ÇORUM ARASTA’SINDA TAM PENÇE “1.5 MİLYON TL”

, , Sende yorum yap

Çorum’un “Eskiciler Arastasi”na bayiliyorum. Daracik, bir veya bir buçuk metre genisliginde bir tas yol. Taslar yillarin asinmisligina ragmen nefis bir görünüm veriyor. Bu dar yolun iki yanina siralanmis, küçücük dükkanlar. Herhalde 1.5 metreye 2 metre genisliginde, 1 metre 70 cm. veya 2 metre yüksekliginde dükkanlar. O dar sokagin üzerini kapatan üzüm yapraklari. Ve de asagiya dogru sarkan üzümler.
Arasta, (Ali Püsküllüoglu’nun Türkçe Sözlük’te yazdigina göre) Farsça bir kelime. Üstü örtülü ya da dükkanlarin önü saçakli çarsiya arasta deniliyor. Eskiden çarsilarda ayni tür is yapan esnafin bulundugu bölüme de arasta denilirmis.
Çorum’un Eskiciler Arastasi’nda 36 dükkan var. Bu dükkanlarin hepsinde ayakkabi tamir ediliyor. Kemal Ceyhan’in dükkanina girdim. Babasi Mustafa Ceyhan da burada ayakkabi tamir edermis. O yirmi yildir bu isi yapiyor. Evde bes bogazi besliyor. Dükkanin yillik kirasi 35 milyon lira… Eskimis (ama nasil eskimis, görmeyene anlatilamaz) ayakkabilara pençe yapiyor. Tam pençe 1.5 milyon lira… Ama kösele degil… Lastik pençe… “Isler nasil?” diye sordum… “Allah’a sükür” dedi.
Saat Kulesi’nin karsisinda Can Döner Büfesi’nin önündeki kaldirima oturdum. Yarim ekmek döner 1 milyon 250 bin lira idi. Ibrahim Savas “Otuz yildir bu isi yaparak aile geçindiriyordum. Allah’a sükür” diyor.
Kurukahveci Adil Kayisoglu ise “islerin kesat” oldugu görüsünde. Kahve yaninda her türlü baharat ve kuru ot satiyor. Bana bir kiçik kesekagidi tütsü içim “üzerlik nazarlik” hazirladi.
Bu aylar gurbetçilerin, Alamancilarin tatil aylari oldugundan sehir hareketlenmis.
Caminin karsisindaki “Karanfilli Leblebici”den sicak Çorum leblebisi aldim. Dede Fevzi Yurt’tan bu yana üçüncü nesil leblebicilik yapiyormus. Leblebici dede bir külah leblebi sattiginda külahin içine bir adet de karanfil atarmis. Sari leblebinin kilosuna 3 milyon lira ödedim. Bana karanfil falan veren olmadi.
Eskiden Çorum’un unundan ve de leblebisinden baska ürünü yoktu. Simdilerde Çorum sanayilesiyor. Ilin yarattigi katma degerde tarimin payi yüzde 21’lere gerilemis durumda. Ilde 1 milyon ton hububat üretiliyor. Otuz dolayinda un fabrikasi var ama, ihracata dönük sanayi hizla gelisiyor. Organize sanayi bölgesinde 48 tesis üretim yapiyor. 28 tesiste insaat devam ediyor. Yilda 1 milyon gömlek üreten Bilal’lerin Bilsar’i, 15 milyon euroluk ihracat yapiyor. Çorum’daki gömlek fabrikalarinin sayisi üçe çikmis. Kasikçi Makine üretiminin yüzde 60’ini, Ugur Makine yüzde 85’ini, Yetsan Radyatör yüzde 40’ini, Yagmaksan Makine yüzde 90’ini ihraç ediyor… Simdilerde leblebiciler bile Çorum leblebisini ihraç etme arayisinda

 

Sende yorum yap