BUSH EKONOMİYE ÖNEM VERMİYOR

, , Sende yorum yap

NEW YORK
ABD’de on sekiz ay sonra baskanlik seçimi var. Ama Bush’un baskanlik döneminde ABD ekonomisinde isler hiç de iyi gitmedi. Ekonomi durgunluktan çikamiyor. Üreticilerin aldiklari yeni siparisler subatta yüzde 0.1 geriledikten sonra martta yüzde 2.1 artmisti. Nisanda siparislerde tekrar yüzde 2.9 gerileme görüldü. Açiklanan rakamlar issizlik oraninin yüzde 6.1’e yükseldigini gösteriyor. Bu oran son dokuz yilin en yüksek issizlik orani. Bütçe açik veriyor. Ödemeler dengesi açik veriyor. Dolar deger kaybediyor… Ama Bush ve partisi bu durumdan endise duymuyor. Çünkü Bush’un partisi Cumhuriyetçilerin iktidar anlayislari ve öncelikleri farkli. Cumhuriyetçi Parti zenginlerin partisi. Içeride büyük ölçüde kadrolasmaktan, disarida ABD hakimiyetini güçlendirmekten baska sey düsünmüyor. Afganistan ve Irak savaslarinin basarisi ile gündemi dolduruyorlar. Terör tehlikesini devamli canli tutuyorlar.
Cumhuriyetçiler sadece baskanligi degil, yillar sonra “Kongre”yi de ele geçirmis durumda. Istedikleri kanunu Kongre’den geçirme imkanina sahipler.
Ekonominin durumu, Cumhuriyetçilerin sosyal sorunlar ile ilgilenmemesi Clinton’in partisi Demokratlarin öne çikmasini saglayabilir. Fakat Demokratlarin sesleri hiç mi hiç çikmiyor, Demokratlar baskanlik seçimi için güçlü bir aday bile bulamadi. Halbuki Demokratlarin, Bush’un basarisizliklarini sergileyerek Cumhuriyetçilere “duman attirabilecekleri” bir ortam mevcut.
Demokratlarin giderek oy kaybetmesi, uzun dönemli politikalar ortaya koyamamalarina baglaniyor. Demokratlar sosyal güvenlik, saglik ve ilaç yardimi, fakirlere yardim, azinlik haklari gibi güncel konulara önem veriyor. Demokratlarin içinde siyahlar, beyazlar, isçiler, feministler, farkli tellerden çaliyor. Halbuki Cumhuriyetçilerin tamami muhafazakar. Son yapilan kamuoyu yoklamalarinda Amerikalilarin yüzde 30’u kendilerini Cumhuriyetçi, yüzde 32’si Demokrat olarak tanimliyor. Cumhuriyetçiler 1940’lardan bu yana ilk defa Demokratlara bu kadar yaklasmis durumda.
Demokratlarin perisan durumu ve seslerinin çikmamasi Cumhuriyetçileri rahatlatiyor ve de güven veriyor olmali ki, ekonomideki basarisizliklara aldirmiyorlar, sosyal sorunlara egilmeye gerek bile görmüyorlar.

 

Sende yorum yap