BİZİM PARALAR SİZLERE ÖMÜR

, , Sende yorum yap

Su günlerde ihlamur agaçlarindan yayilan kokulara bayiliyorum… Taze ihlamur çiçegi ariyorum. Birkaç yil önceye kadar yasli hanimlar Beykoz’da topladiklari ihlamurlari çarsafa doldurur, dolmus motoru ile Yeniköy’e geçer, iskelenin basinda satarlardi… Iki yildir Beykoz’dan gelen yok…
Yeniköy çevresinde oturan hanimlar kendi bahçelerinden topladiklari dutlari, ihlamurlari pazar yerine getirir orada satarlardi. Onlari bulurum ümidiyle dün sabah erkenden bizim mahalle pazarina gittim. O da ne? Kilise meydaninda koskoca pazar yerinde Müslim’in tezgahindan baska tek bir tezgah, tek bir satici yok… Yumurta, ihlamur ve dut satan hanimlar yok… Belediye mi yasakladi, günü mü degisti, neden pazar yeri bombos?
Müslim’e “- Ne bu pazarin hali?” diye sordum. “- Hocam” dedi… “- Sen uzun zamandir ugramiyorsun… Pazar sizlere ömür… Yakinda ben de gelmeyecegim…”
Bizim Yeniköy pazarinin eski halini bilmeyen bu anlattiklarimi anlayamaz… Pazar günü kilisenin önündeki meydanda pazarcilar tezgah açacak yer kavgasi yapardi. Sadece profesyonel pazarcilar degil, kendi yetistirdigi sebzeyi, meyveyi, yumurtayi, sütü satmaya gelenler de pazari doldururdu. Sebze tezgahlari, peynirciler, zeytinciler, baharatçilar, tencereciler, tabakçilar, plastikçiler, tuhafiyeciler ile pazar yeri civil civil olurdu… Zamanla tezgah sayisi azaldi ama koskoca pazar yerinde bir tek Müslim’in tezgah açmasi inanilir sey degil.
Müslim Aksoy, Malatyali. 1978 yilinda Siirtli Arap Salih’in yaninda pazarciliga baslamis. O yildan bu yana her hafta Yeniköy pazarinda tezgahinin basinda. Küçükçekmece’de oturuyor. 1986 model küçük kamyonetine mallari yükleyerek Yeniköy’e geliyor. Pazartesi günleri Ikitelli’de isyerlerine sebze dagitiyor. Çarsamba, mahallesinde mal satiyor. Cumalari, Ikitelli pazarinda. Cumartesi ve Pazar Yeniköy’de tezgah açiyor. Pazar ögleden sonra kalan mallari Yenibosna pazarinda ne fiyata olursa olsun eritiyor.
Eskiden Yeniköy’de açtigi tezgahta üç kisi çalisirdi. Bizim “Yeniköylü Albay”imiz da ona yardim ederdi. Dün tezgah basinda amcaoglu Kemal Aksoy’dan baska yardimcisi yoktu. “- Kemal bile fazla… Ama yapacak baska isi yok… Tezgah basinda duruyor… Iyi günlerde 400 milyon liralik satis yapiyoruz… Bu satistan 40 milyon lira kalir…” diyor.
Dün tezgahta iyi kalite fasulye, dolmalik biber, patlican gibi sebzeler bir milyon 500 bin lira, domates bir milyon lira, yesillikler 500 bin lira, patates bir milyon lira, kuru sogan 500 bin liraydi.
Müslim, bizim Yeniköy pazarinin “sizlere ömür” durumunu söyle anlatiyor: “Alt gelir grubuna bu pazarin fiyatlari yüksek geliyor. Onlar alimi kesti. Orta gelir grubu sehir içine yayilan marketlerden alisveris yapiyor. Üst gelir grubu otomobillendi. Otomobili ile süpermarketlere gidiyor. Üst gelir grubunun yasadigi semtlerde semt pazarlari ‘sosyete pazari’ oldu. Ama alt gelir grubunun yasadigi bölgelerde kalitesi düsük ama fiyati ucuz mallarin satildigi pazarlarin gene de müsterisi var…”
Uzun lafin kisasi… Ben gene de taze ihlamur çiçegi satin alacak yer bulamadim.

 

Sende yorum yap