ÇİFTÇİMİZ AYÇİÇEĞİ YETİŞTİRMİYOR (ithal ediyoruz)

, , Sende yorum yap

Çiftçimiz ayçiçegi fiyatini yeterli bulmuyor. Bugdaya verilen fiyat daha cazip geliyor. Bu nedenle çiftçi ayçiçegi üretmiyor. Halbuki yag sanayiinin ayçiçegine ihtiyaci var.
Yag sanayiinin 1 milyon ton dolayinda ayçiçegi talebi oldugu halde üretimimiz 600 – 650 bin ton.
Bu nedenle ayçiçegini tohum olarak veya ham yag halinde ithal ederek açigi kapatiyoruz.
Fiyati yeterli bulmayan çiftçimiz üretimi artirmiyor. Tersine ayçiçegi dikilen alan her yil daraliyor.
Döviz fiyatinin düsük kalmasi ayçiçegi üreticisinin fiyat bekleyislerini de altüst etti.
Geçen yil Trakya Birlik ayçiçeginin kilosuna 460 bin lira vermisti. Bu arada döviz fiyatlari geriledi. Simdilerde (nakliye, gümrük – her sey dahil) 430 bin liraya ayçiçegi ithal edilebiliyor.
Bu durumda bu yil çiftçiye ne fiyat verilebilir ki?
Tarim ekonomisini çok iyi izleyen arastirmaci Ali Ekber Yildirim’in tespitlerine göre bu yil çiftçi kiloda 600 ile 650 bin liralik bir fiyat bekleyisinde… Bu fiyattan yag sanayicisi yerli tohumu kullanamayacak, yerli tohum elde kalirken, sanayici ithalata yönelecek, yetersiz olan ayçiçegi üretimi gelecek yil daha da azalacak.
Çözüm olarak ayçiçegi ithalatini sinirlamak için gümrük vergisinin yükseltilmesini önerenler var. Bu durumda da ayçiçegi ithalati sinirlaniyor amaç ayçiçegi yagi ithalati cazip hale geliyor.
Bugday üretimini tesvik etmek ve bugday açigina neden olmamak arayisinda dünyada ton fiyati 125 dolar olan bugdaya Türkiye’de 225 – 230 dolar fiyat veriliyor. Bu fiyat çiftçinin ayçiçeginden bugdaya kaymasina yol açiyor.
Bugdayda yapilani yaparak ayçiçegine dünya fiyatinin üzerinde fiyat vermek imkansiz olduguna göre, tek çözüm yolu üreticinin sattigi ayçiçegine, dogrudan destekleme primi ödemesi yapmak. Geçen üretim döneminde hükümet kilo basina 85 bin lira destekleme primi açikladi. Ancak bu prim çiftçiye hala ödenemedi.
Çiftçinin bu yil, kilo basina 600 – 650 bin lira fiyat bekleyisine ek olarak destekleme primi bekleyisi kilo basina 10 – 15 cent veya 150 bin – 200 bin lira arasinda.
Önce hükümet ayçiçegi ile diger yagli tohumlar için ödenecek destekleme primlerini belirleyecek. Ondan sonra da ayçiçegi alim fiyatlari açiklanacak. Ayçiçegi fiyati sadece çiftçiyi degil, evinde tencere kaynayan, tencereye margarin veya sivi yag koyan tüm halki ilgilendiriyor.
Durum tespiti: Gazetecilik disinda (parali veya parasiz danismanlik dahil) hiçbir isim yoktur. Marmara Üniversitesi Iletisim Fakültesi’nde “gazetecilik, radyo – televizyon – halkla iliskiler” bölümleri ögrencilerine ekonomi dersi veririm.

 

Sende yorum yap