CUMHURİYET TARİHİMİZİN EN BÜYÜK SORUNLARI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

, , Sende yorum yap

Genelkurmay Baskani, Ankara’daki basin davetinde, ordunun güncel sorunlara bakis açisini açikladi. Dolambaçli ifadelerden kaçinarak, açik mesaj verdi. Ben ilk defa böyle bir toplantiya katildim.
Orduevi girisinde davetlileri sivil kiyafetleriyle Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Aslan Güner, Basin Yayin ve Enformasyon Daire Baskani Albay Atila Onkök karsiladi. Genelkurmay Baskani Orgeneral Hilmi Özkök ile Ikinci Baskani Orgeneral Yasar Büyükanit sivil kiyafet içindeydi.
Genelkurmay Baskani Özkök, kürsüde ana mesajlarini verdikten sonra davetlilerin arasina karisti ve sorularini yanitladi. Benim bulundugum gruba da katildi. “Simdiye kadar hep bana soru sordular. Ben de sizlere sorayim. “Ne oluyor, ne bitiyor?” deyince, “Kumandanim, ben ekonomiden baska bir sey bilmem. Ilginizi çeker ise, size Istanbul’da neler olup bittigini anlatirim” dedim. Ekonomideki sorunlarin, orduyu etkilememesinin imkansiz oldugundan, kisi basi 2.500 – 3.000 dolar gelir düzeyindeki bir ülkenin ordusunun gereklerini karsilamada güçlük çekeceginden, üretimi artirarak kisi basi geliri ve bunun sonucu ülke zenginligini artirmamiz zorunlulugundan söz ettim. Genelkurmay Baskanimiz “Ordunun, ülkenin kit kaynaklarini dikkate alarak savas gücünü en üst çizgiye ulastirma amaciyla yapilan çalismalardan” söz etti. “Ordunun subay kademesinin egitiminde saglanan basariyi, subaylarimizin artik iki yabanci dil konusan, dünyada olup biteni yakindan izleyen, çagdas çizginin üzerinde olduklarini” anlatti. “Batili ülkelerin, Afganistan’daki askerlerimizin egitim düzeyinden, yeteneklerinden ve disiplinlerinden övgüyle söz ettiklerini” söyledi.
Ordu, Dogu’da sosyal sorunlara duyarli
Terör sona erdikten sonra, Dogu ve Güneydogu Anadolu’da yasayanlarin sosyal ve ekonomik sorunlarina çözüm getirmede, o bölgelerde bulunan ordu mensuplarinin nasil katkida bulunabileceklerini konustuk. Genelkurmay Baskanimiz, bu konuda çok seyler yapildigini, fakat yapilanlarin kamuoyuna duyurulamadigini belirtti.
Genelkurmay Baskanimiz, davetlilere yaptigi ana konusmada ise belli adreslere belli mesajlar verdi:
1) Genelkurmay Baskanimizin, Meclis Baskani, Basbakan ve AKP’ye mesaji: Cumhuriyet’in, laik, demokratik üniter yapisi, Atatürk ilke ve inkilaplari konusunda, ordu hiçbir zaman taviz veremez. Hiç kimseyi inanç ve ibadetlerinden dolayi dislayamayiz. Ancak, inançlarin ve özellikle türbanin, mevzuata ve Anayasa’ya ve diger yasalara aykiri olarak siyasi bir dayatma ve Cumhuriyet geleneklerini asindirma sembolü ve eylemi olarak kullanilmasina, ordu müsaade edemez.
Irticai görüs yandaslari, orduya sizmaya çalismaktadir. Anayasamizin 125. maddesine dayali olarak Yüksek Askeri Sura’da (YAS) ordu, bu tehdide karsi, savunma refleksini kullanmaktadir. Anayasa’ya dayali bu uygulamaya Basbakan’in muhalefet serhi koymasi, yasal dayanaktan yoksundur. Bu istisnai durum, irticai faaliyetlere bulasanlara cesaret vermektedir.

Genelkurmay Baskani’nin mesajlari
2) Basina mesaj: Cumhuriyet tarihimizin en büyük sorunlariyla yüz yüzeyiz. Bu dönemde politikalara en büyük destegi vermesi gereken ekonominin zaafiyet ve kirilganligi, global terörizm ve ABD’nin muhtemel Irak hareketi birbiriyle iliskili açi verici bir sarmala dönüstü. Bütün bu meseleler, uygulanacak politikalarla çözümlenebilecektir. Ancak politikalarimiz destegini malesef ekonomiden çok silahli kuvetlerden almak zorunda kaliyor. Bu dönemde, medyanin orduyu degil yipratmasi, bilakis desteklemesi gerekmektedir. Ordunun ve kumandanlarinin, üçüncü sinif ülkelerin silahli kuvvetleri ve komutanlarinin davranis biçimleri içinde varsayarak, üretilen hayali haberler ve yorumlar, orduyu üzmektedir. Yanlis bilgi ve varsayimlara dayali yorumlarla çizilen olumsuz tablolar, ordunun dis politikamiza vermek istedigi destegi zayiflatmaktadir. Basini Cumhuriyet’in, Atatürk ilke ve inkilaplarinin vazgeçilmez temel prensipleri ve evrensel degerler açisindan degerlendiriyoruz. Bu prensip ve degerlere sahip olduklarini yansitmakta isteksiz olanlari, kendi etkinliklerimize davet etmiyoruz.
3) Kibris için mesaj: Kibris, cografi konumu itibariyle, yurdumuzun güvenligi için önem tasimaktadir. Türkiye’nin güvenlik gereksinimlerini dikkate almayan bir çözüm önerisi, “Türk’ün Anadolu’ya hapsedilme sürecini” tamamlamaktan baska ise yaramaz.
4) Irak için mesaj: ABD’nin Irak’a müdahalesi, Türkiye’yi ekonomik, politik ve sosyal yönden çok etkileyecektir. Iç ve dis güvenligimiz tehlikeye girecektir. Ne Irak içine, ne de yakinina bugüne kadar yiginak yapilmadi.
5) Avrupa Birligi için mesaj: Ordunun AB’ye girise karsi oldugu iddiasi, çok büyük bir haksizliktir. Ancak, AB’ye her seye ragmen degil, onurla, esit sartlarla, milli ve cografi bütünlügümüzü koruyarak girmemiz gerekir.

 

Sende yorum yap