EYLÜL ŞARKILARI

, , Sende yorum yap

Bir ünlü lokanta isletmecisi, geçen hafta sonu bir gazetede yayimlanan söylesisinde, “Lokantamizda müzikten sorumlu arkadasimiz çaldigi plaklar arasina bir ara Münir Nurettin’in iki sarkisini sikistirip misafirlere dinletti… Bizim müzigimiz bayagi güzelmis… Hem bizim hosumuza gitti, hem misafirlerin… Arada sirada diger müzikler arasinda bu tür sarkilara da yer verecegiz!..” diyordu.
Ne oldu da bize kendi müzigimizi unuttuk? Önce “arabesk” ardindan “aranjman”, derken “Türkçe pop” ve nihayet “eller havaya” müzigi bizim müzigi unutturdu. Buna ek olarak sesleri yerine sekslerine güvenerek sarkici olanlar da halki Türk müziginden soguttu.
Agit yakmaya gerek yok… Bu müzik kirliliginden bunalanlar nasil olsa bir gün bizim klasik müzigimizi “kesfedecek”… Ünlü lokanta isletmecisinin kesfi gibi!..
Kalan Müzik eskiyi yasatiyor
Istanbul’da Hasan Saltik isimli bir müzikseverin Kalan Müzik isminde bir ses kayit sirketi var. Hasan Saltik, yöresel müzik, etnik müzik yaninda Klasik Türk Müzigi’ne de büyük ilgi gösteriyor. Tas plaklarda kalan, unutulan Türk Sanat Müzigi eserlerinin sesleri temizleyerek CD’ye, kasete geçiriyor. Bu arada yeni sanatçilara da imkan taniyor.
Geçen hafta Kalan Müzik tarafindan yayimlanan “Incesaz: Iki / Eylül Sarkilari” ismini tasiyan bir CD satin aldim. CD’nin kitap seklindeki kutusunun üst kapagini açtim. CD ile kapak arasindan kurumus bir çinar yapragi çikti… O yapragi görmek bile farkli bir titresim yaratti. Sonra CD’yi çalmaya basladim… Nefis melodiler… Ipek gibi bir kadin sesi… Müzik insani rahatsiz etmiyor. Kadin sesi insani rahatsiz etmiyor…
Demek ki gümbür gümbür çalmadan avaz avaz bagirmadan da Türk müzigi yapilabiliyormus. CD’de 13 ayri parça var, hepsi güzel.
Cengiz Onural – Melihat Gülses
Kalan Müzik’ten Hasan Saltik’i aradim. Ipek sesli kadin sarkicinin ve de bu plagin yapimcisinin kimler oldugunu ögrendim. Sarkilari söyleyen Melihat Gülses 1980 yilinda Istanbul Konservatuvari’ndan mezun olmus. Istanbul Radyosu ses sanatçilarindan imis.
CD’deki sarkilarin çogunun sözünü yazan, müzigini yapan Cengiz Onural, Bogaziçi Üniversitesi’nden 1984 yilinda makine mühendisi olarak mezun olmus. Aile içinde klasik kemençe çalmayi ögrenmis. Sonra gitar çalmaya baslamis.
Bir süre Yeni Türkü grubunda çaldiktan sonra 1997 yilinda “Incesaz” grubunu kurmus. Ünlü TV dizileri Ikinci Bahar’in, Yörük Köyü’nün, Zamana Direnenler’in, Deli Yürek’in, Süper Baba’nin müziklerini yapmis. Bogaziçi Üniversitesi’nde mühendislik egitimi alan bir yapimci ile konservatuvarda müzik egitimi alan bir ses sanatçisinin sözünü yazdigi, besteledigi, icra ettigi müzik farkli oluyor.

 

Sende yorum yap