AL GÜLÜM, VER GÜLÜM YAPIYORLAR

, , Sende yorum yap

BIZIM SIRKETLERDE ÇOGUNLUK HISSEYI ELINDE TUTANLAR, KENDI HISSELERI ILE OYNAMAYA PEK MERAKLI. BU
ISLERDE BIR DE ‘INSIDE* (SIRKET IÇI) BILGI KULLANIMI SORUNU VAR.
Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi kurulmadan hisse senetlerini halka satan sirketlerin sermayelerinin yüzde yüzünün halka açik oldugu varsayiliyor.
Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi kurulduktan sonra hisse senetlerini halka satan sirketlerin, toplam sermayelerinin hangi oranda halka açik oldugu biliniyor. Halka açilan sirketlerin borsada islem gören hisse senetleri Takasbank’ta saklandigindan, halka açilan bölüm disinda hisse senedinin piyasaya sürülmesi pek kolay degil
Buna karsilik IstaiibuJ Menkul Kiymetler Borsasi kurulmadan önce halka hisse senedi satan kuruluslarin hisse senetlerinin ne kada rinin halka açik oldugu kesin olarak bilinemiyor.
Bizim sirketlerimizde yogunluk hisselerim ellerinde tutan mütesebbisler ile aileleri, kendi sirketlerinin hisse senediyle oynamaya pek merakli.
Aslinda bunun hiçbir etik/ ahlaki yani yok. Çünkü bu tür islemlerde bir de “inside -intormatîon” (sirket içi bilgi) kullaninca sorunu var.
Sirket sahipleri veya aile üyelerinin, diger ortaklarin sahip olmadigi bilgilerle hisse senetlerini alip satmalari söz konusu
Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi kurulmadan halka açilmis sirketlerde bu uygulama
çok yaygin, Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi kurulduktan sonra halka açilan ve sermayenin halka açik bölümü belli sirketlerin büyük ortaklarinin bile bu tür girisimlerinin oldugu söyleniyor.
Genelde sirketlerin büyük ortaklari, sirket içi bilgiye dayali olarak hisse senedi fiyatinda hareket baslamadan ellerindeki hisse senetlerini yurtdisindaki araci kuruluslar eliyle piyasaya sürüyor. Bu durum “yabancilar hisse senedi satti” seklinde yorumlaniyor.
Bunun bir de ters trafigi var. Mütesebbislerimiz ve aile üyeleri kendi sirketlerinin hissel senetlerini toplamayi da seviyor. Gene inside intormation (sirket içi bilgi) kullanilarak borsada deger yükselisleri öncesi hisse senetleri toplaniyor. Bu islemlerde de yabanci araci ku rumlardan yararlaniliyor.Islemler de “yabancilar borsaya alici olarak girdi” sekimde yorumlaniyor.
Bulun bu islemlerin etik yani, ahlaki yani yok. Çünkü bu islemlerde sirketlerin büyük ortaklari ve aileleri haksiz kazanç elde ediyor.. Onlara güvenerek sirketlerinden hisse senedi satin alan halkin aleyhine dolap döndürmüs oluyor.
Borsanin profesyonelleri hangi sirketlerin hisse senetlerinde bu tür oyunlarin oynandigini bildikleri için genelde bu sirketlerin hisse senetlerine ilgi göstermiyor, Çünkü hisse senetleri sirketlerin büyük ortaklarinin ve ailelerinin davranisina göre fiyatlaniyor.
Belli sirketlerde hisse senedi fiyati belli bir rakami asar asmaz, büyük ortak ve diger üyelerin hemen ellerindeki porftoyu bosaltmaya bas liyor,O küçük vurgun piyasayi ve hisse senedine güveni yok ediyor. Ama yapanlar o küçük vurgunun keyfini yasiyor.
Fiyatlar belli bir çizgiye inince de bu defa aile alima geçerek portföy dolduruyor.
Bu emme basma tulumba bazi sirketlerde ileri ölçüde isliyor.
Olan biten is ahlaki, is etigi peceresinden alkislamak imkansiz .Ama olan biten de bir gerçek. Burada fatura bu tür sirketlerden hisse senedi olan halk ile borsaya çikiyor.
Bundan dört yil önce kuruldu bir vakif Türkiye’de etik degerlere önem verilmesi için çaba gösteriyor .Bogaziçi Üniversitesi Rektörü Prof Dr Sabih Tansal’in basinda bulundugu vakif yilda bir defa etik zirvesi düzenliyor. Dünyada etik degerlere önem veren kuruluslari semsiyesi altinda toplayan ERC (Ethics Resourve Centre) isimli kurulusun Türkiye ayagi olan vakit sirketler için etik uzmani yetistiriyor.
TEDMER ‘in amaci tüm is rektörleri ve mesleklerle ilgili etik degerlerin arastirilmasi degerlendirilmesi, etik standartlarinin ve ilkelerinin belirlenmesi, yurt sathinda duyurulmasi, egitiminin yapilmasi, etik degerlerle ilgili her türlü bilimsel çalismanin yapilmasi, uluslararasi iliskilerini kurulmasi ve bu konularda her türlü sirket, oda, dernek, vakif, birlik, meclis, enstitü, kurum, kurulus ve egitim ve arastirma kurumlarina hizmet verilmesi Bagimsiz bir sivil toplum kurulusu olan TEDMER çalismalarini toplumun tüm kesimlerinden destek alarak üniversite, özel sektör; devlet kurumlari ve uluslararasi etik merkezleri üst isbirligi halinde sürdürmeyi hedefliyor.
TEDMER’in temel misyonu, ulusun ekonomik ve sosyal yasamini gelisimis ülkeler standartlarina çikartabilmek ve insanlarinizin refah seviyesini artirmak için yapilan çalismalara katkida bulunmak amaciyla sirketlere, odalara, vakiflara, enstitülere, kurumlara, kuruluslara ve egitim ve arastirma kurumlarina etik ile ilgili her türlü konuda hizmet vermek, bilgilendirmek ve bilinçlendirmek olarak belirlenmis

 

Sende yorum yap