AÇLIK İLE SAVAŞ YERİNE IRAK İLE SAVAŞ

, , Sende yorum yap

Irak ile savastan yana olan zenginler Davos’ta, açlik ile savastan yana olanlar ise Brezilya’nin Porto Alegre sehrinde toplandi. Büyük Türk Büyükleri Davos’ta savas isteyen zenginlerle birlikte olmayi tercih etti. Çünkü bizde “Büyük Türk Büyügü” sinifina atlamayi becerenler halktan kopar. Daha önce karni açliktan guruldasa da Büyük Türk Büyügü olup karni doyunca “açin halini unutur”!..
Türkiye’de hane halkinin yüzde 43’ü fakirlik siniri altinda. Hane halkinin yüzde 12’si açlik siniri altinda… Böyle bir ülkenin Büyük Türk Büyükleri’nin yerinin, Irak ile savastan yana olanlarin degil de açlik ile savastan yana olanlarin yani olmak gerekmez mi?
Halkin büyük bölümü fakirlik ve açlik siniri altinda olan ülkenin medyasinin Irak ile savas yapmaya hazirlananlarin toplantilarina katilan Büyük Türk Büyükleri’nin, Davos’ta türbanli ve mantolu görünümleriyle modern Türk kadinini temsil eden esleriyle nasil ask yasadiklarini ballandirarak anlatacak yerde, fakirlikle ve açlikla mücadele için çabalayanlarin neler yaptiklarini halkimiza duyurmasi daha iyi olmaz mi?
Milliyet adina Porto Alegre’ye giden ve Davos’a alternatif olarak düzenlenen Dünya Üçüncü Sosyal Forumu’na katilan Ece Temelkuran’in haberleri olmasa Brezilya’da olan biteni izleyemeyecegiz. Ece Temelkuran, Porto Alegre toplantisina katilan yüz bin kisiye Brezilya’nin dört haftalik Baskani Luiz Inacio Lula da Silva’nin konusmasini söyle özetledi: “Porto Alegre’deki fakirler toplantisini açtiktan sonra Davos’a zenginler toplantisina gidecegim. Ben oraya sizin sayenizde gidiyorum. Birkaç yil önce buradaki insanlari manyak saniyorlardi. Simdi ise haberlerimizi birinci sayfaya koyuyorlar. Ben oraya giderek sunlari söyleyecegim: Biz günde üç ögün ekonomik düzen masali dinleyemeyiz. Afrika ve Latin Amerika’da yasayan çocuklarin da günde üç ögün karinlarini doyurma haklari vardir. Biz savas degil baris istiyoruz.”
Lula, Davos’a gitti. 26 Ocak Pazar günü yaptigi konusma büyük ilgi gördü. Dört haftalik iktidar süresindeki en önemli icraatini anlatti: Açlik siniri altindaki Brezilyalilarin kahvaltida, ögle ve aksam yemeklerinde karinlarini doyurabilmeleri için “yemek kuponu” dagitma karari almisti. Lula, Davos’a katilanlara “Üçüncü Dünya”daki açlari doyurmak için bir “fon” olusturulmasini önerdi. “Mevcut uluslararasi kuruluslar açlikla mücadelede basarili olamayacak ise onlarin yerini baska kuruluslarin almasi gerektigini söyledi. Silahlanmaya ve savasa bu kadar para harcarken insanlarimizin karnini doyurmak için para bulamamamiz bizim yüz karamizdir” dedi.
Lula zenginlerin Davos’taki temsilcileri ile fakirlerin Porto Alegre’deki temsilcileri arasinda diyalog önerdi. “Benim sendikacilik deneyimim var. Bu diyalogun olabilecegine inaniyorum. Toplu sözlesme masasina isveren ve isçi birbirine zit görüslerle oturur. Ama diyalog sonucu bir ortak noktada bulusulur” diye konustu.
Bütün bunlar olurken bizim Büyük Türk Büyüklerimiz ne yapiyordu diyeceksiniz? Bizim Büyük Türk Büyüklerimiz mankenli Türk Gecesi yapiyordu efendim.

 

Sende yorum yap