BANKA SAHİPLERİ ÖDEMESİN (… biz ödeyelim)

, , Sende yorum yap

Batan bankalar ile ilgili olarak BDDK ve de diger sorumlu kamu kuruluslari dogru dürüst delil toplayarak, dogru dürüst dava açamaz ve davalari dogru dürüst izleyemez ise, banka sahiplerinin ödeyecegi paralari bizler ödeyecegiz… Hatta el konulan bankalarin bos kasalarini doldurup sahiplerine tekrar geri verecegiz!..
Hakim önüne konulan dosyaya, taraflarin iddia ve savunmada ortaya koyulan kanun maddelerine göre karar verir.
BDDK’nin, ilgili kamu kuruluslarinin açiklamalari, idari kararlari, mali polisin abartili operasyonlari ve uzun sorusturmalari, eger bir mahkeme kararina baglanamiyor ise, kimseden bes kurus para da alinamaz, kimsenin malina da el konulamaz.
Olan biten, neyin ne oldugunu gösteriyor…
BDDK “Toprakbank’i hortumladigi için” Halis Toprak’tan 792 trilyon lira talep etmis. Halis Toprak Istanbul 2. Idare Mahkemesi’ne basvurarak, “Benim böyle bir borcum yok” demis. Mahkeme de, “BDDK’nin ödeme emrini durdurmus.”
BDDK, “Kentbank’i zarara ugrattigi için Mustafa Süzer’den 176 trilyon lira, Iktisat Bankasi’ni zarara ugrattigi için Erol Aksoy’dan 726 trilyon lira tahsil etmeye” kalkmis. Mustafa Süzer ve Erol Aksoy ödeme emirlerinin iptali için dava açmis. Adli tatil nedeniyle nöbetçi mahkeme Mustafa Süzer ile Erol Aksoy’un yürütmeyi durdurma isteklerini reddetmis ama, davacilarin talebi adli tatilden sonra karara baglanacakmis.
Uzan ailesi ve Imar Bankasi ile ilgili eylemler hükümetin Çukurova Elektrik ile Kepez Elektrik sirketlerine “idari kararlarla” el koymasi ile basladi. “Idari kararlar”, bugüne kadar dogru dürüst mahkeme kararina baglanamadi. Simdilerde Bakanlar Kurulu karari ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanligi’nin islemlerinin iptali ve yürütmenin durdurulmasi için mahkemelerde çok sayida dava açiliyor… Mahkemeler el koyma kararini iptal eder ise ne olacak? Çukurova Elektrik ve Kepez Elektrik Uzanlar’a iade edilecek ve de üstelik zarar ziyan parasi mi ödenecek?
Imar Bankasi ile ilgili BDDK’dan ve Mali Polis’ten kaynaklanan çok ciddi iddialar var. Bu iddialar bugüne kadar dogru dürüst bir mahkeme kararina baglanmadi. Yatlar “gözaltina aliniyor”, otomobillere el konuluyor, evler üç defa araniyor ama netice “sifira sifir, elde var sifir…”
Tekrarda yarar var… BDDK’nin açiklamalari, Mali Polis’in sorusturmalari, idari kararlar sonuç vermez. Mahkeme kararina ihtiyaç var. Mahkeme karari almak için mahkemeye basvurmak, dava açmak ise yaramaz. Mahkemeye delil sunmak gerekir. Mahkemeden iddianin ispati gerekir. Suçlanan tarafin savunmasinin çürütülmesi gerekir.

 

Sende yorum yap