BUNDAN SONRA DOĞU’YA ÖZEL TEŞVİK YOK

, , Sende yorum yap

Dogu’da ve Güneydogu’da is ve as bekleyen halkimiza yeni yilin ilk kötü haberi: Milletvekilleriniz sizi unuttu. Tesvik kanununun süresi yilbasindan önce uzatilamadi. Dogu ve Güneydogu Anadolu’da yatirim yapacaklarin bes yildir yararlandiklari tesvikler sona erdi. Bu durumda kimse Dogu ve Güneydogu’da yatirim yapma riskini göze almaz. Alamaz.
1998 yilinda Dogu ve Güneydogu Anadolu’da yatirim yapmayi cazip kilacak bir kanun yürürlüge girdi. Bu kanunun adi “4325 Sayili Olaganüstü Hal Bölgesinde ve Kalkinmada Öncelikli Yörelerde Istihdam Yaratilmasi ve Yatirimlarin Tesvik Edilmesi ile, 193 Sayili Gelir Vergisi Kanunu’nda Degisiklik Yapilmasi Hakkinda Kanunödur.
Bu uzun isimli kanun, “Dogu ve Güneydogu Anadolu”da kisi basi ortalama milli geliri 1.500 dolardan düsük insanlarin yasadigi 22 ilde yatirim yapacaklara önemli tesvikler sagliyordu.
Özendirecek tesvikler
Tesvikler yatirimciyi özendirecek güçte idi. Terör ortaminda bu tesvikler az da olsa yatirimlari ve istihdami artirdi. Terör bitti. Olaganüstü Hal sona erdi. Tesviklerin yatirimlari ve istihdami artirmasinin beklendigi dönemin basinda, kanunun süresi 2002 yilinin son gününde sona erdi. TBMM’deki partiler Dogu ve Güneydogu’nun milletvekilleri uyudu… Kanunun süresini uzatmayi unuttu. Artik Dogu ve Güneydogu için tesvik tedbiri yok.
Ne idi bu tesvikler? Bu uzun isimli kanun Dogu ve Güneydogu Anadolu’da yatirim yapacaklara çok önemli ölçüde Gelir ve Kurumlar Vergisi istisnasi sagliyordu. Ondan fazla isçiyi sürekli olarak çalistiran isyerleri 5 yil süre ile Gelir ve Kurumlar Vergisi ödemiyordu. Bes yillik süreden sonra ise çalistirilan isçi sayisina göre vergilerde büyük oranlarda indirim yapiliyordu.
Bizde her sey iyi baslar. Kötü biter. 22 en fakir il için getirilen ve yatirimlari bu 22 ile çekmeyi hedef alan kanunda degisiklik yapildi. 22 ilin sayisi 56 ile çikarildi. Istanbul, Kocaeli, Yalova, Izmir, Kirklareli, Mugla, Ankara, Bilecik, Kirikkale, Çanakkale, Karaman ve Bursa disindaki tüm iller tesvikten yararlandirildi. O zaman ne oldu? Siirt, Sirnak, Sanliurfa, Igdir, Batman ve Ardahan gibi iller için getirilen ve de yatirimlari bu illere çekmek hedefini güden tesviklerden Gaziantep, Konya gibi illerde yatirim yapacaklar da yararlanmaya basladi. Ayni tesvik söz konusu oldugu için yatirimci, Siirt, Sirnak yerine Gaziantep, Konya’ya yöneldi.
Dogu ve Güneydogu Anadolu için getirilen özel tesvik tedbirlerinden gelismis iller de yararlandirilinca bu tesviklerin Dogu ve Güneydogu’da etkinligi azaldi. Ama gene de Dogu ve Güneydogu Anadolu’da is ve as yaratmada önemli etkisi oldu. Oluyordu.
Yilbasindan sonra 4325 sayili yasa ile yeni yatirimlari tesvik etmenin imkani kalmadi. Bundan sonra basta Dogu ve Güneydogu illerinden seçilen milletvekilleri olmak üzere tüm milletvekilleri ile hükümete düsen bir görev var. Il sayisini sinirli tutarak ve de tesvikleri cazip kilarak, Dogu ve Güneydogu için yeni bir kanun çikarilmasi gerekiyor. Hem de gecikmeden…

 

Sende yorum yap