GELİR ARTMIYOR AMA PİYASA CANLANIYOR

, , Sende yorum yap

Göstergelere göre talep hizla artiyor, piyasa canlaniyor. Ihracat artisina iç talepteki patlama da eklenince piyasada hareket hizlandi. Piyasanin canlanmasi, üretimin artmasi talep artisina baglidir. Iç talep ise gelir artmadan artmaz. Gelir ise üretim artisi ile artar. Açik anlatimiyla gelir – üretim iliskisi “yumurta – tavuk” iliskisine benzer.
Açiklanan rakamlara göre 2002 Eylül ayinda baslayan talep artisi hizlanmis durumda. Talep artisi nedeniyle hem içeride sanayi üretimi artiyor, hem ithalat artiyor.
Iyi de bu talep artisinin ardinda ne var? Kimin geliri nasil artti da kim harcamalarini artirmaya basladi?
Tarim kesiminin gelirinde artis yok, isçi ve emekli kesiminin gelirinde artis yok.
Memurlarin geliri ancak enflasyon dolayinda artiyor.
Talebin kaynagi ne?
O halde bu talep patlamasinin kaynagi ne?
(1) Faiz geliri olabilir… (2) Tüketici kredisi ve kredi karti kullanimindaki artis olabilir. (3) Dövize bagli tasarruflarin çözülmesi olabilir. (4) Geciktirilmis, ertelenmis talebin harcamaya dönüsmesi olabilir.
Dün Master Card yöneticileri yilin ilk yarisinda Master Card cirosunda yüzde 74, islem adedinde yüzde 65 artis oldugunu açikladi. Master Card isletmesi genel müdürü, “Ekonominin toparlanmasiyla birlikte insanlarin artik plastik kartlarini daha fazla kullanmaya basladiklarini” söyledi. Yil sonunda 21 – 22 milyar dolarlik bir harcamayi hedef aldiklarini açikladi.
Bankalararasi kart merkezinin yayimladigi bilgilere göre, Türkiye’de 8.5 milyon Master Card, 8.3 Visa karti ve 37 bin diger kart olmak üzere 17.0 milyon kredi karti kullaniliyor.
54.5 milyon plastik kart ayrica bankalar tarafindan “Visa” logolu 12.2, “Master Card” logolu 18.4, özel logolu 6.9 milyon olmak üzere 37.5 milyon kart dagitilmis durumda.
Demek ki, Türkiye’de insanlar 54.5 milyon plastik kart ile her gün alisveris yapiyor, nakit avans kullaniyor.
Buna, otomotiv, beyaz esya, kahverengi esya agirlikli degisik sektörlerdeki taksitli satis kolayliklarini da ekleyiniz.
Insanlarin borçlanmaya dayali talepleriyle canlanan bir iç piyasa tablosu ortaya çikiyor. Önemli olan önümüzdeki dönemde üretim artisinin gelir artisina dönüsmesi ve bu gelir ile insanlarin borçlarini ödeme gücüne kavusmasidir. Bu olmaz ise hem kredi kullananlar hem kredi ile satis yapanlar güç duruma düser.

 

Sende yorum yap