HİLLARY CLİNTON YAŞADIKLARINI YAZDI

, , Sende yorum yap

NEW YORK
Pazartesi sabahi ABD’deki kitapçilar Hillary Clinton’in “Tarihi Yasamak” (Living History) basligini tasiyan kitabini satmaya basladi. New York’ta Rockefeller Center’daki ünlü Barnes & Noble isimli kitabevinde saat 11.00’de Hillary kitabini imzalayacakti. Erken gidersem Hillary’i görebilirim ümidi ile yollara düstüm… Ama ne mümkün!.. Ünlü Besinci Cadde üzerindeki kitabevinin önüne yaklasilamiyordu. TV yayin araçlari, fotografçilar, kamera elemanlari ve de kitap alarak Hillary’e imzalatmak için kuyruga girenler yollari doldurmustu… Hillary saat 14.00’e kadar kitap imzaladi. O saatten sonra kitabevinin içindeki uzun kuyrukta bekleyerek bir kitap alabildim.
Kitabi yayimlayan “Simon & Schuster” yayinevi, Clinton çiftine hatiralarini yazmalari için önceden 20 milyon dolar ödemis. Bu paranin 8 milyon dolarini Hillary aliyor. Kalani hatiralari 2004 yilinda yayimlanacak olan kocasi Bill Clinton’in.
Yayincisi Hillary’nin kitabinin 9 Haziran Pazartesi günü bütün kitabevlerinde ayni saatte satisa çikarilmasi için çok ciddi çalismalar yapti. Ama geliniz görünüz ki, Associated Press haber ajansi Hillary’nin kocasinin ask macerasi ile ilgili olarak kitapta yazdiklarini medyaya aktarinca kiyamet koptu. Yayinevi yönetimi, haber ajansini dava etmeye hazirlaniyor.
Kitabin satisa sunulmasindan bir aksam önce pazar aksami “ABC” televizyon kanalinda ünlü TV yorumcusu Barbara Walters’in Hillary ile daha önce yaptigi bir saatlik söylesisi banttan verildi. Kitabin kamuoyunun ilgisini en fazla çekecek bölümü Bill Clinton’in ask maceralari olmali ki, söyleside bu bölümleri öne çikarildi. Hillary “bugulu gözlerle”, “…Kocam önce böyle bir maceram olmadi” dedi. “Sonra her seyi itiraf etti… Çok sarsildim… Dostlarim bana yardimci oldu…” seklinde “dramatik” konusmalar yapti.
Bir günde 562 sayfalik kitabi okuyamadim ama, yazilanlara hizla baktim… Kitapta o kadar çok yer ve sahis ismi var ki… Ilk dikkatimi çeken bu oldu. Kitabin arkasinda tam 28 sayfa, bu yer ve sahis isimlerine ayrilmis. Acaba Türkiye ile ilgili bir yer ve sahis ismi var mi diye baktim… Bulamadim… Belki vardir da ben aceleden görememisimdir.
Hillary hatiralarini yazmaya “Ben cumhurbaskani karisi veya senatör olarak dogmadim. Ben demokrat olarak dogrum” diye basliyor. “Beyaz Saray’in mermer holünden kapiya dogru yürürken kocam beni kollarina aldi. Vals ederek kapiya yaklastik… Ve sekiz yil boyunca yasadigim tarihe ve Beyaz Saray’a ‘Elveda’ dedim!..” diyerek hatiralarini noktaliyor.
Hillary Rodham, 1947’de Illinois’de dogdu. Babasi varlikli bir isadami idi. 1973’te Yale Üniversitesi’nin hukuk bölümünden mezun oldu. Iki yil önce ayni bölümden mezun olan Bill Clinton ile evlendi. Avukatlik yapti. Kocasi Arkansas valisi seçildi. Saglik reformu, kadin ve çocuk haklari konularinda çalisti. 1991’de ABD’nin en basarili yüz avukati listesine girdi. 2000’de New York senatörü seçildi. 2004 seçiminde Demokratlarin baskanlik sansi yok. Bush gene seçilecek. Ama Hillary’nin hedefi 2008 seçimlerine, Demokrat Parti’nin baskan adayi olarak katilmak.

 

Sende yorum yap