DOLAR ARTMIYOR İHRACAT ARTIYOR

, , Sende yorum yap

Su günlerde iki farkli görüs çarpisiyor: (1) Ihracatçi diyor ki, “Biz dolar 1 milyon 700 bin lira iken siparis aldik. Dolar 1 milyon 400 bin liradan mal teslim ediyoruz. Büyük zarara ugradik. Bugüne kadar zarari sineye çektik. Artik gücümüz kalmadi. Ihracat yapamayacagiz. Bir seyler yapilmali ve dolar fiyati yükseltilmeli.”
(2) Ihracatçi olmayanlar diyor ki, “Ihracat artisi devam ediyor. Demek ki, bugünkü döviz kurlarinda da ihracat yapilabiliyor. Hatta ihracatta artis saglanabiliyor. Bu nedenle dolar fiyatini yükseltmeye gerek yok. Hem de dolar fiyati nasil yükseltilebilir ki?”
Bu sütunda genelde ihracatçilarin görüslerini ve bekleyislerini sayin okuyucularima aktariyorum. Karsi görüste olanlar, “ihracatçilarin görüslerine katilmayanlar” ise, sunlari söylüyor:
– Ihracatçilarimiz devamli olarak dolar 1 milyon 700 bin lira iken aldiklari siparisleri gündeme getiriyor. Merkez Bankasi’nin aylik ortalama dolar satin alis kuru 1 milyon 655 bin liranin üzerine çikmadi. Dolar fiyati sadece 2002 yili Temmuz ayindan 2003 yili Nisan ayina kadar 10 ay 1 milyon 600 bin liranin üzerinde kaldi. Son 3 aydir 1 milyon 400 bin liralarda dolaniyor. Ihracatçilarimiz 3 aylik dönemlerde siparis aliyor. Bu nedenle devamli ve büyük zarar söz konusu olamaz.
– Ihracatçinin tüm girdisi dolara bagli degil. Kaldi ki, dolar ucuzlayinca dolar girdisi de ucuzluyor. Ihracatçi için önemli olan kredi maliyeti. Dolarin düsmesi ile kredi maliyetleri de ucuzladi.
Farkli görüsleri özetledim. Dolar fiyatindaki degisime bakarsaniz ihracatçilar yakinmakta hakli!.. Ihracat gelirindeki artisa bakarsaniz karsi görüsü savunanlar hakli!..

 

Sende yorum yap