BENİM MANKENİM

, , Sende yorum yap

Bir zamanlarin ünlü mankenleri yaslaninca ne olur? Iste size ilginç bir öykü… Ines de la Fressaigne, ünlü Chanel Moda Evi’nin mankeni… Uzun boylu, kalin kara kaslari, siyah saçi ile pek de “seksi görünümü” olmayan ve hatta “güzel sayilmayan” bu mankeni “her nedense” Chanel Moda Evi çok uzun süre öne çikardi. Gazetelerdeki, dergilerdeki Chanel ilanlarinda devamli Ines’in resimleri kullanildi. Ines, Chanel’in sembolü haline geldi. Kimine göre, Coco Chanel’e benzedigi için, kimine göre, Chanel modellerinin hedefi olan kadin tipini en iyi temsil ettigi için…
Fakat zamanla, Ines yaslandi. Yasi 30’u geçti. Ünlü moda çizimcisi Karl Lagerfeld var ya… Resimlerinden, TV röportajlarindan mutlaka taniyorsunuzdur… Orta yasin üzerinde kirlasmis saçlarini kafasinin arkasinda toka ile atkuyrugu halinde toplayan çilgin modaci errrkekkk… Iste bu Lagerfeld, Chanel’in bas çizimcisi… Her ne kadar kendi adiyla üretimi var ise de, butikler açmis ise de, esas isini Chanel’de sürdürüyor…
Ines, bunalima girince…
Lagerfeld Ines ile takisti. Is ‘ya ben – ya o’ haline geldi. Chanel, Ines’in isine son verdi. Ines bunalima girdi. Issiz kaldi. Bakti ki yapacak is yok. Böyle bir durumda kadin ne yapar? Evlenir… Ines de zengin ve asil, Luigi d’Orso isimli erkekle evlendi.
Bir gün bir yemekte, Ines’in yaninda Louis Vuitton Grubu’nun müdürü oturuyordu. Ines’e, “Gel, senin adina bir magaza açalim. Sen moda dünyasinda bu kadar deneyimli bir kadinsin. Gönlünün çektigi, isteyip de çarsida pazarda bulamadigin ne varsa, sen onlari baskalarina yaptirt. Ve bu magazada sat…” seklinde bir öneri yapti. Böylece Ines, dibe vurduktan sonra, beklenilmeyen bir çikisa geçti.
Avenue Montaigne üzerinde, ünlü modaevlerinin, görkemli, lüks, pahali binalari arasinda, Ines adini tasiyan büyük bir magaza açti. Bunu, baska magazalar izledi.
Ines’in magazasinin üniformali bekçinin araladigi lüks kapisindan içeri girdiginizde, pembe – eflatun sicak bir renk ve sadelik insani kucakliyor.
‘On yil da giyilebilir’
Kapinin hemen karsisina Ines’in 6 ilkesi (anayasasi) asilmis… Burada müsterilerin dükkanda ne tip mallar bulabilecegi anlatiliyor. Ines sunlari yazmis:
• Burasi bir moda evi degil. Ben kendim neleri giymeyi seviyor ve neleri bulamiyor isem, onlari yaptirip burada satiyorum.
• Burada satilanlar modasi geçmeyecek seyler. Bu yil da giyilir, on yil sonra da.
• Burada kürkten iç çamasirina, kozmetikten tirnak makasina kadar her seyi bulabilirsiniz.
• Bir kadin sadece kendi giyimi için alisverise çikmaz. Erkegine de bir seyler almak ister. Kravat, ceket, kaskol, iç çamasiri, çorap, çocuguna bir hediye… Mutfagina özel bir tencere… Yatak çarsafi… Bu magazada onlarin da baska yerlerde satilmayanlarini bulacak…
Küçük baligin büyük baliklarla oynasmasi imkansiz. Büyük balik her zaman küçük baligi yutar.
Ines’in kendi adini tasiyan magazalarla ortalik iliskisi kisa sürede bitti. Ismini magazalarin kapisinda birakarak küçük payini, ana sermaye grubuna devretti. Anlasmaya göre kendi adi ile magaza açamadigi için simdilerde kocasinin soyadi ile “Ines d’Orso” olarak tasarim yapiyor. Sinirli sayidaki Peugeot otomobilinin içini dekore etti. Imzasini tasiyan otomobiller piyasaya çikmadan yok satti.
Bitmedi. Simdilerde 50 yasinda olan Ines ünlü modaevlerinin defilelerinde manken olarak podyuma çikiyor. Hermes, Moschino ve Jean Paul Gaultier’in defilelerinde izleyicileri büyüledi. “50 yasinda manken modasini” baslatiyorum diyor.
Ines’in “Meslegi Mankenlik” isminde bir de kitabi var. Türkçeye tercüme edilirse bizim mankenlerimiz belki bir seyler ögrenir.

 

Sende yorum yap