50’NCİ VENEDİK BİENALİ’NDE 10 TÜRK

, , Sende yorum yap

Venedik Sanat Bienali, iki yilda bir tekrarlanan uluslararasi bir sanat pazari veya söleni. Dünyanin her ülkesinden seçilen sanatçilar Venedik’te genis alanlarda eserlerini sergiliyor. Dünyanin her yanindan Venedik sehrine gelen sanatseverler bu eserleri izliyor. Venedik Bienali’nde sergilenen eserleri ilgi gören sanatçilara dünyanin sanat merkezlerinin kapilari açiliyor. Taniniyorlar. Ünleniyorlar. Bu hem sanatçilar için, hem de ülkeleri için bir kazanç oluyor.
Bu yilin bienali, 50’nci bienal. Bu bakimdan önemli. 15 Haziran’da basladi. 2 Kasim’a kadar devam edecek. Venedik sehrine her yil gelen 30 milyon turistin büyük bölümü bienali izleyecek. Türkiye, Venedik Sanat Bienali’ne 1956, 1958, 1962 yillarinda DGS Akademisi’nin karma resim sergisi ile, 1990, 1993, 1997 ve 2001 yillarinda ise Beral Madra’nin küratörlügünde, devletin ve özel sponsorlarin destegi ile katildi. Bu katilimlar birçok sanatçimizin yurtdisinda taninmasina ve daha baska uluslararasi sergilere davetine imkan hazirladi.
Bakanlik sponsor buldu.
Devlet kuruluslarinin bu yil, bu amaçla kullanabilecekleri paralari olmadigindan Türk sanatçilarin 50’nci Venedik Bienali’ne katilmalari mümkün olamayacak gibi görünürken, Disisleri Bakanligi Yurtdisi Tanitma ve Kültür Isleri Genel Müdürü Büyükelçi Sule Soysal bu isi dert edindi. Özel sponsorlar buldu. Tofas’in ana sponsorlugunda, TOBB, Profilo, Aksoy, Petek, Bender, Cognis gibi kuruluslarin destegi ile Türk sanatçilar için ilk defa, bienalin iki ana sergi mekanindan biri olan Arsenal’de 300 M2’lik genis ve bagimsiz bir sergi mekani kiralandi.
Venedik Bienali’nde bienal küratörünün sergileri yer aliyor. Ülkeler ise kendi pavyonlarinda kendi küratörlerinin seçtikleri sanatçilarla temsil ediliyor. Küratör Francesco Bonami’nin sergisinde Hakan Gürsoytrak, küratör Carlos Basualdo’nun derledigi sergide Gülsün Karamustafa ile üç Türk sanatçinin ortak yapiti Oda Projesi yer aliyor.
Küratör Beral Madra’nin baskanlik yaptigi Uluslararasi Elestirmenler Dernegi kurucu üyeleri Türkiye pavyonu için Nazif Topçuoglu, Ergin Çavusoglu, Gül Ilgaz, Neriman Polat ile Nuri Bilge Ceylan’in eserlerini seçti. Bu 5 sanatçimizin eserleri de Türkiye pavyonunda sergileniyor. Bonami’nin bu bienal için belirledigi tema, “Düsler ve Çeliskiler – Izleyicinin Diktasi”. Bienale katilan sanat eserleri, sanatçilar kasima kadar sanat dünyasinin vitrininde kalacak. Venedik Bienali’nin Türkiye gibi moda, tasarim ve sanat pazarina girme arayisinda olan bir ülke için önemi büyük.
Bu tür etkinliklere baska ülkelerin sanatçilari özel kisi ve özel kurumlarin parasal destegi ile katiliyor. Bu tür parasal desteklere “sponsorluk” deniliyor. Bizim mevzuatimiz sponsorlugu özendirmiyor, tersine engelliyor. Simdilerde Disisleri ile Kültür ve Turizm bakanliklari sponsorlugu tesvik edecek mevzuat degisikligi üzerinde çalisiyor.
(Galeri Nev’in yöneticisi Haldun Dostoglu bienali gezdi geldi. Bu yazinin hazirlanmasina büyük katkilari oldu. Tesekkür ederim.)

 

Sende yorum yap