini ortaya çikarabilir… Peki iyi de, elestirmenin yaptiklarini, yazdiklarini kim savunacak? Onun edebiyat tarihi içindeki yerini ve önemini kim vurgulayacak? Bir edebi haksizlik söz konusu degil mi burada?”
Yapi Kredi Yayinevi’ne, “Kitap – lik” isimli aylik edebiyat dergisini satin almak için sik sik ugrariz.
Derginin temmuz – agustos sayisinda Devlet Planlama Teskilati’ndan arkadasimiz rahmetli Yavuz Yilmaz’in esi Siir Erkök Yilmaz ile yapilmis bir söylesi var… Siir Erkök Yilmaz, öykücülügünü anlatiyor.
Siir Erkök Yilmaz, Gazi Üniversitesi’nde ekonomi kürsüsü baskani. Ekonomi dalinda üç ders kitabi bulunan Prof. Dr. Siir Erkök Yilmaz, otuz yildir da hikaye yaziyor. Bugüne kadar dört öykü kitabi yayimlandi.
Kitap – lik dergisi her ay, “A’dan Z’ye” basligi altinda bir yazar ile ilgili ek kitapçik veriyor. Son sayinin ek kitapçigi Sevim Burak hakkinda. Sevim Burak’in ilk hikaye kitabi “Yanik Saraylar” 1965’te yayimlandi. Ben Sevim Burak’in “sira disi” ve “gerçeküstü” hikayelerinin hayraniyim. Nilüfer Güngörmüs, Sevim Burak’in hayat hikayesini özetlemis. Ancak “A’dan Z’ye” bir hayat hikayesinde bir “zaman dizisi” ve de bir “yazin dizisi” olmali idi. Sevim Burak’in kisiligi ve hikayeleri ile ilgili olarak da birkaç taniyanin ve elestirmenin söyledikleri, yazdiklari aktarilmali idi.
Yapi Kredi Yayinevi’nden çiktik. Galatasaray lisesi duvarinin dibindeki Yeni Cami Caddesi’nden biraz asagiya yürüdük. 28/A numarali binanin altindaki Homer Kitabevi’ne ugradik. Bu kitabevini 1995 yilinda kari koca Aysen Boylu Salcan ile Ahmet Salcan kurmustu.
Aysen Boylu Salcan kitabevinin yönetiminden sorumlu. Kocasi Ahmet Salcan arkeoloji ve antik dönem yayinlarini yönetiyor. Bu kitabevinde arkeolojiye ve antik döneme ilgi duyanlar çok ilginç yayinlar bulabilirler. Simdilerde “Homer Antik Kentler” dizisine baslamislar. Dizinin ilk kitabi “Arykanda”yi satin aldik.
Finike ve Elmali arasindaki asfalt yol üzerinde bulunan Arif köyünün hemen yukarisindaki Arykanda kenti, antik kaynaklarda varligi belirtildigi halde, 1838 yilinda “yeniden kesfedilen” ve 1971 yilindan bu yana kazilarak ortaya çikarilmaya çalisilan bir yerlesim bölgesi.Dogal güzellikler yaninda antik kentin iyi korunmus kalintilarini, kalintilardaki mozayikleri çok az kimse biliyor. Homer Kitabevi’nin “Antik Kentler” dizisinin bu ilk kitabi her yönüyle “Arykanda”yi anlatiyor. Firsat bulursaniz Galatasaray’a kadar uzanip bu kitabevlerine ugrayiniz. Seveceginiz, ilginizi çekecek bir seyler bulabilirsiniz.

 

Sende yorum yap