İSTANBUL HAVANA

, , Sende yorum yap

Tarih Vakfi’nin Istanbul Ansiklopedisi’nde Lido’dan söyle söz edilir: “Lido, Ortaköy – Kuruçesme arasindaki beton yüzme havuzudur. 1942 yilinda yapimina baslanmis, 22 Mayis 1943’de hizmete girmistir. (Aman yarabbi bu ne sürat! Demek ki, el li yil önce Türkler bir tesisi bir yilda tamamlayabiliyordu. Simdiki gibi yillarca süründürmüyordu.Türkiye’nin ilk modern yüzme havuzu 33.33 m. uzunlugunda, 14 m. genisligindedir. Deniz yani 2.50, cadde yani 1.25 m. derinliktedir. Havuzun etrafinda soyunma kabinleri, tramplen, gazino, lokanta, otel gibi tesisler vardir. Projesini Mimar Halit Pamir çizmis, insaatini mühendis Emin Vafi gerçeklestirmistir. Havuzun çevresindeki mozaik panolar Bedri Rahmi Eyüboglu’na aittir. (Bu panolarin bugün nerede oldugu bilinmiyor…) Istanbul Yüzme Ihtisas Kulübü 1943 yilinda bu tesiste kurulmustur.”
Biz Ankara’da yasarken, yaz aylarinda Istanbul’a geldigimizde babam annemle beni Lido’ya götürürdü. Cadde tarafindaki otel bölümünün havuza ve denize bakan cephesindeki lokantanin balkonunda yemek yerdik.
Sonra Lido “dejenere oldu”. Kapandi. Kapatildi. Derken “Havana” olarak açildi.
Lido, “Havana”ya dönüsürken, havuzun üzeri örtüldü. Çevredeki soyunma kabinleri lokantaya dönüstürüldü. Otel bölümü de lokanta oldu. Yaz aylarinda faaliyet gösteren Havana’nin içinde simdilerde farkli lokantalar ve barlar var. Havuzun üzerinden sahile kadarki bölümün ortasi ve de denize cephesi olan eski otel binasinin birinci kati bar. Her iki bar bölümünün de nefis deniz manzarasi var.
Giris bölümündeki Havana Lokantasi’nin yemekleri uluslararasi yemekler. Denize uzanan iki yandaki setlerin birinin üzerinde Italyan mutfaginda yemek yapan “Bice”, öte yaninda Çin mutfaginda yemek yapan “Dragon” servis veriyor. Denize cephesi olan binanin birinci katindaki Max Lokantasi ile Japon Sushi mutfagi yer aliyor. Bir üst katta ise Italyan balikçisi “Osteria La Risacca 6” isimli lokantada Istakoz ve böcek agirlikli deniz ürünleri yeniliyor. Nihayet tepe katinda “Le Select” klasik mutfagi ile müsterilerini agirliyor.
Havana’nin ilgi görmesinin nedeni, her yasta her zevk grubunda insanlari mutlu edecek bir ortama sahip olmasi. Içki içerek saatlerce vakit geçirenler yaninda, yemek için masaya oturup gece boyu etrafi seyredenler, müzigin ritmi ne kapilip olduklari yerde sallananlar birbirini rahatsiz etmeden mutlulugu ariyor.

 

Sende yorum yap