DEVLET KESESİNDEN ‘ŞİRKET KURTARMA’YA DEVAM

, , Sende yorum yap

Hükümetimiz Italyan Basbakani Silvio Berlusconi’nin hatirini kiramadi… Aria’nin “devlet kesesinden kurtarilmasina karar verildi”.
Devlet kesesinden kurtarma deyimi aslinda dogru bir deyim degil. Çünkü devlet kesesinden Aria’ya para aktarilacak ama… Bu para ile Aria’nin kurtulup kurtulamayacagi belli degil…
Aria abone sayisini artiramadikça “devlet kesesinden aktarilacak para” hiçbir ise yaramaz. Hükümetin Aria’yi kurtarmak için parmagini tasin altina koymasi, Hazine’den para aktarmasi yanlistir. Cep telefonu piyasasinin en canli oldugu dönemde Aria’nin yabanci ve yerli ortaklari ihalede rakipleriyle yaristi. Devlet zoru ile degil, kendi rizalariyla ve beklenenin üzerinde bir fiyat vererek bu ise soyundu. Ama sartlar beklenmedik sekilde degisti. Sadece Türkiye’de degil bütün dünyada cep telefonu isi kötüye gitti. Sadece Türkiye’de Aria güç duruma düsmedi. Dünyada çok sayida cep telefonu isletmecisi sarsinti geçirdi.
Serbest piyasa ekonomisinde “kazanç ile zarar ikiz kardestir.” Kimse “kazanç benim, zarar devletin” diyerek ise giremez.
Doyma noktasina gelmis cep telefonu pazarinda iki büyük isletmeci Turkcell ve Telsim belli bir yol almis durumda. Bu pazarda bundan sonra yeni isletmecilere yer olmadigi görülüyor. Bu nedenle büyük çabalara ragmen Aria pazar payini büyütemedi. Bunun için Aycell hiçbir sey yapamadi… Simdi iki basarisiz isletmeciyi birlestirerek ve de bunlarin cebine devlet kesesinden para koyarak ortaya çikacak yeni isletmenin cosmasi ve kosmasi bekleniyor… Ekonomide isler “insallah ve masallah” ile yürümez. “Ekonomi hesap isidir.” Dogru dürüst “yapilabilirlik raporu ve hesabi olmadan” yola çiktiklari için iki sirketin de nefesi kesildi. Simdi birlesme sayesinde sorunlarin çözülmesi bekleniyor. Ama gene bir “yapilabilirlik raporu ve hesabi” yok… Birlesme ile ne degisecek? Nereden, nasil ve kaç yeni abone bulunabilecek? Bulunabilecek abone sayisi yeni isletmeyi nasil yasatacak? Bunlar açikliga kavusturulmadan Aycell ve Aria birlesmesini saglayacak yasa taslagi Maliye Bakanligi tarafindan hazirlanarak ilgili kuruluslara gönderildi.
Taslaga göre Aycell’in KDV dahil 3 milyar dolar degerindeki cep telefonu lisansi Ulastirma Bakanligi’na iade edilecek. Devlet 3 milyar dolar alacagini silecek… Lisans iade edilince, Türk Telekom, bugüne kadar lisans bedeline mahsuben ödedigi 460 milyon dolar dolayindaki parayi geri alacak. Bu para ortaklik hissesine mahsuben Aria’ya aktarilacak. Türk Telekom Aria’ya yüzde 40 ortak olacak. Aria’da Telekom Italia Mobile’nin (TIM) ortaklik payi yüzde 40’a, Is Bankasi’nin payi yüzde 20’ye düsecek…
Bütün bunlardan sonra Aria kurtulacak mi? Bütün bunlar ülke ekonomisine ne getirecek? Bunlari tartisan yok… Is ki, “Berlusconi gücenmesin… Adama söz verdik!..”

 

Sende yorum yap