BU BORÇ ÖDENEMEZ

, , Sende yorum yap

Kimse kusura bakmasin ama, durum ortada… Biz bu iç borcu ödeyemeyecegiz. Ödeyemeyecegimiz borcu durduk yerde büyütmeye, ödüyormus gibi yaparak eldekini avuçtakini faize yatirarak aç ve açikta kalmaya da gerek yok.
2000 yili sonunda iç borç 36 katrilyon lira idi. 2001 yili sonunda 122 katrilyon liraya yükseldi.
Demek ki 2002 yilina 122 katrilyon lira borç ile basladik. Bogazdan kestik. Giyimden kestik… Yatirimlari durdurduk. Piyasayi öldürdük… IMF’den döviz kredisi kullandik. Dis borcu artirdik… Bütün bunlari iç borcun miktarini düsürmek için yaptik…
Ama… Aaaaaa… O da nesi? Temmuz ayi sonunda iç borç 130 katrilyon liraya ulasmis!
Yilbasindan bu yana ödemek için kirk takla attigimiz iç borç 7 ayda küçülmemis 8 katrilyon lira artmis…
Borç yuvarlanarak büyüdü.
Iç borç 8 katrilyon artmis da bu para köylünün kursagina mi girmis? Memura, emekliye zam mi yapilmis? Isçi sayisi mi artmis? Yol, liman mi insa edilmis? Hayir… Borç kendi kendine yuvarlana yuvarlana büyümüs.
Iyi de bugüne kadar büyüye büyüye 130 katrilyona ulasan ve hizini alamayip büyümeyi sürdüren bu iç borcu asil ödeyecegiz? Üretim artmiyor. Bogazdan kestik. Daha fazla kesmeye imkan yok. Yatirimlari durdurduk… Oradan gelecek para yok… Satacak birkaç parça devlet mali kaldi ama onlar da para etmiyor. Lafi dolandirmaya kendimizi ve baskalarini kandirmaya gerek yok. Biz bu borcu ödeyemeyecegiz…
Tedbiri siyasiler almali. Borcu ödeyemeyecegiz demek ile is bitmiyor. Bir ülkenin iç borcunu ödeyemez duruma düsmesi çok çok kötü bir seydir. Çok çok kötü sonuçlari vardir. Çok çok insanin cani yanar… Bu nedenle tedbir almak lazim… Tedbiri alacak olan halk degildir. Tedbiri alacak olan bu borcu yapan, büyüten ve bu borcun sorumlulugunu tasiyan devlettir. Ankara’dir. Ankara’daki politikacilardir. Ankara’daki üst düzey bürokratlardir.
Bu borcun sorumlulugunu sagcilar (kendilerini solcu diye tanitan yalanci) solculara, (yalanci) solcular da sagcilara atamaz. Bu borcun sorumlusu, muhalifi ile iktidari ile yirmi yildir TBMM’de koltuk isgal eden partilerdir. Politikacilardir.
Sayin okuyucularim, sizden oy isteyeceklere sorunuz: Bu borcu ne yapacaklar? “Ödeyemeyecegiz” diyenler halkin zararini nasil karsilayacak? “Ödeyecegiz” diyenler nasil ödeyecek? Türkiye’nin en önemli sorunu budur.
IMF sopasina yapistilar
Sayin okuyucularim, bütün partilerimiz “Tanri’nin sopasina yapisir gibi” IMF programina yapismis durumda. Tembellikten, özgün politika üretemediklerinden IMF programinin “alternatifi yok” diyorlar. Alternatifi yok diyerek uygulanan IMF programina göre, halkimiz en az 2005 yilina kadar her yil bogazindan daha fazla kisacak. Ülkede yatirim yapilamayacak. Buralardan toplanan para iç borç faizine gidecek… Ama iç borç gene de büyüyecek… Bunun içindir simdiden söylüyorum… Abicim biz bu borcu ödeyemeyecegiz!

 

Sende yorum yap