BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

, , Sende yorum yap

Otuz Ramazan orucundan sonra Müslümanlar yeme – içme rahatligini Ramazan Bayrami olarak kutlamaktadir.
Dini anlatim ile “bayramlar Allah’in mümin kullarina birer ziyafet günüdür”.
Kuran – i Kerim’de Ramazan ve Kurban bayramlarina ait bir isaret yoktur. Kuran – i Kerim’de “bayram” ifadesi sadece bir surenin bir ayetinde, bir kelime olarak yer almistir.
“Maide” suresinin 114 numarali ayetinde yer alan ifade söyledir:
“Meryem oglu Isa, ‘Allahim, Rabbimiz. Bize ve bizden sonra geleceklere bayram ve senden bir delil olarak bir sofra indir. Bizi riziklandir, sen rizik verenlerin en hayirlisisin’ dedi.”
Bu anlatimin, Isa’nin son aksam yemegi sofrasi ile ilgili bir anlatim oldugu üzerinde fikir birligi vardir. Ramazan ve Kurban bayramlari ile ilgili düzenlemeler “hadis’lerde yer alir.
Varliklilarin bayramiydi
Hadislerde nakledildigine göre, Hazret – i Muhammed, Mekke’den Medine’ye hicret ettiginde Medine’de yasayan Iran asillilarin “Nevruz” ve “Mihrican” kutlamalarindan etkilenmistir. Bu folklorik kutlamalarin Islam cemaatinde “ümmetin tevhidi”ne ters düsecegini görerek, Ramazan ve Kurban kutlamalarinin bu kutlamalarin yerini almasini buyurmustur. Osmanli döneminde bayram merasim ve senliklerinin bir kanun ile tanzimi Fatih Sultan Mehmet Han’in eseridir.
Osmanli dönemindeki bayramlarda sadece saraydaki kutlamalar ile, saraya bagli askeri ve mülki erkanin ve de saray çevresindeki zengin sinifin merasim ve senlikleri anlatilir. Halkin bayramindan genelde söz edilmez.
Açik anlatimiyla Osmanli döneminde bayramlar belli bir çizginin üzerinde yasayanlarin, varliklilarin bayrami olarak benimsenmis, bu üst ve üstün grubun, fakirleri, güçsüzleri hatirlama onlara gida ve para yardimi yapma vesilesi olarak degerlendirilmistir.
Güçsüzleri sevindirme firsati
Istanbul’da Ramazan Bayrami ziyaretlerinde seker ikrami adet oldugundan bu bayrama Türkler “Seker Bayrami” derler.
Otuz günlük oruçtan sonra bugün Ramazan Bayrami basliyor. Bayram Müslümanlarda ve Türklerde önem tasir.
Bayram, fakirleri, yoksullari, güçsüzleri sevindirmeye firsat yaratir. Bayramda insanlar aileleriyle birlikte olur. Ölmüslerini hatirlar. Mezarlarini ziyaret eder. Büyüklerin elleri öpülür.
Bayramlar insanlari birbirlerine yakinlastirir. Darginliklarin ortadan kalkmasina, sevgi baglarinin artmasina yol açar.
Tüm okuyucularimin seker bayramlarini kutlarim

 

Sende yorum yap