CEBİ PARA GÖREN NİĞDE’Yİ TERK EDİYOR

, , Sende yorum yap

Filiz Abla ile Ferit Abi’ye de ki, “Saglik meslek lisesi mezunu Saban Yatmaz 1997den beri is ariyor de… Ama unutma bunu mutlaka de!..”
Nigde Valiligi önünde kolumu yakalayan genç adam, döndü dolasti, “Unutma ha!..” diyerek derdini tekrarladi durdu.
Nigdeliler, “Rahmetli Ayhan Sahenk okul yapti, kütüphane yapti, burs verdi… Ama fabrika kuramadan Öldü… Çocuklari Filiz ve Ferit Sahenk’in Nigde’ye bir fabrika kurmalarim bekliyoruz” diyor.
Nigde’nin iki ürünü var. elma ve patates.
Avukat Ugur Kaiaca diyor ki, “Eskiden bir sandik Nigde elmasi 1 sari lira (altin) edermis. Simdi 5 milyon liraya alicisi yok. Çünkü dejenere oldu. Yenecek durumda degil. Buna karsilik Italyanlar Nigde’ye geldi. Binlerle dönüm araziye bodur elma fidanlari dikti, onlarin yetistirdigi elmanin sandigi yarim sari lira ediyor. Tamamini da disariya satiyorlar.”
Eyüp Göktas diyor ki, “18 dönümde 600 elma agacim vardi. 100’ünü çocuklar için biraktim. 500’ünü soktum. Patates ekiyorum,”
Degirmenli’den Sedat Alkay diyor ki; dönümde 100 agaçtan aldigim elmayi 3 milyar liraya sattim, 1.5 milyar borca gitti.
Elmanin ilaci pahali. Kendi para etmiyor.”
Patates ekenler ise ihracat olmadigindan fiyatlarin düsmesinden yakiniyor. Celalettin Önder diyor ki, “40 dönümden 150 ton patates aldim. Ama mazot ve gübre param olmadigindan daha dikimde bir bölümünün kilosunu 80 – 90 bin liradan tüccara sattim. Simdilerde tarlada patates 160 bin lira. 120 bine kadar satilan da var. Ben kalan ürünü depolayacagim. Fiyatin 250 – 300 bin liraya çikmasini bekleyecegim. Aksi halde zarar ederim.”
Dün Nigde’nin pazari idi. Pazar yerinde patatesin kilosu 250 bin liradan satiliyordu. Asim Toros, “Artik patates ve elma Nigde’yi beslemiyor. Nigde için baska ekonomik faaliyet konulan bulmak gerek” diyor.
Nigdeliler üniversitenin yönetiminin Nigde insani ve Nigde’nin sorunlari ile ilgilenmemesinden yakmiyor ama ögrencilerin ekonomiye canlilik getirdigini söylüyorlar.
Sehrin ortasindan geçen “Bor Caddesi”ne Nigdeliler “Mecburiyet Caddesi” adim vermis. Dün pazar olmasina ragmen cadde tenha idi. Nigdeliler, “Okullar açilsa da cadde hareketlense, cadde üzerindeki dükkânlar is yapsa” diyerek beklesiyor,
Hakan Sürmeli, “9 Eylül Üniversitesi” mezunu ögretmen. Ordu’dan Nigde’ye tayin olmus. “Ev kirasi 250 milyon lira… Evi dösemek için birkaç esya almak lazim. 560 milyon lira maasla bunlari yapmak çok zor” diyor, “Evli misiniz?” diye soruyorum. “Nasil evlenebilirim?” diyor. “Bir ögretmen hanim ile evlenilemez mi?” diye sorunca da, emekli hâkim Muzaffer Sayin söze giriyor, “Benim oglum ögretmen, ögretmen bir hanim ile yeni evlendi. Oglumu Eregli’ye, gelinimi Mardin’e atadilar” diye yakiniyor.
Hayvancilik da ölmüs
Nigde’de hayvancilik da ölmüs. Saban Yatman, “Artik 3 inek ile 50 koyun ile hayvancilik yapilmiyor” diyor. Naci Çace ve arkadaslan Dikilitas’ta kooperatif kurarak 200 ithal inek satin almislar. Naci Çace’nin 15 süt inegi var. Bir inek yilda 4 ton süi veriyor. Bunun satis fiyati l milyar 300 milyon lira. Naci Çace, “Veteriner parasi, ilaç parasi, yem parasi derken sütten aldigim para gidiyor” diyor,
“Bu Nigde’de hiç de mi iyi bir sey yok. Allah askina biraz da iyi seylerden söz edin diyecek oldum. “Var… Var…” dediler, “Perteklilerin hepsi okur. Ama hiçbiri Nigde’de kalmaz… Koyunlularin hepsi mobilyacidir. Onlarin da hiçbiri Nigde’de kalmaz. Cebi para gören Nigdeli hemen Nigde’den göç eder…”
Bu anlatimin neresinin “iyi” oldugunu bir türlü anlayamadim!

 

Sende yorum yap