DAĞDAN İNENE EKMEK BULMALI

, , Sende yorum yap

Devlet Bakani Tunca Toskay, Kuzey Irak’tan Habur sinir kapisi yoluyla getirilen mazotun 1 Eylül’den itibaren yasaklanacagini açikladi.
Sinir ticareti nedir? Sinir ticareti kapsaminda Türkiye’ye giren petrol nedir? Sayin okuyucularima anlatayim.
(1) Dogu ve Güneydogu Anadolu’daki iller için ve de Gaziantep sehri için sinir ötesindeki ülkeler çok önemli bir pazar. Memduh Yasa Hocal Mezopotamya’nin Dicle ve Firat vadisi üzerinden simdilerde sinir ötesinde kalan bu pazarlari yillar öncesinden beri besledigini anlatir. Suni sinirlar olustugunda bu ticaret “sinir kaçakçiligi” olarak devam etti. Türkiye göreceli olarak zenginlesince ve Türkiye’de her mal bulunur hale gelince iki yönlü ticaret, tek yönlü oldu. Komsu ülkelerden Türkiye’de üretilen her mala talep var. Özellikle gida maddesi, giyim esyasi ticareti Gaziantep sehrini ve Güneydogu Anadolu ile Dogu Anadolu’yu besliyor.
Kaçak mazot kalitesiz çikti.
(2) Irak’in dünya ile iliskileri kesilince, Türkiye’den alacagi mallara talep artti. Buna karsilik ödeme yapma sansi yoktu. Türkiye’den giden mallarin bedeli mazot olarak ödenmeye baslandi. Hükümet de buna izin verince Dogu ve Güneydogu Anadolu’da ekonomide bir hareket ortaya çikti. 56 bin (yazi ile elli alti bin) kamyon satin alindi. Bunlarin kasalarinin üzerine ve altina fiber depolar yaptirildi. Kamyoncular Türkiye’den aldiklari patatesi, sogani, margarin yagini yükleyip Irak’a götürdü. Bunlarin karsiliginda mazot getirdi. Bu mazot girislerinde haksiz rekabet olustugu, gelen mazotun kalitesiz oldugu görüldü. Bir düzenlemeye gidildi. Kamyoncularin Türkiye’ye getirdikleri mazotlari serbest piyasada satmalari önlendi. Getirilen mazotlarin tamami TPAO tarafindan kurulan TPIC isimli teskilat tarafindan hudutta satin alindi.
(3) 11 Eylül terör olaylarindan sonra fiberli kamyonlarla mazot ticareti yasaklandi. Simdilerde Mardin ve Sirnak çevresinde 56 bin kamyon “yatiyor”! Karsiliginda mazot getiremedikleri için bu kamyonlar sinir ötesine gida maddesi, giyecek esyasi da götüremiyor. Sadece mazot ticareti ölmedi. Sadece 56 bin fiber depolu kamyoncu issiz kalmadi. Bu kamyoncularin Irak’a götürdükleri gida maddeleri ve giyim esyalarini yapanlar, satanlar da issiz. Bütün bu islerle ugrasanlara hizmet saglayanlar (tamircisinden lokantacisina, berberinden otelcisine) de issiz.
(4) Mazot ticareti ölünce TPAO’ya Irak’tan Habur kapisi yoluyla ham petrol ve fuel – oil nakliyesi isi önem kazandi. 16 bin tanker, Irak’tan mal yüklüyor, 960 km. giderek TPAO’nin Batman tesislerine, 1.200 km. giderek Iskenderun tesislerine mal bosaltiyor. Ton basi bu tankerlere ödenen ücret maliyeti karsilaniyor.
Nakliye zararlari kapatiliyor
(5) TPAO’ya ham petrol tasiyan tankercilere bir imkân tanimak amaciyla, her seferde 1.100 litreye, kadar mazot getirmelerine izin veriliyor. Bu da onlarin nakliye zararini kapatiyor. Ellerine bir miktar para geçmesini sagliyor.
(6) Anlasildigi kadari ile 1 Eylül’den sonra, tankercilerin bu imkâni da ellerinden aliniyor.
Sayin okuyucularim, bunlari yazmak için dün, Gaziantep Ticaret Odasi Baskani Mehmet Aslan ile, Diyarbakir’da GÜNSIAD’dan Celal Balik ile, Silopi Soförler Odasi Baskani Hesyar Hasimoglu ile, Kiziltepe Oda Baskani Mahmut Dündar ile, Nusaybin’den Nejat Taspinar ile Cizre Oda Baskani Adnan Elçi ile konustum. Konustugum kisiler eli tasin altinda olan, 56 bin kamyonun “yatmasi”nin 16 bin tankerin ve 4 bin TIR’in para kazanmamasinin istirabini yasayan insanlar. Mazot ve ham petrol ticareti konusunda PO Genel Müdürü Ertugrul Tuncer’den bilgi aldim. Sinir ticareti Dogu ve Güneydogu Anadolu ve Gaziantep için çok çok önemli. Hayvancilik ve tarim para getirmiyor. Sinir ticaretini yasaklayalim… Iyi de, bu bölgede yasayanlar ne ile yasasin? Isi popülizm ve ucuz politika tartismalari disinda tutalim. Bu bölgede yasayanlar için alternatif ekonomik faaliyet alanlarini bulalim da sonra mevcut kaynaklari kurutalim. Insanlar dagdan indi… Dagdan indi de, simdi sehirde ne yapacak?.. “Ne yaparsan yap… Bana ne?” mi diyecegiz.
Gaziantep Ticaret Odasi Baskani Mahmut Aslan diyor ki: “Birlesmis Milletler Anlasmasi’nin 50’nci maddesine göre, bir ülkeye uygulanan BM yaptirimlarindan zarar gören komsu ülkelerin Güvenlik Konseyi’ne basvurarak özel imkanlar talep etme hakki var. Ürdün bu yoldan Irak ile ticareti sürdürüyor. Türkiye’nin de bir an önce bu konuda harekete geçmesi gerekiyor.”

 

Sende yorum yap