ALIŞVERİŞTE MARKIN YERİNİ ‘EURO’ ALMIŞ

, , Sende yorum yap

Aksarayli gurbete çikmasi, taaa Fatih zamaninda baslamis, Fatih, istanbul u “Türklestirmek” için Anadolu’dan insan tasirken Istanbul’a getirilen Aksaraylilar yerlestikleri bölgelere geldikleri yörenin ismini vermis; “Aksaray, Laleli, Sofular, Nakkas” bu yöre insaninin yerlesim bölgeleri., Istanbul’a gidemeyenlerin kaldiklari mahalleye de “Kalanlar Mahallesi” denilmis. Kalanlar da 1960’lara kadar beklemis ve o yildan sonra Almanya’ya gurbete çikmis.
Simdilerde yurtdisinda 75 bin dolayinda Aksarayli var, Istanbul’daki ve yurtdisindaki gurbetçilerin gönderdikleri tasarruf o kadar bol ki… Aksaray’daki bankalar döviz ve TL tasarrufu toplamada ön siralara yerlesmis. Tabu tasarruf bol olunca “faiz”ciler “Aksaray”liyi da vurmus. Ihlas, Kombassan, Kimpas ve imar, yurtdisindaki ve içindeki Aksaraylilardan (ben anlatilanlarin yalancisiyim) 2 milyar dolar (bu rakamlara inanmiyorum ama, isim isim siraliyorlar) vurup gitmis!,. Ama Aksaray’da gene de eurodan bol bir sey yok. Eskiden alisveriste sadece Alman marki geçermis. Simdilerde “euro” geçiyor.
1920’lerde Atatürk Aksaray’da ilk modern un fabrikasi Azmi Milli Un Fabrikasi’ni yaptirmis. Bu fabrikanin Alman Yahudi mimari (Ismini hiçbir Aksarayli bilmiyor. Ne yazik!) sehrin ortasina bir vilayet binasi ile iki yanina maliye, jandarma ve adliye binalarim insa etmis. Berlin’deki tiyatro binalari görkemini tasiyan bu binalar insani büyülüyor.
Gurbetçilerin geldigi 2 ay süresince Aksaray’da ekonomi canlaniyor, sonra duruyormus. Esnaf Dernekleri Birligi Baskani Ilyas Çavusoglu, on bes bin esnaftan bini kepenk kapadi, diyor. Kuruyemisi Murat Sarikaya, marketlerin rekabetinin esnafi öldürdügünü, sehrin içindeki dön büyük marketin sehir disina çikarilmasinin gerektigini söylüyor. Mimar Eral özmen, Aksaraylilarin okul yaptirma çabalarini anlatiyor. Konya Üniversitesi’ne bagli 4 fakülte için yaptirilan 6 büyük binanin 3’ünü Aksaraylilar yapmis. Bu fakültelerde 5 biii ögrenci okuyor. Ahmet Dinc’ten ögrendigime göre, Aksaray’da “yasayan” (full lime) profesör sayisi sadece üç. En önemli sorunu ögretim elemani bulmak. Ama Aksaraylilar “üniversite” istiyor.
Kamber Demir her biri 900 ögrenci kapasiteli bir ilkokul, bir ortaokul, bir lise yaptirmis.. 200 yatakli kanser hastanesinin tamamlanmak üzere oldugunu söylüyor Vali Muavini Mülkiyeli (1986) Bayram Yilmaz, Prof. Dr, Metin Sözen’in ilgisi ile ÇEKÜL. Vakti ‘nin Azmi Milli Un Fabrikasi tesisleri ile Egri Minare Ulucami ve Ervah Kabristani’ni içine abis bu turistik gelisini projesini baslatacaklarini anlatiyor. Aksaray’in “Kervansaraylar ve Sultan Hanlar” sehri uçarak yerli ve yabanci turisti çekebilecegini söylüyor
Aç insan yok
Muammer Ûztürk ve Ramazan Koksal, sulu tarimda pancara kota gelmesinden sonra bos Kalan alanlarda alternatif ürün yetistirilemedigini buyurur Halim Kilinç, elindeki poseti gösteriyor, “iste 8 ekmek. Bununla karin doyuracagiz, isçi emeklisiyim. 2 çocugu Istanbul’da üniversitede okutuyorum” diyor.
Ali Genç Aksaray’daki Mercedes Benz kamyon fabrikasi çevresinde yan sanayiin gelismekte oldugu müjdesini veriyor, Ilyas Çavusoglu, ”
Aksaray’da issiz genç çok ama aç insan yok” diyor ve ekliyor; Çünkü her issizin yurtdisinda bir akrabasi var…”

 

Sende yorum yap