ABD KREDİSİNİ (VEYA YARDIMINI) “RET” EDELİM

, , Sende yorum yap

ABD hükümetinin, savunma ve disisleri bakanliklarinin “onay vermesi sarti ile” taksit taksit serbest birakacagi (yardim mi, kredi mi oldugu konusundaki tartismalar kafalari karistiran) 8.5 milyar dolarlik paket ile ilgili anlasmanin imzalanmasi çok kötü oldu. Ama bir sansimiz daha var. Geliniz yardim mi, kredi mi oldugu ve de isleyip islemeyecegi belirsiz olan ve de Türkiye’ye bir sey getirmeyecek ama çok sey götürecek olan bu paketi reddedelim… Bu parayi kullanmayalim.
Piyasalar (dövizciler, borsacilar, faizciler, Amerikancilar) pek memnun ama, saf ve bakir bir Anadolu çocugu olarak ben memnun degilim. Neden memnun degilim… Arz edeyim. ABD yönetimi Türkiye’nin Irak’a asker göndermesini istiyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, ülke yararini düsünerek “Irak isine bulasmamaya”, ama ABD ile de arayi bozmadan, Türkiye’nin Irak ile ilgili haklarini korumaya ve de bütün bunlari yaparken Avrupa Birligi ülkeleri politikasi ile ters düsmemeye çalisiyor. Bu çok çok güç bir süreç. Keskin kilicin üzerinde yürürken, havaya firlattiginiz üç hançeri yere düsürmeden yakalayacaksiniz. Hem de ayaklarinizi, ellerinizi kanatmadan…
Para elimizi kolumuzu baglar
ABD’nin 8.5 milyar dolarlik (yardim mi, kredi mi oldugunu ve de ödenip ödenmeyecegi belli olmayan) paketi için imza atan bir hükümetin bundan böyle Irak’a asker gönderme veya göndermeme konusunda alacagi kararlar nasil yorumlanir? Irak’a asker gönderme karari alinsa “Rüsveti aldilar, askerleri atese attilar” denilecek. Irak’a asker gönderilmese “Parayi az buldular, kivirttilar” veya “Hem parayi aldilar, hem asker göndermediler… Sözlerinden döndüler… Bunlara güvenilmez…” denilecek.
Reddetmeyi beceremezseniz, hiç olmaz ise “aldik diyerek kendinizi borçlu hissetmeyin.” “Irak’a asker göndermezsek parayi ödemezler” diyerek korkmayin. Kimsenin etkisinde kalmadan, kimseden çekinmeden “ülke yararina olan karari” verin. (Ben daha önce de açikladim. Irak’a asker gönderilmesine karsiyim. Ama ben disaridan gazel okuyan saf ve bakir bir Türkiye Cumhuriyeti vatandasiyim.)
ABD hükümetinin savunma ve disisleri bakanliklarinin onayi ile taksit taksit serbest birakilacak olan bu 8.5 milyar dolar krediyi almaz ise, Türkiye de batmaz, ekonomi de sarsilmaz…
8.5 milyara muhtaç degiliz
TBMM’de “tezkere” reddedildiginde, Amerikancilar ve piyasacilar ve de büyük sermaye çevreleri “Vah, vah, vah… Battik, mahvolduk… Türkiye firsati kaçirdi. Hem ABD ile aramiz bozuldu hem ekonomi çökecek” diyerek dövündü. Bazi iktisatçilar “Oyun bitti… Ekonomi batiyor. Türkiye döviz bulamaz… Döviz tahvillerini ya tuvalet kagidi olarak kullanin… Ya da çerçeveletip duvara asin…” diyerek yazdi.
Türkiye’ye o zaman verilecek kredi 24 milyar dolar idi… O parayi almadigi halde, Türkiye de ayakta, ekonomi de ayakta. O günlerde degeri 100 dolar olan döviz tahvillerinin degeri simdilerde 117 dolar…
Hazine geçen hafta yüzde 9.5 faizle yurt disi piyasalardan borçlandi. ABD ile aramiz gene “güllük gülistan”… ABD yönetimi durup dururken bir ülkeye kredi vermeye kalkmaz. ABD Kongresi durup dururken bunu onaylamaz. ABD’de Demokrat Partili Senatör Ted Kennedy, “Irak’a asker göndermesi için Beyaz Saray Türkiye’ye 8.5 milyar dolar rüsvet verdi” diyerek bar bar bagiriyor. Bu 8.5 milyar dolarin Türkiye’ye neden verildigini dünya alem biliyor. Bu tabloda geliniz, “ne oldugu belirsiz bu 8.5 milyar dolarlik paketi” reddedelim. Kullanmayalim… Namusumuzu kurtaralim.

 

Sende yorum yap