GÜLER SABANCI’DAN YENİ BİR TÜR ŞARAP: “G”

, , Sende yorum yap

Güler Sabanci ile dayisi Orhan Türker, Sarköy’deki üzüm baglarinda yetistirdikleri cabernet saugignon, merlot ve savignon blanç türü üzümlerden ürettikleri kirmizi ve beyaz saraplari “ü” markazi ile piyasaya sürdüler.
G saraplarinin ardinda yirmi yillik bir proje ve yedi yillik bir çaba yatiyor.
Günümüzde kalite sarap baska tür üzümlerin yetistirilmesini gerektiriyor. Iste bunun içindir ki, Orhan Türker ile Güler Sabanci, Fran sa’dan yeni tür üzümlerin asili fidelerini ve de asi çubuklarini ithal etmisler. Hem kendi topraklarina dikmisler hem köylüye dagitmislar.
Bu yeni tür üzümler Fransa’dan gelen ve siyah cins olan cabernet sauvignon ve merlot üzümleri ile beyaz renk olan sauvignon blanc üzümleri. Ayrica Italya’dan sangiovese ve Güler Sabanci’dan yeni bir tür sarap: montepuiciano türü siyah üzüm çesitleri getirtilmis.
Yerli üzüm denilen cingault ve semillion türü üzümlerden 1dönüm bagda, 1.5 ton ürün aliniyor. Tekel bu üzümün kilosuna geçen yil 95 bin TL ödedi. Yeni tür üzümlerde dönümde 800 – 900 kilo ürün aliniyor. Bu üzümlerin kilosu geçen yil 250 bin lira idi. 1 ton üzümden 700 litre sarap çikiyor. Dökme sarapta yerli üzümden yapilanin fiyati 150 bin TL, yabanci tür üzümden yapilanin fiyati 500 bin TL. Beyaz sarap bir yil da piyasaya sürülüyor ama kirmizi sarap en az 16 ay mese fiçida dinlendiriliyor. Dört yil kullanilabilen 225 litrelik
mese fiçilar Fransa’dan getirtiliyor. Bir sise sarapta sise, mantar, etiket ve kapak maliyeti, sisenin içindeki saraptan pahali olabiliyo. Sadece cam sisenin yerlisi 100 bin, yabancisi 275 bin lira. Sarabin son satis bedelinin yaklasik yüzde 60’i da vergi. Üretici bu vergiyi sarap satilmadan ödemek zorunda. Bu nedenle yerli sarap pahali oluyor.
Güler Sabanci ile Orhan Türker’in Sarköy tesislerin de cinsault ve semillon üzümleriyle üretilen saraplar simdiye kadar sayeste ve berceste adi ile satiliyordu. Yeni tür üzümlerden cabernet sauvignon, merlot ve savingnon blanctan üretilen kaliteli saraplar “G” marka ile pazarlaniyor.
Kirmizi G, dolgun ve rahat içimli bir sarap, uygun kosullarda 8 -10 yil saklanabilecek özelliklere sahip.
Beyaz G ise mese fiçidan aldigi tanen ve hafif vanilya kokusu ile üzüm aromasi tasiyor. Beyaz G’de uygun kosullarda 4 – 5 yil saklanabilecek bir sarap.

 

Sende yorum yap