ERZİNCAN GÜZEL AMA…

, , Sende yorum yap

1983 depreminden sonra Erzincan planli olarak yapilasmis. Genis caddeler, bulvarlar yapilmis. 1992 depreminden sonra Dünya Bankasi’ndan alman deprem kredileriyle kamu binalari yenilenmis. Kamu personeli için 1150 konutluk modern bir site yapilmis. Recep Yazicioglu’nun valilik yaptigi dönemde kamu, Erzincan’a para akitmis. Renkli kisiligi ile Yazicioglu rafting, yamaç parasütü, su kayagi, tracking (yürüyüs sporu), dagcilik gibi spor kollarini öne çikararak genç kesimin ilgisini Erzincan’a çekmis.
Üretim gözardi edilmis
Yapilasma ve sehirlesmede Dünya Bankasi kredileri nasil cömertçe kullanilmis ise, üretim ve sanayilesme alani da o kadar ilgisiz kalmis. Halbuki yapilasma ve sehirlesme için Erzincan’a tahsis edilen Dünya Bankasi kredilerinin anapara ve faiz borcunu ödemek için döviz gerekiyor. Erzincan bu dövizi üreterek kazanamaz ise borcu ve faizini baska illerde yasayanlar ödeyecek demektir. 1970’li yillarin basinda yurtdisindaki isçi tasarruflarina dayali olarak kurulan “hemseri sirketleri” furyasinda Erzincan’da 4 bin ortakli Dogusan, 5 bin ortakli Dogu Halk Holding kurulmus. Bu sirketlerin asbestli çimento boru, kiremit, perlit beton, karo fayans, mermer tesisleri yasam savasi veriyor.
Fabrika-dügün salonu
Et – Balik Kurumu tesisleri özellestirmeden sonra el degistire degistire en sonunda kapanmis. Bir zamanlar bin 200 kisinin çalistigi Sümerbank iplik fabrikasini özellestirmeden satin alanlar simdilik sadece “dügün salonu”nu çalistiriyor. Fabrikayi kapatanlar simdi her gece bir yerlerine “kina yakiyor.” Erzincan Seker Fabrikasi’nin özelligi, “seker fabrikasi yapan fabrika” olmasi. Hem seker yapiyor. Hem de seker fabrikasi makinesi yapiyor. Ama seker fabrikasinin kapasitesinin büyütülmemesi ve fabrika yapan bölümünün çalistirilmamasi sikayet konusu. Bölgedeki pancar ürününün bir bölümü Erzurum Seker Fabrikasi’na tasmiyor.
Herkes is ariyor
Erzincan’da paralar caddeye, binaya, parka, bahçeye harcanmis ama ne kamu, ne özel sektör fabrika yapmamis. Yapilanlar da islemeyince is arayanlar sokaklara sigamaz olmus. Genelde Erzincan ekonomisi Üçüncü Ordu’nun askerleri ve subaylari ile üniversitenin 2 fakültesi, 3 yüksekokulunun ögrencileri ayakta tutuyor. Konustugumuz herkesimden Erzincanli, Vali’den de Belediye Baskani’ndan da sikâyetçi. Sehir sorunlarina ilgisizliklerini dile getiriyorlar. Belediye Parki’nin banklarindan birinde Ali Sen ile sohbet ettim. 30 yasinda. Erzincanli. Vasifsiz insaat Isçisi. Uzun süredir is bulamamaktan yakiniyor.
Biraz kipirdanma var
Belediye Yeralti Çarsisi’nda konustugumuz Bekir Uçar, Fatih Kordali, yurtdisindan gelen Erzincanlilar ve yerli turistler sayesinde son iki aydir islerin kipirdadigini ama geçen yilki ciroyu tutturamadiklarini belirtiyorlar. Hakan Hatipoglu, Ahmet Sakiz, Hüseyin Koç, “iki ayda bir mal almaya giderdik simdilerde yilda bir defa aldigimiz mali satamiyoruz” diyerek durgunluktan yakiniyor. Valilik binasinin önündeki parkta Mesut Tas’tan ayçiçegi satin aldim. Tugla fabrikasinda isçi olan babasina yardim için iki yildir ayçiçegi satiyor. 7’ncI sinif ögrencisi, iki milyon liraya aldigi ayçiçeklerini küçük kesekagitlarina koyarak bir milyona satiyor.
‘Dervis çok oy getirmez’
Lise Vinci siniftan Mete Karatay ise, soför olan babasina destek için ayakkabi boyuyor. Günlük geliri 2 milyon lira. Milliyet TIR’i önündeki sohbette her kesimden Erzincanlilarin tahminine göre, CHP bir, AKP bir milletvekili çikarir. Üçüncü milletvekilligi için MHP ve DYP yarisir. Erzincanlilar ismail Cem’e hiç sans tanimiyor. “Kemal Dervis girdigi partiye en çok yüzde 3 ek oy getirir” diyor. Her Erzincanli “Eskiler gitsin, yeniler ve gençler gelsin” diyor ama adaylarin Ankara’dan belirlenmesi nedeniyle bunun olabilecegine de inanmiyor. “O zaman tek yapacagimiz seçimde oy vermemek” deniliyor.

 

Sende yorum yap