FİYATLAR DÜŞÜYOR PAHALILIK ARTIYOR

, , Sende yorum yap

Fiyatlar düsüyor. Pahalilik artiyor… Halkimizin büyük bölümü bu nedenle son üç aydir “eksi” olarak açiklanan aylik fiyat artis oranlarina “inanamiyor”…
Çünkü fiyatlarin düsmesi baska sey, halkin yasadigi pahalilik baska sey.
Anlatayim.
Tüketici fiyatlarinda haziran ayinda binde 2, Temmuz ayinda binde 4 gerileme oldu… Gerileme oldu ama, geçen temmuz ayindan bu temmuz ayina tüketici fiyatlari yüzde 27.7 oraninda artti.
Demek ki, Ayse Hanim Teyzem geçen temmuz ayinda mahalle bakkalimiz Coskun’dan 100 liraya doldurdugu alisveris torbasini, bu temmuz ayinda 127.4 liraya doldurabilmis.
Eger Ayse Hanim Teyzemin net geliri geçen temmuz ayindan bu temmuz ayina 100 liradan 127.4 liraya yükselmemis ise (örnegin 100 lira iken bir yil sonra sadece 110 lira olmus ise), Ayse Hanim Teyzem için hayat pahaliligi devam ediyor demektir. Çünkü fiyat artislari yavaslasa da, geliri fiyatlar kadar artmamistir.
Alisveris faturasi yükseldi
Ayse Hanim Teyzem, fiyatlarin düsmeye basladigi haberlerini “hikaye olarak” dinler…
Ama Ayse Hanim Teyzemin komsusu KIT isçisi Rüstem Efendi’nin ücretine Devlet Baba, “enflasyon + yüzde 5” formülü ile zam yapilmis ve de Rüstem Efendi’nin aylik net geliri geçen temmuzdan bu temmuza 100 liradan 128.8 liraya yükselmis ise ve de Rüstem Efendi, bizim bakkalimiz Coskun’dan daha önce 100 liraya doldurdugu sepeti 127.4 liraya doldurabiliyor ise, Rüstem Efendi pahaliliktan yakinmaz. Fiyatlardaki gerilemeyi dikkatle izler.
Enflasyonu kontrol altina almanin, fiyat artislarini asagiya çekmenin “raconu”, halkin büyük kisminin pahaliliktan yakinmasini (veya inlemesini) göze alabilmektedir.
Enflasyonda gerileme sartlari
Iste bugün yapilan da budur. Alisveris sepeti faturasinin 100 liradan 127.4 liraya yükselmesine ragmen Ayse Hanim Teyzemin gelirini 110 lirada sinirlarsiniz. Ayse Hanim Teyzem bakkal Coskun’dan daha az mal alir. Bakkal Coskun peynirciden, zeytinciden, deterjancidan daha az mal çeker. Deterjanci, zeytinci, peynirci iç talep düstügü için fiyatlarini artiramaz.
Maliyeti düsürmeye, içeride satamadigini yurtdisina satmaya çalisir. Karini indirir… Bütün bu tedbirlere ragmen iç talep kipirdamayinca da fiyat kirmak mecburiyetinde kalir.
Fiyat artislarindaki gerileme devam eder mi? Eder… Iki önemli sarti var: (1) Hükümet iç talebi büyütmeyecek. Açik anlatimiyla Ayse Hanim Teyzemgillerin pahaliliktan ezilmesine göz yumacak. (2) Döviz fiyati patlamayacak…
Tek amaç fiyatlari asagiya çekmek ise… Uygulanan politika basarilidir… Devam…

 

Sende yorum yap