BUĞDAYDA HARP BAHANESİYLE SPEKÜLASYON

, , Sende yorum yap

Irak harbi bahanesiyle, bugdayda spekülasyon basladi. Hasat zamani üretici bugdayi 180 ile 190 bin liradan satti. Hüseyin Gökçe’nin tespitlerine göre Polatli Ticaret Borsasi’nda agustos ayinda 306 bin lira, ekim ayinda 336 bin lira, kasim ayinda 339 bin lira fiyatla islem gören, Anadolu kirmizi sert bugdayi 13 Ocak itibariyle 394 bin liradan islem gördü.
Bu yil 30.8 milyon ton bugday ürettik. Bu üretim, iç talebi karsilayacak bir üretimdir. Ama, IMF sinirlamalari nedeniyle daha önceki yillar 5 veya 8 milyon ton stok yapabilen Toprak Mahsulleri Ofisi bu yil sadece 876 bin ton bugday satin aldi. Açik anlatimiyla, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin artik bu yil için fiyat düzenleme gücü yok. Ali Ekber Yildirim’in belirttigine göre, bugdayin yüzde 80’i tüccarin ve degirmencinin elinde. Irak harbi bahanesiyle tüccar ve uncular talebi karsilamada cimri davraninca, fiyatlar yükseliyor.
Ekmek fiyati, bugdaya bagli
Bugday fiyatinin yükselmesi, un fiyatini ve neticede ekmek fiyatini etkileyecek. 71 kilo bugdaydan 50 kilo un, 21 kilo kepek çikiyor. Demek ki, simdilerde fiyati 394 bin lira olan bugdaydan elde edilecek bir çuval (50 kilogram) un, en az 28 milyon liralik bugdaydan elde ediliyor. Bizim yerli bugdayimizin özü iyi ekmek yapimina müsait olmadigi için, bu bugdayin ithal bugday ile harmanlanarak unu çikariliyor. Bugün için bugday ithalatini, un ihraç edebilen degirmenciler yapiyor. Ve Türkiye’nin 120 bin tonluk bir ithalat kotasi var. Bugday fiyatlarindaki hizli artis karsisinda, Tarim ve Köy Isleri Bakanligi ithalat rakamini 400 bin tona çikarmak için hazirlik yapiyor.
Istanbul’da Zeytinburnu ve Bahçelievler’de günde 9 bin ekmek pisiren Somuncu Baba firinlarinin sahibi Nevzat Çiçek ile konustum. Trakya ununun çuvalini (50 kilo) 31 milyon liraya, Konya bugdayinin çuvalini 34 milyon liraya satin aldiklarini anlatti. Bir çuval (50 kilo) una, 29 kilo su, 1 kilo tuz, 2 kilo maya ekleyip, elde ettikleri 82 kilo hamuru 250’ser gramlik parçalara bölerek 328 ekmek elde ettiklerini, söyledi. Bu ekmegin, firin satis fiyatinin 190 bin lira, tezgah satis fiyatinin 250 bin lira oldugunu anlatti.
Bugday spekülasyonunun dogrudan dogruya, ekmek maliyetine ve ekmek fiyatina yansiyacagina, bunun sonucu olarak da halkin daha pahali ekmek yiyecegine isaret etti.

 

Sende yorum yap