NEVŞEHİR’DE KOCABAĞ ŞARAPLARI

, , Sende yorum yap

Kocabag, Nevsehir’in Yesilyurt yöresinde eski bu üzüm baginin ismi. Bu yörede üzüm yetistiren Mehmet Erdogan 1972 yilinda, kayalari oyarak yaptigi havuzlarda sarap imal etmeye baslamis. Oglu Hasan Erdogan 1986 yilindan sonra sarap üretimine daha da önem vermis. Simdilerde Nevsehir’in Uçhisar yöresinde kayadan oyma havuzlarda (mahzenlerde) sarap isini gelistirmisler. Yesilyurt’un Sigirli köyünde 300 tonluk, Uçhisar da bin 200 tonluk mahzenleri var.
Kirmizi üzümden Öküzgözü-Bogazkere, Kalecik Karasi, Kocabag. Avanos türü, beyaz üzümden Misli, Emir, Narince, Kocabag, Avanos türü sarap siseliyorlar.
Uçhisar’daki kayadan oyma mahzenlerin üst katini satis magazasi ve sarap tadim yerinedönüstürmüsler.Yerli ve yabanci turistler üst katta kayadan oyma mahzenleri ziyaret ediyor.
Bizim ziyaret ettigimiz gün Hasan Erdogan yoktu. Esi Gülay Erdogan sarap tattiriyordu. Gülay Erdogan evlendikten sonra sarap isini ögrenmis. Tavsiye Kocabag’in kirmizi Kalecik Karasi ile beyaz Misli saraplari.
ABD’de California’da, üzüm baglarinin ve sarapçiliginin gelistigi Napa Vadisi’nde sarap yapim merkezlerini gezen turistlere nasil sarap tattiriliyor ,turistler nasil sarap almaya tesvik ediliyor ise Gülay Erdogan da aynini yapiyordu. Napa Vadisi’ndeki saraphaneleri hiç, görmedigi halde kendi gelistirdigi usullerle saraplarini tanitiyordu.
Gülay Erdogan’a farkli saraplar için farkli üzüm çesitlerini nereden temin ettiklerini sordum. Kavaklidere sarap firmasi ile Nevsehir’de ortak üzüm baglari gelistirdiklerini , 900 dönümlük baglarda farkli üzüm yetistirdiklerini anlatti.
Erdogan’larin lise son sinif ögrencisi ogullari Mehmet ve Nezih de annelerine yardim ediyor. Kayalara oyulmus, dogal sarap havuzlarini (sarniçlarini/mahzenlerini) gezdirdiler. Bu dogal sarniçlardaki saraplar 7-8 ayda olgunlasiyor.
Bahçede piril piril, paslanmaz çelikten yapilmis, modern sarap sarniçlari duruyor. “Bunlari satin aldik ama, biz dededen kalma dogal sarniçlari tercih ediyoruz” diyorlar.
Kocabag saraplarini büyük sehirlerde Metro Market’ler satiyormus.

 

Sende yorum yap