GÖSTERGELERE GÖRE İŞLER ÇOK İYİ

, , Sende yorum yap

Ekonomide “iyilik” demek, çalismak isteyenin is bulabilmesi, tarimda ve sanayide üretimin artmasi, insanlarin yasam düzeylerinin her geçen gün biraz daha iyi olmasi, insanlarin “yarin endisesinden kurtulmasi” demektir.
Günümüzde ciddi bir issizlik var. Özellikle okumuslarin büyük bölümü is bulamiyor. Sanayide ve tarimda yatirim yapilamiyor. Üretim olmasi gereken ölçüde artmiyor. Bu olumsuz gelismelere ek olarak uygulanan istikrar programinin da baskisi ile halkin büyük kesiminin yasam düzeyinde her geçen gün iyiye degil de, geriye bir gidis gözleniyor. Bu nedenle iç piyasa talep yetersizliginin etkisi altinda. Bereket ki, ihracattaki gelisme ekonomiye can suyu veriyor. Yüksek faiz ise, fakirden zengine fon aktarimina ve gelir dagiliminin rezil hale gelmesine neden oluyor…
Ama bütün bunlarin yaninda bazi göstergeler iyiye gidis isareti veriyor… Bu göstergelere “piyasa göstergeleri” deniliyor. Bunlar, sanayi üretim endeksi, enflasyon, döviz fiyati, faiz, borsa göstergeleri.
Istanbul’da yasayanlar, Ankara’da oturanlar genelde bu göstergelere bakarak “ekonomi iyiye gidiyor” diyor. Istanbul ve Ankara disinda oturan genis halk toplulugu ise bu göstergelerin “ekonomiyi nasil olup da iyiye götürdügünü” anlayamiyor.
Çünkü onlar bu göstergelere bakarak degil, çocuklarinin is bulup bulamadigina, kocalarinin o gün siftah edip edemedigine, tarlaya diktikleri tohumdan bu yil bire kaç ürün aldiklarina, mazot fiyatina, findigin, tütünün ve pancarin para edip etmedigine bakarak ekonomiyi degerlendiriyor.
Ekonomide iyilik isaretleri
Istanbul ve Ankara tarafindan önemle izlenen ve iyilik isareti veren bes gösterge (1) Enflasyon, (2) Dolar fiyati, (3) Bono faizi, (4) Borsa endeksi ve (5) Sanayi üretim endeksi göstergeleridir.
Bunlarin besinde de iyiye gidis var ama, temel gösterge enflasyon göstergesidir. O iyilik isareti verince ve de enflasyon asagiya inince (1) Dolar fiyati, (2) Faiz de asagiya iniyor, (3) Borsa endeksi de tirmanisa geçiyor. Enflasyondan bagimsiz diger endeks ise “sanayi üretim endeksi”.
Enflasyonun kontrol altina alinmasi için uygulanan siki maliye ve para politikalari yatirimi, üretimi kistigi için hem sanayi üretimi olmasi gereken ölçüde artamiyor, hem issizler is bulamiyor, hem çalisanlar enflasyonun yükünü dengeleyecek ölçüde gelir sahibi olamiyor, hem de iç piyasa canlanamiyor.
Asil sorun borçlar
Unutulan bir sey var… Ekonomimizin basini belaya sokan devletin borçlarinin döndürülemez büyüklüge ulasmasidir… Biz borçlari ödedik, borç yükünü hafiflettik de bu iyilikler ortaya çikti demek imkansiz… Borç büyümeye devam ediyor… Ama bu borcun döndürülmesi için disaridan destek geliyor… Bu destek borç yükünü hafifleten bir destek degil. Borç yükünü ileriye dogru iteleyen bir destek… Açik anlatimiyla sorunlarimiz henüz çözülmedi… Borcumuzun yükünün ileriye itelenmesinin ve de ek borçlanma ümitlerinin ortaya çikmasinin getirdigi iyimserlik rüzgarlarinin keyfini sürüyoruz… Neyin ne oldugunu bilelim de simarmayalim.

 

Sende yorum yap