PARK ŞAMDAN

, , Sende yorum yap

Nisantasi’nin ünlü lokantasi eglenceden çok lezzet arayanlarin adresi
Mehmet Tuna, Ahmet Çapa, Metin Fadiloglu, Celal Çapa bir zamanlar ortak idiler. Bu ortakligin en güzel ve en uzun ömürlü meyvesi Park Samdan oldu.
1982 yilinda bu dört ortak Istanbul’da Park Samdan’i açti. Park Samdan, Istanbul’da ögle veya aksam saatinde dogru dürüst bir lokantada, dogru dürüst bir masanin etrafinda oturup, dogru dürüst vakit geçirecek, dogru dürüst yemek yemek isteyeceklerin gittikleri, gidecekleri bir lokanta oldu. Bu lokantanin canli müzigi yok. Eglence programi yok. Medeni bir havasi, saygili ve deneyimli servis personeli, istikrarli bir mutfagi var.
Yemek çesitleri yirmi yildir degismiyor. Müsterilerin çogu yirmi yildir ayni müsteriler. Ama lokantada ögle ve aksam saatlerinde her masa doluyor, gelenler de lokantadan memnun ayriliyor.
Yirmi yil içinde ortaklik yapisinin degismesi lokantanin çizgisini etkilemedi. Önce Metin Fadiloglu. Sonra Mehmet Tuna, daha sonra Celal Çapa aynldi. Uzun yillar Park Samdani Ahmet Çapa isletti, iki yildir Ersoy Çetin ile birlikteler. Ersoy Çetin iki yildir aktif olarak isin basinda.
Lokantaya gelenler lokantanin sahibinden çok servis personelini tanir.
Onlarin davranisindan etkilenir. Park Samdan’in yirmi yildir degismeyen bir kadrosu var. Mutfakta Hüseyin Gürsoy. servisin basinda Hidir Alici yardimcilari Halil Seçkin, Zihni Aydin, Ercan Çaliskan, Behzat Öztürk, Park Samdan çizgisinin devamini saglayan kisiler.
Bir lokantaya gidiyorsunuz… Servis güzel, yemek güzel… Övüyorsunuz… Sizden sonra gidenler tam tersi bir durumla karsilasiyorlar,,. Veya bir gün en iyiyi tutturan lokanta bir ay sonra çizgiyi düsürüyor, rezil bir yer oluyor.
Park Samdan’da ise bir istikrar var. Serviste, yemek kalitesinde inise rastlanmiyor. Bu farki müsteriler de görüyor ki, yillardir diger lokantalar müsteri sayisinin azalmasindan sikayet ederken Park Samdan gündüz ve gece dolup dolup bosaliyor,
Park samdanin masalarini dolduran müsterilerin çogunlugu devamli müsteriler…
Devamli müsterilerin bir bölümü Park Samdan i bir “kulüp gibi” degerlendirenler…
Haftanin belli bir günü, belli bir yemek masasinin etrafinda bir araya gelenler… örnegin her sali ögle yemeginde belli bir masanin etrafinda mutlaka bulusan bir grup var…
Iki haftada bir, çarsamba aksami belli bir masa etrafinda toplanan bir baska grup var… Bu nedenle belli günlerde ögle ve
aksam yemeklerinde belli masalar belli gruplara ayrilmis durumda… O masalarin müsterileri mutlaka geliyor…
Park Samdan, Mim Kemal Öke Caddesi’nin altindaki apartmanin en alt katinda. Daha önce gitmeyenler, yerini bilmeyenler için kapisini bulmak bile mesele.. Asagida kapisi devamli kapali… Kocaman kristal bir tokmagi olan kapinin zilini çalacaksiniz ki kapi görevlisi Rasim Karabilen kapiyi açsin… Ve daha önce yer ayirtmis iseniz sizi içeriye alsin.
Park Samdan’da üç mimarin emegi var. Ana salonu yirmi yil Önce Bülent Erbasar çizmis, yaratmis. Aynalari ile, düzeni ile yirmi yildir eskimeyen bir çizgisi var. Camli kis bahçesi Eren Talu ile Berna Bora’nin eseri. Geçen yil Berna Bora ana salona bir de kahve kösesi ekledi.
Girisin solunda üzeri kalin kösele kapli güzel bir Amerikan bar var… Bu bar ve önündeki bosluk ögle ve aksam yemeklerinde yemege gelenlerin bulusma yeri… Barin önündeki bosluk küçük bir salon gibi dikenlenmis. Duvar boyu kanepeler ve dört küçük masa ile masalarin etrafinda küçük koltuklar… Yemek salonunun dolu oldugu zamanlar bu bölümde de yemek yiyenler oluyor.
Barin önünde dizili duran az sayidaki pirinç ayakli döner iskemleye tünemenin zevki baska. Barmaid Sermin Basaranin klasik ikrami, içki yanina kavrulmus kabuksuz badem ile küçük küçük dogranmis kornison (küçük salatalik tursusu)…
Müsteriler barin basinda maitre d’hotel Hidir Alici ve sef Halil Seçkin karsiliyor.
“Park Samdan’a ilk kez gidenler toprak çanak içinde servis edilen paça çorbasini kaçirmasin”
Yemek salonu klasik bir dekora sahip. Masalar birbirine çok yakin oldugundan, salonun dolu oldugu zamanlar tanimadik kisilerle dirsek dirsege yemek yeme durumu ortaya çikabiliyor.
Park Samdan’in yemek listesi iki bölümden olusuyor. Birinci listede her gün bulunan yemekler, ikinci listede o günün özel yemekleri yer aliyor.
Park Samdan’da devamli bulunan yemekler sunlar: Kuzu kaburgasi, Çin böregi, kurbaga bacagi, ev eristesi, kuskonmaz, terbiyeli paça, rozbif, steak brandy, külbasti, Park Samdan usulü piliç, yogurtlu kebap, eskalop. gül kebap, fillet çare de Paris, robenspierre, eskalop zingara…
Günlük yemekler mevsime göre degisiyor… Örnegin, mercimek çorbasi, zeytinyagli ispanak, zeytinyagli taze bakla, zeytinyagli kereviz, avokado, kokoreç, tortellini, rokfor soslu gnocchi. çoban kavurma, pastirmali eskalop, etli paella, saltin bocca…
Park Samdan’in tatlilarindan güllaç, bademli keskül, çikolatali sufle, krep ve de kaymali ekmek kadayifi begeni görenler…
Ilk defa Park Samdan’a gideceklere tavsiyeler: Önce sicak bir paça çorbasi ismarlayin… Toprak çanak içinde sicacik gelir… Böyle güzel paça çorbasini “paçaci dükkaninda” bulamazsiniz… Eger kuzu etine bir itiraziniz yok ise kuzu kaburgasini tadabilirsiniz.
Asçibasi Hüseyin Gürsoy’un iyi hazirladigi yemeklerden biri de “Cafe de Paris” usulü, özel soslu bonfiledir… Et iyi, pisimi kivaminda ve yanindaki patates de kitir ise, tadina doyum olmaz.
Park Samdan’in külbastisi, cizbiz köftesi ve yogurtlu kebabi da pek begenilir.
Yemegin üzerine, tatli olarak süttaç isteyebilirsiniz, kaymakli ekmek kadayifi yiyebilirsiniz.
Mim Kemal Öke Caddesi’nin ucunda otomobil park etmek zor. Park Samdan’a otomobilleri ile gideceklere yol üzerinde park görevlisi Sadettin Karabilen ilgi gösteriyor. Otomobillerini kapidan alip, kapiya getiriyor,
Park Samdan, Mim Kemal Öke Caddesi, 18/1 Nisantasi, (0212) 225 07 10 / 225 07 12

 

Sende yorum yap