ÇAM AĞACI YERİNE “NAHIL”

, , Sende yorum yap

Istanbul’da Ahirkapi’daki Armada Oteli’nin sahibi ve isletmecisi Kasim Zoto bir mesaj göndermis. Bu yilbasi kutlamalari için “çam agaci” yerine “nahil” süslediklerini haber veriyor. Süsledikleri “nahil”in fotografini da mesaja eklemis.
Yilbasinda çam süsleme adetini benimserken bir de basimiza nahil süsleme derdi çikti.
Halbuki bu yil Istanbul sokaklari simdiye kadar görülmemis biçimde çam agaçlariyla donatildi. Istanbul’da yasayanlar ile yolu düsenlere, Nisantasi sokaklarini süsleyen çam agaçlarini görmelerini tavsiye ederim.
Bu çamlar farkli çamlar. 38 sanatçi kendilerine göre bir yilbasi çami tasarlayarak donatmis.
Kutlama sekli
Çam agaci süslemenin dogrudan Hiristiyan dini ile ilgisi iliskisi yok. Çam agaci Isa’dan önce Avrupa’da yasayan paganlarin gündönümü törenlerinde kullandiklari sembollerden biri… Yapraklarini dökmemesi ve yapraklarinin yaz kis yesil olmasi ile hayatin devamliligini, ölümsüzlügü simgeliyor.
Nasil Isa’dan önce Avrupa kitasinda yasayan insanlarin özel günlerdeki tören ve kutlamalarinda belli semboller kullanildi ise, Orta Asya ve Ortadogu bölgesinde yasayanlarin da özel günleri için belli kutlama sekilleri vardi. Çam nasil Avrupa ülkelerindeki insanlarin törenlerinde kullanilan sembollerden biri ise, nahil da Orta Asya ve Ortadogu’da yasayanlarin törenlerinde kullanilan bir semboldü.
Osmanlilarda nahil vardi.
Nahil, Arapça “hurma agaci” demektir. Osmanlilar nahil süsleme gelenegini “ihya” etti ve “yasatti”. Dügünlerde, sünnet törenlerinde ve benzer eglencelerde nahil süslemek adetten idi. Nahil bir diregin etrafini agaç görüntüsünde örten renkli bezlerden ibaret bir süs. Diyelim ki sipsivri bir çadira benziyor. Veya bezden bir çam agaci gibi… Avni Özgürel’den ögrendigime göre sehzadelerin sünnet dügünlerinde orta diregi gemi direginden daha kalin, 25 metre boyunda nahillar donatilirmis. Bu nahillarin taban genisligi 5 – 6 metre olurmus. Tabanda bulunan 8 – 10 tane sedye koluna benzer tasiyici tahtalardan havaya kaldirilir, çok sayida tasiyici asker tarafindan sokaklarda gezdirilirmis. Önemli olan, yaptiranin gücüne göre nahilin üzerine asilan süsler ve nahilin donatimindaki zenginlikmis. Nahili gümüs yapraklarla süsleyecek parasi olmayanlarin nahillari ayna parçalari, duvak telleri, yaldizli kagitlarla donatilirmis.
Çevreciler yilbasi için çam agaci katliamina karsi… Bir de bakacagiz, önümüzdeki yillarda Türkiye’de yilbaslarinda çam agaci yerine nahil süslemek adeti tekrar hatirlanacak, derken bu adet Türkiye’den dünyaya yayilacak… Neden olmasin?

 

Sende yorum yap