REJANS (REGENCE)

, , Sende yorum yap

Rejans, Istanbul’daki Rus , lokantalarinin günümüze kadar yasam savasi verenidir.
1919-1920 yillari arasinda Rus ihtilali nedeniyle Rusya’dan Istanbul’a kaçip Pera’ya siginan Ruslar, Istanbul’da çok sayida Rus lokantasi açti. Bunlar Kizil Ordu’ya baskaldiran Daniken ve Vrangel’in yandaslari olduklari için “kizil karsiti” anlaminda “Beyaz Ruslar” olarak adlandirildi.
Behzat Üsdiken, Akbank tarafindan yayimlanan “Pera’dan Beyoglu’na 1840-1955” isimli kitabinda Beyaz Ruslar’in, Istanbul’da açtigi lokantalari anlatir. Maxim, Moscovite, George Carpitch, Medvied, Rose-Noire, Splendid, Cherezade, Novotny, Kievski Ugolok, Kit-Kat, Causasse-Dulber, Sarmatov, Dore ve Rejans bunlarin baslicalaridir. Bunlardan sadece Rejans sahip degistirerek günümüze kadar yasamini sürdürebilmistir.
Beyoglu’nda 1804 yilinda yaptirilan Panaia Kilisesi’nin iki yaninda olusan Olivo Geçidi ile Panaia Geçidi (Emir Nevruz Sokagi) arasinda yer alan Rejans’m himayesini Behzat Üsdiken’in verdigi bilgilerden özetleyerek aktaracagim.
1920 yilinin baslarinda, simdiki Rejans lokantasinin bulundugu yerde, “Triamon Palace” adi altinda bir birahane ve lokanta açilmisti. O dönem lokantanin bahçesi yoktu. Musevilerin “Cheval Sion” adli kulüpleri buradaydi. Bu lokal açildiktan kisa bir süre sonra, 1921 yili içinde Mihaü Mihailoviç tarafindan devralindi. Mihail Mihailoviç burayi dekore etmek için gerekli sermayeyi bulamadi. 1922 yilinin ortalarinda, Grand Rue de Pera üzerinde ve Misk (Mis) Sokagi’ni geçtikten (Taksim’e dogru) hemen sonra, Tophaneli Riza’nin restoraninin, Fransiz Berthet satin aldi. Burada Fransiz havasi tasiyan bir lüks lokal açti. Bu lokalin adi, “La Regence, Cafe-Restaurant-Glacier (Maison Francaise)” idi.
Iste Pera’da, “Regence” adi ilk kez bu Fransiz lokantasi için kullanildi. 1923 yilinin sonlarina dogru, içki yasagi nedeniyle Berthet, lokalini Mihail Mihailoviç’e devretti. Mihail Mihalioviç 1924 yilinda simdiki “Rejans”i, önce ‘”Turquoise” adiyla açti.
Mihail Mihailoviç, daha sonralari Tevfik Manars, Vera Çirik, Vera Protoppova’yla ortak olarak Olivo Geçidi’ndeki yerini yeniden dekore etti. Ve de buraya “Rejans Kahve, Lokanta ve Çiçekli Bahçesi” adini verdi.
O dönem lokantada hem müzik hem de santözler bulunuyordu. Aksamlan yemeklerde hem dans müzigi çaliyor hem de dans edilebiliyordu. Lokanta; Fransiz, Rus ve Türk mutfagini yasatmaya çalisiyordu.
Bu dörtlü ortaklik Vera Protoppova’nm ayrilarak yurtdisina gitmesiyle üçe indi. Zaman içinde Tevfik Manars kendi hissesini gene bir Rus göçmeni olan Abdurrahman Sirin’e satti. Abdurrahman Sirin ölünce hissesi kizkardesine, onun ölümü üzerine de oglu Selim Taygan’a kaldi.
Mihail Mihailoviç ise 1971 yilinda öldügünde, varisleri ortak oldu. 1976 yilinda lokantada yangin çikti. Bir süre kapali kaldi. Bu dönemde, Mihail Mihaüoviç’in varisleriyle Vera Çirik hisselerini satti. Lokanta onarilarak 1977 yilinda yeniden açildiginda ortaklan artik Selim Taygan ve Nüvit Sezener’di.
Rejans uzun ömürlü bir restoran olmustur. Önceleri Rejans’in bir bahçesi de vardi. Lokantanin içinde halen duran balkondaysa müzik yapilirdi. Kapinin girisinde ve uzun kanepe seklinde deri koltuklar vardi. Bu koltuklarin en bastaki olani rahmetli Ord. Prof. Fahrettin Kerim Gökay’in yeriydi.
Rejans lokantasi simdilerde yenilenmis olarak hizmete açildi. Mutfagi, tuvaletleri, girisi yepyeni oldu. Ahsap bölümler korunarak eski havasinin kaçmamasina çalisildi.
Rejans’in bir özelligi Beyaz Rus hanimlarin servisi idi. Beyaz Rus hanimlardan Vera Protoppava ve Vera Çirik 1970’lerde servisi birakmisti. Onlarin yerini alan Madam Tenya ve Fatma Hanim da 1988 yilinda Rejans’tan ayrilmisti. Simdilerde serviste ne Rus ne Rum ne Türk hanim var. Mutfakta Yahya Tunç eski Rejans yemeklerini yasatma çabasini sürdürüyor. Cuma ve cumartesi aksamlan Rus müzigi esliginde yemek yeniyor. Rejans her gün 12.00-15.00 saatleri ögle yemegi, 19.00-24.00 arasi aksam yemegi için açik.

 

Sende yorum yap