HALKA HİZMET, BU BÜTÇEDEN ÇIKACAK

, , Sende yorum yap

2003 yili bütçesi tartisilirken, sadece IMF’nin faiz disi bütçe fazlasi hedefinin nasil tutturulacagi, gündeme geliyor. Halbuki, bu bütçe hükümetin 2003 yilinda halka götürecegi hizmetlerin neler olacagini ve hizmetlerinin sinirini belirleyecek.
2003 yilinda kamu yatirimlarina ayrilacak pay ve kamu yatirimlarinin türü, yatirim yapilacak bölgeler, nerelerde ne tür bir ekonomik canliligin ortaya çikabilecegini gösterecek. Çünkü, kamu yatirimi demek, insaat demektir. Makine alimi demektir. Ulastirma demektir. Isçilik demektir. Kamu yatirimlari yapildiklari bölgeye ve genelde tüm ülkeye hareket ve bereket getirir.
Bütçeden egitime, sagliga, adalete, polise ayrilacak pay, 2003 yilinda bu alanlarda ne gibi iyilikler olabilecegini ve bu iyiliklerin sinirini ortaya koyacaktir. Ayni sekilde tarim kesimine, sosyal güvenlik kuruluslarina ayrilacak paylar, bu alanlardaki hizmetlerin ne olacagini gösterecektir.
Bütçeye bagli olmadan verilecek sözlerin, yapilacagi belirtilen icraatin hiçbir dayanagi olamaz.
Sali günü ABD Baskani Bush, “ulusa seslenis”inde sadece Irak ile savastan söz etmedi. Konusmanin büyük kisminda bütçeye dayali olarak ABD halkina ne gibi hizmetler yapacagini da anlatti.
ABD örnek olsun Baskan Bush, ekonomiyi canlandirarak istihdami artirmak için, vergi indirimi yapacak. Vergi indirimi ile insanlarin daha fazla harcama yapacaklarini ve böylece üretimin, istihdamin artacagini söylüyor.
Baskan Bush, halka dönük saglik hizmetlerini iyilestirmek için, gelecek on yilda bütçeden 400 milyar dolarlik harcama hedefinden söz ediyor. Temiz enerji ve çevre sagligi için 1.2 milyar dolarlik bir arastirma hedefini açikliyor.
Evsizlere, dullara, yetimlere, güçsüzlere yardim için yapilacak sosyal yardim programlarini anlatiyor. Afrika’daki 30 milyon AIDS’liye yardim için 5 yilda 15 milyar dolar harcama yapilacagini açikliyor. Ülke içinde halkin güvenligini saglamak için alinacak tedbirleri siraliyor.
Bütün bunlar için yapilacak harcamalarin rakamini veriyor. Biz ABD Baskani’nin sadece yanlis hareketlerini izlemekle ve elestirmekle kalmayalim. Dogrularindan da ders almaya bakalim. Simdi Türkiye’yi yepyeni bir hükümet yönetiyor. Bu hükümet tek basina bütçeyi düzenleme ve bütçe taslagini Meclis’ten oldugu gibi geçirme gücüne sahip. Bütün bunlar iyi de, acaba bu hükümet bu bütçe ile halka hangi hizmetleri götürmek istiyor? Veya tersten gider isek, acaba hükümetin halka götürmeyi istedigi hizmetlerin karsiligi bu bütçenin içinde var mi? Bugün tartisilmasi gereken veya tartismalarin baslayabilmesi için AKP hükümetinin açiklamasi gereken bunlardir.

p>

 

Sende yorum yap