3600 KİŞİ İMAR’A 34 TRİLYON KAPTIRMIŞ

, , Sende yorum yap

Kirikkale, MKE’nin (Makine Kimya Endüstrisi Kurumu) silah ve mühimmat fabrikalarinin bulundugu ilimiz, MKE fabrikalari hem ordumuzun ihtiyacini karsilardi, hem de silah ve mühimmat ihraç ederdi. Ama günümüzde bu fabrikalarin sadece belli bölümlerinde üretim yapiliyor, MKE fabrikalarindan emekli Ümit Nuri Kocaballi, Yüksel Kahraman ve Mehmet Arif Nugay, “MKE fabrikalarinda eskiden 9 bin isçi çalisirdi. Simdilerde isçi sayisi 2700’lere düstü. Sendika agalan ile politikacilar MKE’yi batirdi” diyor,
Kirikkale’de issizlerin hayali MKE fabrikalarinda veya rafineride is bulabilmek. Rafineride 600 kisi çalisiyor. Bu iki kurulusa girenin sirti yere gelmiyor. Kirikkale’de 25 bin MKE emeklisi oldugu söyleniyor.
Ahmet Akgül, bu yil dag köylerinde kuraklik nedeniyle çiftçinin bire üç bugday alabildigini söylüyor. Beyobasi köyünden Ertugrul Dagdelen kota nedeniyle 140 dönüm topraginin sadece 41 dönümünde pancar ekebilmis, 141 ton pancar almis. 7 milyar lira masrafini düser ise eline 5 milyar lira para geçecek. Kalan toprakta bugday ekmis. O da masrafini kurtarmamis.
Tarima önem verilmiyor
Çelebi ilçesi Alici Yeni Yapan köyünden Mevlüt Gündüz’ün 200 dönüm topragi var. Elektrik fiyatinin yüksekliginden Birlikten su almamis. Topragin yarisinda fasulye ekmis. Nazmi Saygili’ya göre, tarima önem verilmiyor. Toprak kullanilamiyor. Topraklarin büyük bölümü bos.
Üniversite, gençlerin yasam biçimini de etkilemis. Kiz erkek iliskileri daha
rahat hale gelmis.
Kirikkale Valisi Mustafa Bahrettin Demirer (SBF 1970) Kirikkale Kent Konseyi çalismalarini anlatti. Kent Konseyi kent için 8 önemli konu belirlemis. Bunlarin 2’sine öncelik vermis. Öncelikli konular (1) MKE, (2) Organize Sanayi Bölgesi imis. Vali diyor ki: “MKE fabrikalarinin kullanilmayan bölümlerini Kirsehirlilere ve özellikle eskiden MKE’de çalisanlara ücretsiz açacagiz. Bu bölümlerde üretim yapanlar elde ettikleri ürünün bir bölümünü makine kirasi olarak MKE’ye birakacak, kalan bölümü kendileri degerlendirecek. Eger Kirikkale’den yeterli talep olmaz ise yurdun diger bölgelerindeki mütesebbisleri davet edecegiz. Organize
Sanayi Bölgesi’nde 9 fabrika kuruldu.”
Kirikkale’nin sulanabilir topraklarinda eskiden çeltik yetistirilirken, simdilerde yetistirilmez olmus. Vali, Çoruni’un Osmancik’indan 60 yasinda 6 çeltik çiftçisini Kirikkale’ye davet etmis. Karakeçili’de özel idare arazisinde deneme üretimi yaptirmis. Kirikkaleli ya kendi çeltikçilik yapacak ya da yaricilik ile topragini Osmancik çiftçisine açacak.
Kirikkale Üniversitesi’nde on bin dolayinda ögrenci var. Anlatilanlara göre, bunlarin 2 bini Kirikkale’de, 2 bini üniversite yurtlarinda kaliyor. 6 bini Ankara’ya gidip geliyor. 2 bin kisilik üniversite yurtlarinda günde 100 gazete, haftada 100 dergi satiliyor.
Ahmet Pehlivan, toplu konut ve diger yapi projelerinin Ankara’dan ihale edilmesi nedeniyle mahalli müteahhit ve mühendislerin is alamamalarindan sikâyetçi.
Hacer Kahraman ve Turgut Akiner, “Sinema ve tiyatromuz var ama kültürel ve sosyal etkinlikler sinirli” diyor. Kirikkaleliler MKE’nin, rafinerinin ve üniversitenin kültür ve spor tesisleri ile etkinliklerinde halkin yararlandirilmamasindan yakiniyor.
TEMA’dan erozyon egitimi
TEMA’ci Mustafa Akin, 29 bin kisiye erozyon konusunda egitim verdiklerini övünerek anlatiyor. Isil Etes (20) Kirikkale Üniversitesi Uluslararasi iliskiler Bölümü mezunu, ögrenci iken TEMA Için çalismaya baslamis. Üniversite arazisine 12 bin sedir ve çam agaci diktiklerini bunlarin yüzde 85’inin tuttugunu söylüyor.
Üniversite, Kirikkaleli gençlerin yasam biçimini de etkilemis. Kiz – erkek iliskileri daha rahat hale gelmis. Parklarda genç kizlar oturuyor, çay içiyor… Kimse kimseyi rahatsiz etmiyor. Genç kizlarin hepsi daha iyi egitim ve is pesinde…
Imar Bankasi’ndan bono satin alan Kirikkalelilerle görüstüm. Ellerinde kocaman dosyalar… Yazismalar… Dava dilekçeleri… Evrak… Kirikkale’de bu durumda 3600 kisi varmis. Bonodan toplam kayiplarinin 34 trilyon lirayi astigini söylüyorlar… Kendilerinde ve hatta imar Bankasi’nda hiçbir suç bulmuyorlar. “Devlet bankaya el koymasa idi imar bu paralan bize öderdi… Tek suçlu devlet… Devlet paramizi ödesin” diyorlar.

 

Sende yorum yap