AVRUPA DURAKLAMADA, TÜRKİYE BÜYÜYOR

, , Sende yorum yap

Türk ekonomisinin 2002 yilini yüzde 6 dolayinda büyüme ile tamamlamasi, 2003 yilinda da büyümenin devam etmesi bekleniyor.
Halbuki Avrupa ülkelerinin hemen tamaminda 2003 yilinda ekonominin duraklamasi söz konusu.
Ekonomi uzmanlari ve bankacilarin degerlemelerine göre basta Almanya olmak üzere Avrupa Birligi üyesi ülkelerin tamaminda 2003 yilinda ekonomiler büyümeyecek.
“Büyümeyecek ise büyümesin” diyemeyiz. Çünkü bizim büyümemizin dinamigi ihracat. Ve de bizim ihracatimizin en büyük pazari basta Almanya olmak üzere Avrupa pazari. Avrupa’nin büyümemesi demek, Avrupa’da yasayan insanlarin talebini kismalari demektir. Avrupa’da yasayan insanlar talebi kisar ise, bizim ihraç ürünlerine alici bulamayiz. Sonuçta bizim büyümemiz de tehlikeye girer.
Gelecek yilin tehlike isaretleri
Almanya’dan kötü haberler geliyor. Alman tüketicisinin güven bunalimi içinde oldugu, vergi uygulamalarinin tüketiciyi ürküttügü belirtiliyor. Avrupa’nin diger ülkelerinde tüketici talebindeki daralmaya bagli olarak sanayi üretimindeki gerileme ve sanayicinin güven kaybi gelecek yil için tehlike isareti olarak kabul ediliyor.
Bu gelismeler karsisinda Morgan Stanley, euro bölgesine dahil Avrupa ülkeleri geneli için daha önceleri yüzde 1.4 olarak açikladigi büyüme oranini yüzde 1.0’e çekti. Avrupa Merkez Bankasi’nin Avrupa ekonomisini harekete getirmek için faiz oraninda yaptigi yarim puanlik indirim ile faizin yüzde 2.75 oranina çekilmesinin durgunlugu önleyemeyecegi belirtiliyor.
Avrupa’da öyle de bizde nasil? Açik anlatimiyla Avrupa’da durgunluk söz konusu iken bizim ekonomi nasil büyüyor? “Nasil oluyor da biz 2003 yili için büyüme ümidimizi sürdürüyoruz?”
(1) Bizim ekonomimiz 2001 yilinda büyük ölçüde küçüldü. Biz ekonominin indigi çukurdan çikma arayisindayiz. Kaldi ki küçük ekonomilerin belli oranda büyümesi daha kolaydir.
(2) Bizim nüfusumuz çok ve genç. Genç nüfusun talebi büyüme bakimindan önem tasir.
(3) Bizim kisi basi gelirimiz Avrupa ülkelerinin kisi basi gelirinin yaklasik sekizde biri. Kisi basi geliri düsük insanlarin ihtiyaçlari tatmin olmamistir. Halbuki Avrupa insani belli bir doyuma ulasmis durumda.
(4) Bizde tarim, turizm ve ihracat büyümenin motorunu teskil ediyor. Iç talepteki daralma bu üç dinamigin etkisinde dengelenebiliyor. Üretim birimlerinin küçüklügü kriz dönemlerinde avantaj teskil ediyor. Dünya pazarinda ve özellikle Avrupa pazarinda daralma oldugunda, küçük ihraçatçilar pazar bosluklarindan yararlanma becerisini gösterebiliyor.
(5) Türk ekonomisi henüz küresel pazarlarla entegrasyonunu tamamlayamadi. Halbuki euro bölgesi içindeki ülkelerde gerçek anlamda entegrasyon söz konusu. Durgunluk bir ülkede basladiginda öbür ülkelere kolaylikla atliyor.
Bu nedenlerle ümidimiz Türk ekonomisinin 2003 yilinda da büyümeyi sürdürmesidir. Irak harbi bizim ekonomiyi vurmaz ve AKP hükümeti büyük yanlislar yapmaz ise ekonomideki büyüme 2003 yilinda devam eder. 2002 yilinda büyümeyi fark edemeyen halk 2003 yilinda büyümenin nimetlerinden az da olsa yararlanmaya baslar.

 

Sende yorum yap