1 TABAK KAVURMA 20 YUMURTA

, , Sende yorum yap

Selamünaleyküm diyerek karim ile sedire çöktük. Duvarda “1 tabak kavurma 20 yumurta” diye yaziyordu… Hüseyin Aydogmus ocagin üzerindeki sacda et kavuruyordu. Sedirin öbür ucuna ilisen Pamuk Hala önündeki et parçasini biçagi ile küçük parçalara ayiriyordu. Torun Mehmet elindeki plastik oyuncakla ninesinin eteginin dibinden ayrilmiyordu. “Kavurmadan tadacagiz ama 20 yumurtamiz yok” dedim. Pamuk Hala, “Caniniz sag olsun… Hiçbir sey vermeyin… Tadin” diyerek ikramda bulundu.
Bunlar denizden 1550 metre yükseklikte Selemen Yaylasi’ndaki pazar yerinde bulunan barakalardan birinin önündeki terasta yasadiklarimiz.
Selemen pazari her hafta cuma günleri kuruluyor. Gün dogarken basliyor, saat sekize yaklasirken dagiliyor. Bu pazarin özelligi alisverisin para ile yapilmamasi. Mal ile mal degistiriliyor… Bu pazar 590 yillik bir pazar. Bu alisveris gelenegi 590 yillik bir gelenek.
Yavuz Sultan Selim Trabzon seferine giderken, bir cuma, simdilerde pazarin kuruldugu tepenin üzerinde bulunan “Karamanolugu Çesmesi”nin yaninda ordusuyla konaklamis.
Köylüler askerlere yiyecek içecek getirmis. Askerler de köylülere giysi ve silah dagitmis. Askerler yayladan ayrildiktan sonraki cuma günü köylüler çesmenin basinda toplanarak askerlerin dagittiklarini degis tokus etmis. Sonra bu adet yerlesmis. Köylüler her cuma çesme basinda toplanarak ihtiyaçlarini degis tokus ile karsilamaya baslamis. Önceleri “Selim – i An” Selim Han diye adlandirilan yaylanin adi zamanla “Selemen”e dönüsmüs.
Mesudiye’den asfalt, çok virajli ve dar bir dag yolundan Demircili beldesine ulastik. Yesillikler arasindaki bu beldeden yurtdisina ve büyük sehirlere göçenler, servet ve güç gösterisi olarak beser katli, altisar katli, rezil görünümlü beton binalarla Demircili’yi doldurmuslar. Daha sonra o kocaman beton binalarin kapilarina kilit vurulmus. Ve terk edilmis. Inanilamaz bir rezalet…
Demircili’den Selemen Yaylasi’na toprak yoldan çikiliyor. Bu yolda dizel motorlu minibüslerle seyahat edilebiliyor. Selemen Yaylasi’ndaki pazar yeri dagin tepesinde çok genis bir alan. Alanin ortasinda bir cami. Belediye üstü kapali bir alisveris yeri ile yagisli havalarda kullanilacak barakalar ve de et kesimhanesi yaptirmis. Çadirlar kurulmus. Çevrede alisverise gelenlerin atlari, traktörleri, minibüsleri, otomobilleri duruyor. Pazarda her çesit mal var. Canli hayvan ile orada kesilip satilan et en fazla islem gören mallar. Kis aylarinda pazar kurulmazmis… Selemen pazari Anadolu’nun renkli ve güzel bir mozayigi. Ekonomideki ve sosyal yasamdaki degisime ragmen 590 yil yasayan bir müessese.
Biz çok begendik. Böyle bir olayi görmek ve yasamak bambaska bir sey. (Ufak bir not: Ilk defa bir pazar görerek bunlari yazdigim sanilmasin. Düzce panayirinda çadirda gecelemisligim de var, Kaynasli pazarinda manifatura satmisligim da var… Bizim çocuklugumuz panayirlarda, pazarlarda geçti!..)

 

Sende yorum yap