AK PARTİ NE İSTERSE, BU MECLİS’TEN GEÇER

, , Sende yorum yap

Önceki gün, AK Parti hükümeti Ihale Kanunu’nu degistirmek için Meclis’e bir tasari yolladi. Eger hükümet geri adim atmasaydi, tasari Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden yilbasindan önce geçecek, Ihale Kanunu, AK Parti’nin istedigi sekilde degistirilmis olacakti.
Halbuki hatirlayiniz, bu Ihale Kanunu ne büyük tartismalarla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmisti. Koalisyon partileri yasanin her maddesini didik didik tartismis, devreye IMF, Dünya Bankasi girmis, hatta AB mevzuatina uyum zorunlulugundan bile söz edilmisti. Meclis’in yapisi seçimden sonra öyle bir degisti ki, artik Meclis’ten kanun çikarmak, çikmis kanunlari degistirmek, tek basina AK Parti’nin “gönlüne kalmis” durumda.
Mevcut yapida, Meclis’te çogunluga sahip parti baskaniyla çevresi, istedikleri tasariyi kanunlastirmak, istedikleri kanunu, istedikleri sekilde degistirmek gücüne sahip oldu. Komisyonlarda ve de Meclis’te muhalif partinin, tasarilar üzerinde degisiklik yaptirma imkani ve gücü kalmadi.
Geçen hafta Milliyet Ekonomi Yönetmeni Murat Sabuncu ile birlikte TBMM’de vergi kanunlarindaki degisikligin tartisildigi oturumu, dinleyici localarindan izledik.
Bizden baska dinleyici locasinda tek bir izleyici vardi. Basi türbanli zarif bir hanim dikkatle tartismalari dinliyordu. Salonun büyük bölümünde çogunluk partisi AK Parti milletvekilleri oturuyordu. Ana muhalefet veya tek muhalefet partisi durumundaki CHP milletvekilleri salonun öbür kösesine sikismisti. Maddeler tartisilirken, CHP milletvekilleri kürsüye geliyor, teknik bilgilere dayali olarak degisecek maddelerin daha iyi olmasini saglayacak önerilerde bulunuyordu. Komisyonda ve de Meclis Genel Kurulu’nda çogunluga sahip AK Parti milletvekilleri, CHP milletvekillerinin konusmalarini formalitenin bir parçasi olarak görüyor, dikkate almiyor, hatta dinlemek zahmetinde bile bulunmuyordu. Oturumu yöneten baskan, komisyona görüsünü soruyor, komisyon CHP kanadindan gelen önerileri kabul etmedigini belirtence, baskan, hükümet önerisini oya sunuyor, AK Parti kanadinda bütün eller havaya kalkiyor ve tasari maddesi Meclis’ten geçmis oluyordu.
CHP milletvekili kürsüde konusmasini yaptiktan sonra, sadece kendi partililerinin alkisini aliyor, yerine dönerken önce grup baskanvekili tarafindan kutlaniyor, sonra yerine ilerlerken iki yandaki milletvekilleri boynuna sarilip öpüyor, elini sikiyor tebrik ediyordu. Ama, kürsüde söyledikleri dikkate alinmadigindan sadece zapta geçmekle kaliyordu.
CHP milletvekillerine cevap vermek için kürsüye çikan AK Parti milletvekili konusmasini bitirince kendi partisinin milletvekilleri onu alkisliyor, yerine dönerken, o da grup baskaninin elini sikiyor, tebrikine nail oluyor, arkadaslariyla kucaklasiyor, öpüsüyor, yerine oturuyordu.
Dinleyici locasindan olan biteni izledikten sonra, kafam karisti. Bu yapida, Meclis’teki tek muhalif parti olan CHP’nin milletvekillerinin Meclis çalismalarina nasil katkida bulunacaklarini, nasil etkili olabileceklerini sorgulamaya basladim. Bu yapida AK Parti yöneticilerinin ve çevrelerinin Meclis’ten her istediklerini geçirmeye kalkmalari karsisinda nasil bir denetim sisteminin isleyecegi sorusuna, bir türlü cevap bulamadim.

 

Sende yorum yap